Americký startup Slováka Rastislava Turka expanduje do Česka. Povede ho tu Martin Hapl z GoodData

turek

Foto: Pex

Zakladatel a šéf startupu Pex Rastislav Turek

0Zobrazit komentáře

Je to zhruba půl roku, co se původem slovenský podnikatel Rastislav Turek, který ve Spojených státech založil analytický startup Pex, zmínil o možné expanzi do České republiky, respektive otevření české pobočky, pro kterou by chtěl výhledově získat stovky schopných lidí. Několik měsíců nato už česká pobočka běží, má 10 zaměstnanců a další pomáhá hledat lokální šéf, generální manažer Martin Hapl.

Hapl přešel do Pexu z dalšího původem českého startupu GoodData, kde působil už v začátcích a později na pozici viceprezidenta služeb. Dle slov zakladatele startupu, Rastislava Turka, je dnes Pex největší vyhledávač pro hudební a video obsah na světě, který zpracovává více dat než YouTube. Peníze startup vydělává na analýze a také ochraně práv v digitálním prostředí, kde mohou jednotliví autoři obsahu jednoduše zjistit, kdo a kde zneužil jejich tvorbu bez souhlasu.

Pex má dnes v databázi přes 16 miliard různých videí, což je asi čtyřikrát více než YouTube. Startup jako takový vznikl před zhruba 5 lety, dnes je již profitabilní a zároveň na investicích v průběhu let získal vyšší jednotky milionů dolarů – od společností jako Warner Music nebo Universal Music. Obrat Pex by měl v letošním roce dosáhnout na několik desítek milionů dolarů.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym