Microsoft navýšil tržby na bilion korun a dosáhl rekordního zisku. Znovu u něj vítězí cloud

Jiří SvobodaJiří Svoboda

satya-nadella

Foto: Microsoft

Satya Nadella, výkonný ředitel Microsoftu

Microsoft je sice nejznámější díky svému operačnímu systému Windows, už nějakou dobu ale soustředí své snahy do jiných, méně viditelných oblastí. Dokazují to i jeho finanční výsledky za třetí čtvrtletí roku, kdy dosáhl rekordního zisku a znatelně navýšil své tržby.

Je takřka neuvěřitelné, jakým tempem dokáže Microsoft růst, přestože se jedná o druhou největší firmu světa, co se týče tržní hodnoty. Obrat firmy činil ve třetím čtvrtletí roku 45,3 miliardy dolarů (jeden bilion korun), což je 22procentní nárůst oproti stejnému období v minulém roce.

V poměru k těmto tržbám si vedl dobře i po stránce celkové bilance. Čistý zisk Microsoftu se zastavil na hranici 20,5 miliardy dolarů (454,5 miliardy korun), o 48 procent více v meziročním srovnání. Vůbec poprvé také překonal metu 20 miliard dolarů. Výnos přepočtený na akcii tak činil 2,71 dolaru, přestože analytici předpokládali 2,07 dolaru.

„Digitální technologie jsou deflační silou v inflační ekonomice. Malé i velké podniky mohou zvyšovat produktivitu a cenovou dostupnost svých produktů a služeb tím, že budou intenzivně využívat technologie,“ řekl Satya Nadella, předseda představenstva a generální ředitel Microsoftu

Jedním z největších želízek v ohni jsou pro Microsoft jednoznačně cloudové služby. Z celkového obratu 45 miliard dolarů vygenerovala 17 miliard dolarů (377 miliard korun) právě tato divize. Její významnou součástí je cloudová služba Azure, hlavní konkurent Amazon Web Services. Ta vyrostla meziročně v tržbách o 50 procent.

Mezi dalších segmenty, které v rámci firmy výrazně rostly, patří i sociální síť LinkedIn, jejíž obrat se meziročně zvýšil o 42 procent. O něco střídměji rostl v kategoriích zahrnující softwarové balíčky Office – o 10, respektive 18 procent. Marginální růst o dvě procenta pak zaznamenala divize herních zařízení Xbox – ta kvůli celkosvětovému nedostatku čipů nedokázala vyprodukovat větší množství konzolí.

Firma pod vedením Satyi Nadelly je tak oblíbená nejen u zákazníků, ale i akcionářů. Vyplatila jim totiž jen za uvedené čtvrtletí 10,9 miliardy dolarů ve formě zpětného odkupu akcií a dividend, což je o 14 procent více než za stejné období minulý rok. Optimismus očividně bude panovat i nadále – akcie firmy bezprostředně po zveřejnění výsledku připsaly dvě procenta a zřejmě tak pokoří nový rekord. Celkově už letos připsaly 39 procent.