Novoroční čtení a inspirace. Vybrali jsme 25 nejlepších rozhovorů a příběhů na CzechCrunchi za rok 2019

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

0Zobrazit komentáře

O nejnadějnějších českých startupech, o unikátních tuzemských produktech a technologiích, které dobývají svět, o budoucnosti technologického světa a nás všech i o tom, jak se mění náš přístup k modré planetě. Na CzechCrunchi jsme v roce 2019 napsali stovky článků, ze kterých jsme nyní vybrali pětadvacet těch, o kterých si myslíme, že byste je rozhodně neměli minout.

Ať už budete hledat inspiraci pro svá novoroční předsevzetí, přemýšlíte, co si na začátek roku 2020 přečíst, nebo vás zajímá, jak vypadá nejen Česká republika z pohledu startupů, podnikatelů i moderních technologií, budeme rádi, když váš čas strávíte v přítomnosti CzechCrunche. A to ať už u našich textů z let minulých, nebo u těch, které pro vás v novém roce chystáme.

Děkujeme všem našim čtenářům za přízeň, přejeme hodně štěstí v roce 2020 a přejeme příjemné čtení!

Lili Berezkinová z [n]fibrecare: Máme první suchou pleťovou masku s nanovlákny na světě. Vyrábíme ji v Česku

Pokud se bavíme o nanotechnologiích, jde o vědeckou a průmyslovou oblast, v níž se cíleně manipuluje s jednotlivými atomy za cílem vytvoření nových látek a materiálů s netradičními vlastnostmi. Právě v nanotechnologiích patří k celosvětové špičce několik českých firem, které se svou technologií uspěly nejen u nás, ale i za hranicemi. Jedním z hráčů s velkým světovým potenciálem je česká technologická firma Nanopharma.

Celý rozhovor s Lili Berezkinovou o unikátních českých pleťových maskách s nanovlákny čtěte zde.

Peter Hajduček: Nebýt Justina Biebera, Footshop by už nebyl. Loni jsme prodali boty za půl miliardy korun

Kultura skateboardingu má již nejlepší léta za sebou, přesto na ni ještě před sedmi lety začal vznikat český online obchod Footshop, jehož sortiment dnes tvoří široká paleta tenisek i oblečení. V začátcích však nebyl daleko od svého zániku a na jeho záchraně se nepřímo podílel i zpěvák Justin Bieber. Dnes firma prodává boty do celého světa a chystá kamennou pobočku ve čtvrté zemi.

Celý rozhovor s Peterem Hajduček o úspěších Footshopu čtěte zde.

yemi-ad1

Foto: Archiv Yemi A.D.

Kreativec a choreograf Yemi A.D.

Yemi A.D.: Od začátku jdu za svým snem. Jsem hrdý, že můžu ve světě reprezentovat Českou republiku

Světoběžník, který má neustále plnou hlavu nápadů a energie z něj doslova čiší. To je Yemi A.D. v kostce. Zastihnout umělecky i byznysově nadaného třicátníka na jednom místě je takřka nemožné. V lednu se ovšem Yemi, celým jménem Yemi Akinyemi Dele, přeci jen na chvíli zastavil. V pražském sídle své společnost JAD Productions s kolegy ladil plány na následujících dvanáct měsíců, které – jak jsme záhy poznali – budou znovu nabité k prasknutí.

Yemi nás totiž nechal nahlédnout pod pokličku jeho rozmanitého byznysu, aby se vzápětí začal připravovat na svou další cestu přes Atlantik. Jednu z mnoha, kterou letos podnikne. Celý rozhovor čtěte zde.

Hubert Palán z Productboardu: Objevili jsme díru na trhu, budujeme první český startup za miliardu dolarů

Přes 450 milionů korun. Právě tolik peněz už vybral na investicích jeden z nejnadějnějších českých startupů současnosti a zároveň žhavý adept na příštího jednorožce, tedy firmu, jejíž hodnota překročí 1 miliardu dolarů. Řeč o je tuzemském startupu Productboard, za nímž stojí Hubert Palán a Daniel Hejl a který má našlápnuto skutečně výborně.

Celý rozhovor s Hubertem Palánem čtěte zde.

pavelkacerle

Foto: CzechCrunch

Spoluzakladatel a šéf startupu Live Penalty Pavel Kacerle

Pavel Kacerle: Poprvé řídím vlastní startup. Buď vyjdu jako vítěz, nebo nás to semele, plán B nemám

Začínal v malé české vesničce kousek od Plzně s několika tisíci obyvateli a nakonec se dostal přes Londýn, Berlín a Singapur až do slunné Kalifornie. Pavel Kacerle při své cestě pracoval s těmi nejlepšími v oboru na vizuálních efektech do filmů jako Iron Man 2, Strážci Galaxie, Spider-Man: Homecoming či Jurský svět a nyní se vůbec poprvé ve své kariéře naplno pouští i do budování vlastního byznysu.

S Pavlem Kacerle jsem se potkali v jednom z nejznámějších coworkingů v San Francisku, kde jsme probírali jeho životní cestu k novému startupu, kterým dnes každý den žije. Celý rozhovor si můžete přečíst zde.

Šéf Toyoty Martin Peleška: Budoucnost je v elektromobilech, ale na vodík. Je chyba vyvíjet jen baterie

Budoucnost dopravy je v elektromobilitě. Takový dojem snadno získáte, když se podíváte do plánů prakticky jakékoliv světové automobilky nebo zavítáte na libovolný autosalon, kde se všichni předhání, kolik elektromobilů představí. Ostatně fakt, že v budoucnu budou mít naše vozy pod kapotou místo spalovacích motorů ty elektrické, už ani mnoho firem nerozporuje. Některé se však zásadně rozchází v tom, čím budou vlastně elektromobily budoucnosti poháněny.

Celý rozhovor se šéfem tuzemské Toyoty Martinem Peleškou, který vidí budoucnost ve vodíku, čtěte zde.

dita-czechitas-boxed

Foto: Czechitas

Dita Přikrylová, spoluzakladatelka a CEO Czechitas

Dita Přikrylová z Czechitas: Letos otevřeme první Czechitas House a naučíme programovat 10 tisíc lidí

Jsou to necelé čtyři roky, kdy Dita Přikrylová skončila s prací datové analytičky a vrhla se po hlavě do projektu, který ji v tu chvíli dával největší smysl. Začala vzdělávat ženy v informačních technologiích a tehdy ještě netušila, kam až ji projekt Czechitas zavede. V letošním roce nakonec Dita Přikrylová mohla oslavit nejen své 30. narozeniny, ale po prázdninách ji čeká ještě mnohem větší párty. Polokulaté narozeniny slaví i Czechitas a k pěti úspěšným rokům fungování si navíc nadělí zbrusu nový Czechitas House.

Celý rozhovor s Ditou Přikrylovou si můžete přečíst zde.

Karel Kovář alias Kovy: Nechci zapadat do nějaké škatulky. Youtuber už dnes neexistuje, ať žije influencer

Mnohdy bývá představován jako zástupce českých youtuberů, ale postupem času se z něj stal všestranný tvůrce obsahu, který oslovuje na internetu celé generace Čechů. Řeč je o dvaadvacetiletém Karlu Kovářovi, známém také pod přezdívkou Kovy, který se dnes může pyšnit nejen tři čtvrtě milionem odběratelů na YouTube, ale také stovkami tisíc fanoušků na dalších sociálních sítích.

Celý rozhovor s Kovym čtěte zde.

V Thajsku ho kokosy vyléčily po bouračce. Teď s nimi chce Filip Říha pod značkou Wild & Coco dobýt Evropu

Spousta lidí možná vnímá kokos jako exotickou surovinu, se kterou se dostane do kontaktu velmi sporadicky při pečení nebo během dovolené u moře. Jsou ale i tací, pro něž je kokos součástí každodenního života a nezbytnou součástí zdravého a vyváženého jídelníčku i ve střední Evropě.

Filip Říha objevil kouzlo kokosu před několika lety, když se s touto surovinou ve vetší míře setkal po vážné nehodě na motorce v Thajsku, a celý rozhovor o jeho značce Wild & Coco si můžete přečíst zde.

martin-holecko1

Foto: Tomáš Železný

Martin Holečko

Zakladatel Future Portu Martin Holečko: Špinavé období lidstva vrcholí. Umělá inteligence bude elektřinou 21. století

Vize, velké nápady, ale i pokora, maximální odhodlání a víra v to, že Česká republika rozhodně není jen nějakou montovnou Evropy, ale země schopných a talentovaných lidí, kteří se jen někdy trochu bojí prorazit. Když se bavíte s Martinem Holečkem, sálá z něj energie a mluví za něj jak zkušenosti, tak i jednoduchá životní filozofie, že když se chce, tak to jde.

Celý rozhovor o budoucnosti lidstva a nových technologiích s Martinem Holečkem čtěte zde.

Nová éra Kiwi.com. Budujeme globálního virtuálního superdopravce, hlásí zakladatel Oliver Dlouhý

Brněnské Kiwi.com vstupuje do nové éry. Z původně online cestovní kanceláře přeprodávající letenky se rozšiřuje na virtuálního globálního „superdopravce“. Právě tak pojmenovává budoucnost své firmy její zakladatel a výkonný ředitel Oliver Dlouhý, jenž své plány odhalil v telefonickém rozhovoru pro CzechCrunch, který jsme vedli na trase Praha–Florida.

Přečíst si můžete o tom, co Kiwi.com s novým investorem v zádech chystá, zde.

MacKenzie Bezosová: Žena, bez které by dnes Amazon a Jeff Bezos nebyli tím, čím jsou

MacKenzie Bezosová se na většině fotografií objevuje po boku svého manžela Jeffa, ředitele Amazonu. Teď už jsou (podle jejich vlastních slov) pouze přáteli a MacKenzie je jednou z pěti nejbohatších žen na světě. Přesto je těžké najít fotografie, na nichž je pouze ona, mimo roli manželky nejúspěšnějšího kapitalisty v dějinách. Její další role totiž umožňují do velké míry zůstat mimo viditelné pole objektivů, ve světě, který je pro ni přirozenější. Znamená to, že je její místo ve společnosti obecně i na pozadí Amazonu méně důležité?

Velký profil MacKenzie Bezosové, bývalé manželky nejbohatšího muže planety, si můžete přečíst zde.

petr-rokusek-min

Foto: Nano Energies

Petr Rokůsek, zakladatel Nano Energies

Petr Rokůsek z Nano Energies: Budoucnost je v investicích do vlastních elektráren. Stanou se z nich tiskárny peněz

Když přicházíte do sídla, odkud Petr Rokůsek při pobytu v Česku velí svým projektům, rozhodně si nepřipadáte, že byste byli na návštěvě u energetické firmy. Supermoderní kanceláře společnosti Nano Energies v nedávno otevřené budově DRN místy připomínají spíše deštný prales. Úplně všude je zeleň.

Velký rozhovor s Petrem Rokůskem o tom, jaká je budoucnost energetiky a jak si budeme moci tisknout peníze, najdete zde.

Ve 30 letech ještě nechtěl do důchodu a teď Michal Mička hlásí: S Pietro Filipi a Karou chceme uspět ve světě

Je mu sice teprve dvaatřicet, ale když se spolu potkáváme v jeho novém karlínském sídle, kde po zdech visí obrazy od českých umělců, dostaneme se i k důchodu. Kdyby totiž Michal Mička chtěl, mohl i následující roky „jen“ investovat, ať už do startupů nebo nemovitostí, a ke slušnému živobytí by mu to stačilo. Jak ovšem sám s rozvahou hovořící podnikatel říká, to by ho nebavilo.

O tom, co Michala Mičku aktuálně nejvíce baví a naplňuje, můžete číst v našem velkém rozhovoru zde.

boyanslat05

Foto: The Ocean Cleanup

Boyan Slat, zakladatel a CEO The Ocean Cleanup

Je The Ocean Cleanup spásou pro plastem znečištěné oceány? Úctyhodný vývoj projektu Boyana Slata dává naději

I když může mít čištění oceánů od plastového odpadu povahu boje s větrnými mlýny, existují tací, kteří silně věří, že se jim světové vody jednou podaří výrazně uklidit a zamezit tak globální katastrofě, která může vlivem plastového znečištění nastat. Nizozemský ekologický projekt The Ocean Cleanup je jedním z nich, a dost možná tím nejviditelnějším.

Velký text o tom, jak se ambiciózní mladík Boyan Slat snaží vyčistit oceány od plastového odpadu, najdete zde.

Peter Köhler z Leo Expressu: Vlaková doprava zažívá renesanci. Z nádraží chceme páteř multimodální sítě

Železniční doprava zažívá v České republice renesanci a cestování vlakem je pro lidi čím dál atraktivnější. Zájem o železnici nicméně neprojevují jen cestující, ale také soukromí dopravci, kteří na českých kolejích kontinuálně rostou. Vlakovou dopravu kromě státních Českých drah již léta táhnou kupředu především RegioJet Radima Jančury a Leo Express Leoše Novotného.

Rozhovor právě se šéfem Leo Expressu, kterým je Peter Köhler, si můžete přečíst zde.

linda-sejdova-snuggs

Foto: Snuggs

Linda Šejdová, spoluzakladatelka a CEO Snuggs

Revoluce v intimním světě. Český startup Snuggs vytváří speciální kalhotky z nanovláken, které nahrazují vložky a tampony

Mnoho příběhů úspěšných podnikatelů spočívá jednoduše v tom, že přišli s něčím novým, co tu ještě nebylo. Může to znít jako klišé, ale další podnikatelka se díky tomuto instinktu rodí z třiadvacetileté Lindy Šejdové, která nebyla spokojená s produkty, jež používala, a tak přišla s vlastní inovací. Ta má potenciál proměnit odvětví, o němž se příliš nemluví. A proměnit ho chce rovnou produktem, který na světě dosud nikdo nevytvořil.

Velkou story o tom, jak český startup Snuggs se svými speciálními kalhotkami z nanovláken pobláznil Česko, najdete zde.

Patagonia aneb příběh značky, která myslela a fungovala ekologicky již v době, kdy byla planeta všem ukradená

Důvodů, proč nosit značkové oblečení, je celá řada. Někdo značku upřednostňuje na základě kvality či designu jejích produktů. Jiní zase vyhledávají takové značky, které jsou v souladu s jejich morálním, sociálním či environmentálním přesvědčením. A někdo nosí oblečení dané značky zkrátka proto, protože je trendy a mají ji všichni ostatní.

Fungovat ekologicky a šetrně k životnímu prostředí dnes chce stále více firem, ale módní značka Patagonia to dělala mnohem dříve, než to bylo trendy. A její příběh si můžete přečíst zde.

Už nechceme být jen pro turisty, hlásí šéf Mapy.cz. S globálním rozvojem pomáhá i majitel Seznamu Ivo Lukačovič

Česká internetová jednička Seznam bojuje s globální konkurencí na několika frontách a jednou z nich jsou nepochybně její mapové aplikace. Zatímco s Mapy.cz cílí hlavně na tuzemské uživatele, globální Windy Maps nesou značku dalšího projektu zakladatele Seznamu Ivo Lukačoviče, kterým je Windy.com pro podrobnou předpověď počasí z celého světa.

