Microsoft navýšil tržby na bilion korun a dosáhl rekordního zisku. Znovu u něj vítězí cloud

Jiří SvobodaJiří Svoboda

satya-nadella

Foto: Microsoft

Satya Nadella, výkonný ředitel Microsoftu

0Zobrazit komentáře

Microsoft je sice nejznámější díky svému operačnímu systému Windows, už nějakou dobu ale soustředí své snahy do jiných, méně viditelných oblastí. Dokazují to i jeho finanční výsledky za třetí čtvrtletí roku, kdy dosáhl rekordního zisku a znatelně navýšil své tržby.

Je takřka neuvěřitelné, jakým tempem dokáže Microsoft růst, přestože se jedná o druhou největší firmu světa, co se týče tržní hodnoty. Obrat firmy činil ve třetím čtvrtletí roku 45,3 miliardy dolarů (jeden bilion korun), což je 22procentní nárůst oproti stejnému období v minulém roce.

V poměru k těmto tržbám si vedl dobře i po stránce celkové bilance. Čistý zisk Microsoftu se zastavil na hranici 20,5 miliardy dolarů (454,5 miliardy korun), o 48 procent více v meziročním srovnání. Vůbec poprvé také překonal metu 20 miliard dolarů. Výnos přepočtený na akcii tak činil 2,71 dolaru, přestože analytici předpokládali 2,07 dolaru.

„Digitální technologie jsou deflační silou v inflační ekonomice. Malé i velké podniky mohou zvyšovat produktivitu a cenovou dostupnost svých produktů a služeb tím, že budou intenzivně využívat technologie,“ řekl Satya Nadella, předseda představenstva a generální ředitel Microsoftu

Jedním z největších želízek v ohni jsou pro Microsoft jednoznačně cloudové služby. Z celkového obratu 45 miliard dolarů vygenerovala 17 miliard dolarů (377 miliard korun) právě tato divize. Její významnou součástí je cloudová služba Azure, hlavní konkurent Amazon Web Services. Ta vyrostla meziročně v tržbách o 50 procent.

Mezi dalších segmenty, které v rámci firmy výrazně rostly, patří i sociální síť LinkedIn, jejíž obrat se meziročně zvýšil o 42 procent. O něco střídměji rostl v kategoriích zahrnující softwarové balíčky Office – o 10, respektive 18 procent. Marginální růst o dvě procenta pak zaznamenala divize herních zařízení Xbox – ta kvůli celkosvětovému nedostatku čipů nedokázala vyprodukovat větší množství konzolí.

Firma pod vedením Satyi Nadelly je tak oblíbená nejen u zákazníků, ale i akcionářů. Vyplatila jim totiž jen za uvedené čtvrtletí 10,9 miliardy dolarů ve formě zpětného odkupu akcií a dividend, což je o 14 procent více než za stejné období minulý rok. Optimismus očividně bude panovat i nadále – akcie firmy bezprostředně po zveřejnění výsledku připsaly dvě procenta a zřejmě tak pokoří nový rekord. Celkově už letos připsaly 39 procent.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym