Američan Joe Barnard staví funkční repliky raket od SpaceX. Používá k tomu 3D tiskárny Josefa Průši

Filip HouskaFilip Houska

bps-space2
0Zobrazit komentáře

Není pochyb o tom, že vesmír a věci s ním spojené patří mezi nejatraktivnější obory současnosti. Dopomáhají tomu hlavně mise NASA a ambiciózních firem jako SpaceX, Blue Origin nebo Virgin Galactic, díky nimž se tato komplexní sféra přibližuje i běžným smrtelníkům, kteří v ní našli svou zálibu. Jedním z nich je i Američan Joe Barnard, kterého fascinují zejména rakety z dílen SpaceX. A fascinují ho natolik, že se rozhodl vyrábět jejich repliky.

Ne, nejde o obdoby plnohodnotných raket měřících okolo 70 metrů. Barnard se zaměřuje výhradně na miniaturní, metrové variace, které však svým technologickým provedením a funkčností relativně věrně kopírují ty skutečné, tedy rakety Falcon 9 nebo Falcon Heavy. A aby byly tyto modely ještě věrnější, vybavuje je i takzvaným vektorováním tahu, jinak řečeno ovládacím zařízením ve spodní části, díky kterému je možné korigovat trajektorii rakety a její následnou stabilizaci.

bps_spacex1_czechcrunch

Vektorování tahu ostatně využívá právě SpaceX pro propulzní přistávací techniku, pomocí níž dokáže raketa autonomně přistát na pevnině bez sebemenšího poškození. Právě tento technický princip Barnarda inspiroval v roce 2015 natolik, aby se do této sféry sám také angažoval a rozhodl se pro to založit i vlastní startup Barnard Propulsion Systems (BPS). V rámci něj nejen vytváří vlastní rakety, ale také nabízí potřebné příslušenství pro další amatérské stavitele.

meetme23

Přečtěte si takéMobil místo klíčů a hotel s hostelem v jednom. V Praze už rok funguje unikátní chytrý hotel MeetMe 23Mobil místo klíčů a hotel s hostelem v jednom. V Praze už rok funguje unikátní chytrý hotel MeetMe 23

Zajímavý je i příběh tohoto 25letého vesmírného nadšence z Nashvillu. Předtím, než se naplno pustil do této oblasti, pracoval jako svatební kameraman a paradoxně nemá ani žádné specializované zázemí v kosmonautice, respektive fyzice a raketové vědě. Studoval totiž hudební školu a namísto toho, aby si doplnil znalosti v rámci dalšího vysokoškolského studia, vše se naučil z internetových diskuzí, a to včetně základů programování, designování různých součástí pro své repliky a raketové vědy.

bps_spacex_czechcrunch

Joe Barnard (vlevo) a Tim Dodd, fotograf a zakladatel serveru The Everyday Astronaut

Nepřímo mu pomáhají i Češi

Tento ambiciózní projekt má navíc i český přesah. Barnard totiž těla replik raket a jejich dodatečné komponenty tiskne na 3D tiskárnách, a to konkrétně na těch od Prusa Research, české společnosti založené Josefem Průšou, která patří mezi globální špičku na poli 3D tiskáren.

prusa-spacex-czechcrunch

Více podrobností o Barnadové práci popisuje krátký dokument serveru Motherboard, jehož redaktoři navštívili přímo jeho laboratoř (která je zároveň i jeho domovem) a testovali s ním různé testovací lety včetně pokusů o kýžené propulzní přistání.

bps-space3
bps-space4
bps-space5

Foto: BPS.space

BMW investuje 200 milionů eur do produkce nového plně elektrického sedanu i4

i4
0Zobrazit komentáře

Nedávno to bylo Audi se svým e-tronem, později Porsche s elektromobilem Taycan, a nyní se mezi nové elektromobily z produkce německých automobilek má zařadit také další novinka od BMW, která dostala označení i4. Jde o v pořadí již třetí elektřinou poháněný model v sérii „i“, který navazuje na hybrid i8 a plně elektrické i3. A o tom, že to BMW myslí vážně, svědčí i plánovaná investice ve výši 200 milionů eur, tedy více než 5,1 miliardy korun, do továrny v Mnichově, kde se má nový model vyrábět.

Prvotní koncept BMW i4, z něhož bude produkční model, se objevil již v minulém roce, kdy automobilka potvrdila, že nové i4 bude disponovat maximálním dojezdem 600 kilometrů na jedno nabití, maximální rychlostí kolem 200 kilometrů za hodinu a zrychlení z nuly na sto během čtyř vteřin. První vozy by se měly k zákazníkům dostat v průběhu roku 2021, ale značné prostředky postupně BMW investuje již nyní.

Výroba započne přímo v ústředí společnosti v Mnichově, kde se má továrna v průběhu příštích let kompletně připravit na produkci elektromobilů a nejrůznějších konceptů. Celkově v ní aktuálně pracuje na 8 000 zaměstnanců a továrna má mít vyčleněno jak místo pro klasické automobily, včetně hybridů, tak pro alternativní pohonné jednotky. Investici do rozšíření oznámilo BMW během tohoto týdne.

i4-b

Oproti BMW i8, které je v kategorii sportovních automobilů, a i3, jež se řadí mezi hatchbacky a šlo do výroby již téměř před deseti lety, tak přidá BMW i4 konkurenci mezi sedany, kde je například BMW řady 3. Ostatně i v mnichovské továrně se zmíněné trojkové „bavoráky“ vyrábí. Důvodem pro takřka tříletou postupnou investici do rozšíření továrny je především nutnost zavedení nové linky, která vyžaduje jiné procesy ve zpracování karoserie a samotného sestavení, jež musí počítat s integrací baterie.

volkswagen-id-vizzion

Přečtěte si takéVolkswagen plánuje konec spalovacích motorů aneb jak aféra Dieselgate postrčila německé automobilkyVolkswagen plánuje konec spalovacích motorů aneb jak aféra Dieselgate postrčila německé automobilky

Na produkční lince poté bude zhruba 1 000 robotů vyrábět každou minutu nejen karoserie pro třetí a čtvrtou sérii BMW či sportovní verzi M4, ale také právě pro nové BMW i4. Největším problémem při sestavení automobilu je nicméně především usazení baterie. Součástí investice tak budou mimo přestavení linky i nová zařízení, logistické systémy nebo investice do dalšího rozšíření nemovitostí. V posledních třech letech již automobilka do stejné továrny investovala ohromných 700 milionů eur, tedy zhruba 18 miliard korun.

Příští rok se v Mnichově začne vyrábět také hybridní model třetí série BMW s označením 330e. Automobilka očekává, že každé třetí vyrobené BMW v mnichovské továrně by mohlo být právě 330e.

i4-c
i4-a
i4-c

Foto: BMW