Amazon ve vlastním velitelství v Seattlu otevře přístřešek pro bezdomovce. Technologičtí obři reagují na krizi bydlení
Velké technologické společnosti, kterým se v angličtině někdy souhrnně přezdívá Big Tech, kontinuálně rostou. Firmy jako Facebook, Google, Apple, Amazon či Microsoft se postupem času staly vůdčími činiteli nejen v oblasti inovací, ale čím dál více se stávají také hlasy, které artikulují největší společenské i politické problémy dneška.
Technologičtí giganti v posledních letech skrze všemožné dobročinné iniciativy upozorňují na výzvy, jako je ochrana životního prostředí, ochrana soukromí nebo třeba řešení sociálních problémů. Zajímavá je v této souvislosti iniciativa Amazonu, který ve svém velitelství buduje bydlení pro bezdomovce, jak píše magazín Business Insider.
Jedním ze zásadních problémů dnešní západní společnosti jsou rozevírající se nůžky mezi bohatými a chudými. Zatímco někteří se dopracovali k blahobytu, jiní nemají prostředky na to, aby si pořídili důstojné bydlení. Tento jev je dobře pozorovatelný i právě ve městech, kde působí zmíněné velké technologické společnosti. Ty totiž přináší práci a bohatství vzdělanější části populace, ale v důsledku extrémních růstů cen nemovitostí komplikují život těm, kteří na slušné uplatnění nedosáhnou.
Dnes si to již firmy uvědomují a přichází s vlastními řešeními situace. Například Facebook před rokem skrze svou nadaci Chan Zuckerberg Initiative a ve spolupráci s partnery vytvořil skupinu nazvanou Partnership for the Bay’s Future, která si dala za cíl alokovat stovky milionu dolarů na budování dostupného bydlení.
Cílem iniciativy je posílit výstavbu cenově dosažitelného bydlení pro nižší příjmovou třídu a chránit sociálně slabší nájemníky v pěti hlavních okrscích v San Francisku a okolo něj. Dokonce 2,5 miliardy dolarů chce na stejný účel vyčlenit i Apple, který má na krizi bydlení v Kalifornii také svůj jednoznačný podíl.
S podobnou iniciativou pak přišel i Microsoft, který přislíbil 500 milionů dolarů na výstavbu dostupného bydlení v Seattlu. Neúnosně rostoucí ceny nemovitostí a nájmů totiž rozhodně nejsou jen doménou kalifornského Silicon Valley, ale pracující se středním či nižším příjmem vyhání i z domoviny Microsoftu ve státu Washington.
Právě v Seattlu se nyní činí i Amazon, který ve svém novém ústředí buduje ubytovnu pro lidi bez domova, která se má stát vůbec největším zařízením svého druhu v celém státu na severozápadě USA. Přístřešek má každou noc poskytnout zázemí 275 lidem bez domova a bude disponovat také soukromými pokoji pro rodiny, které si budou moci přivést i domácího mazlíčka.
Ročně má přístřešek posloužit 400 rodinám a součástí objektu je i vývařovna, která má ročně navařit na 600 tisíc jídel. Ubytovna poskytne nad rámec základní kapacity ještě 75 provizorních míst navíc pro případ nepříznivého počasí. Celkem 30 pokojů je pak vyhrazeno rodinám s dětmi postiženými těžkou nemocí.