Rozhovor o tom, kam směřují populární Mapy.cz, s jejich šéfem najdete zde.

tereza-bartonickova-boxed

Foto: Jakub Bobuski

Tereza Bartoníčková, zakladatelka Internetového institutu

Tereza Bartoníčková: Facebook za nás rozhoduje v zájmech i myšlení. Lidé už často nemají společnou realitu

„Když povídám o etice algoritmů, tak na mě někdy koukají, jako bych spadla z višně.“ Tento výrok pětadvacetileté Terezy Bartoníčkové asi nejlépe shrnuje prvotní pocity lidí, kteří si s ní začnou o její práci povídat. Ve svém oboru totiž kombinuje oblasti, které si lidé běžně nespojí.

Rozhovor o tom, jak nás ovlivňují sociální sítě, si můžete přečíst zde.

Tvůrce Star Wars George Lucas: Jak se nejbohatší celebrita Spojených států vzdala milionů, aby získala miliardy

Režisér, scénárista, střihač, filantrop a marketingový génius, který se jedním chytrým rozhodnutím zařadil mezi nejbohatší celebrity Hollywoodu a Spojených států vůbec. Řeč je o Georgi Lucasovi, autorovi kultovních filmů ze světa Star Wars, Indiana Jones či snímku American Graffiti. Tyto filmy by však nikdy nevznikly, kdyby se jednou Lucas nerozhodl odbočit doleva, aniž by se podíval do zpětného zrcátka.

Celý příběh George Lucase si můžete přečíst zde.

Česká aplikace proti šikaně je i na škole, kam chodil Elon Musk. Vytvořil jí devatenáctiletý podnikatel z Brna

Už od útlého věku prováděl dnes devatenáctiletý Jan Sláma první podnikatelské pokusy. Obchodoval s akciemi, vytvářel první weby a aplikace a v šestnácti letech se nechal soudně zplnoletnit. Už na základní škole zprovoznil vlastní studentské vývojářské studio a dnes je známou tváří mezi mladými podnikateli.

Celou story o tom, jak Jan Sláma slaví úspěch se svou aplikací proti šikaně, najdete zde.

Být eko není jen tak. Snahu omezit plastové obaly výrobci mají, ale brzdí je nařízení i problematická recyklace

Přistupovat k ochraně životního prostředí v mnohem důslednější míře než dříve se snaží celá řada velkých i menších tuzemských společností. S tím je spojena i větší pozornost věnovaná dopadu balení jejich produktů na životní prostředí a snaha omezovat uhlíkovou stopu spojenou s jejich výrobou i následnou recyklací či likvidací.

Velký text o tom, jak se dnes snaží firmy měnit zaběhnuté pořádky, aby byly šetrnější k životnímu prostředí, ale že to vždy není úplně jednoduché, jak se můžete zdát, najdete zde.

richard-valtr-mews1

Foto: Natalia Bubochkina

Richard Valtr, spoluzakladatel Mews

Snil o psaní a filmařině. Dnes Richard Valtr po celém světě staví superhotely a buduje miliardový startup Mews

Ze střechy pražských kanceláří na Vinohradech má Richard Valtr parádní rozhled na celé město. Kochat se může panoramaty s Pražským hradem nebo se při pohledu na stověžatou metropoli jen tak zasnít. Třeba o tom, kam až to dotáhne se svým startupem Mews, s nímž roste do ještě větších výšin, než kde stojíme – na střeše šestipatrového Paláce I. P. Pavlova.

Příběh o tom, jak bývalý student filozofie založil jeden z nejnadějnějších českých startupů současnosti, si můžete přečíst zde.

Nová éra sportovního oblečení. Mladí Češi navrhli revoluční triko z grafenu, které přežije extrémní podmínky

Je tomu teprve patnáct let, co byl dvojicí ruských vědců objeven dosud nejpevnější a nejlehčí dvojrozměrný materiál na světě – grafen. Ten díky své vynikající tepelné vodivosti, až desetkrát větší tvrdosti než železo a snadné recyklovatelnosti může zásadně měnit různá odvětví. Od výroby počítačových procesorů nebo elektřiny až po potravinářský průmysl. Jeho využití je však mnohem bohatší.

O tom, jak grafen využívají mladí čeští podnikatelé, kteří se s ním pustili do světa módy, si můžete přečíst zde.