Ananas, eukalyptus a nově i sladkovodní řasy. Kanadští Native Shoes mění způsob výroby ekologických tenisek

Filip HouskaFilip Houska

native-shoes-1

Foto: Native Shoes

Model Jefferson Bloom je tvořený i ze sladkovodních řas

0Zobrazit komentáře

Již dávno neplatí, že kvalitní boty musí být vyrobeny pouze z kůže nebo textilií. Obuvnický průmysl – stejně jako každý jiný — čelí pozitivnímu vlivu inovací, které boří zaběhlé výrobní procesy, a upřednostňuje alternativní materiály. A to i takové, do nichž by jen málokdo řekl, že mohou sloužit k produkci tenisek.

O jeden z nejzajímavějších pokroků se před pár lety postaral Adidas, jenž si vzal spolu s organizací Parley for the Oceans na paškál oceánské plasty a pomocí pokročilých technologických metod (včetně 3D tisku) z nich vytvořil nejen sportovní boty, ale prakticky celou modelovou řadu promítající se i do oblečení a doplňků.

Zcela pochopitelně se o tento typ začali zajímat nejen brandovaní sportovci Adidasu, ale i média, která variaci oblíbeného typu UltraBoost dostala mezi širokou veřejnost. I proto jich měl německý gigant prodat během roku 2017, kdy se těšily největší pozornosti, přes jeden milion.

adidasparley3

Foto: Adidas

UltraBoosty od Adidasu z plastového odpadu

Byť právě Adidas je v této oblasti nejzvučnější, rozhodně nelze zapomínat ani na další výrobce, mezi které patří i česká Bohempia. Ta se pro produkci svých barevných kecek zamyslela nad využitím technického konopí, jež díky své odolnosti a antibakteriálním účinkům patří mezi ideální kandidáty.

Bohempii se následně několikrát podařilo přesvědčit širokou veřejnost přes crowdfundingové portály, na nichž nasbíral několik milionů korun pro plnohodnotný rozjezd výroby. Nyní vedle tenisek produkuje i trička nebo dokonce ekologické kuchyňské utěrky.

Bohempia_SS18_15_preview

Foto: Bohempia

Vyšší model české značky Bohempia

Novinka od tvůrců tenisek z ananasu a eukalyptu

Výrazně do tohoto trendu promlouvá i kanadský výrobce Native Shoes, který sice v Česku není tak známý, ale svým inovativním přístupem se snaží o to, aby se o něm mluvilo po celém světě. Jeho nejznámějším modelem se stala takzvaná The Plant Shoe. Ta sice nijak zvlášť nevyniká designem, ale zato zpracování je velmi neortodoxní.

Kanaďané pro výrobu tohoto modelu totiž používají ananas, eukalyptus, kenaf a jutu, respektive lýkové vlákno stonků tropické rostliny jutovníku tobolkovitého. Všechny tyto materiály spolu s korkem a textilní přísadou pak specificky zpracovává a vyrábí z nich ekologické tenisky, které se bohatě obejdou bez klasické kůže a běžných zpevňovadel.

native-shoes-the-plant-shoe

Foto: Native Shoes

Kecky s příměsí ananasu i eukalyptu

Nyní se Native Shoes zaměřují na další nepříliš tradiční materiál – pokud se vůbec materiálem dá nazývat. Kanadští průkopníci se rozhodli, že pro výrobu svého nejnovějšího modelu využijí sladkovodní řasy nasbírané z vodních ploch, které je svou dlouhodobou přítomností postupně ničí. Výsledný produkt se jmenuje Jefferson Bloom.

Za záchranu sladkých vod

Na první pohled je zřejmé, že nejde o klasické tenisky. Spíše se jedná o ideální „nazouváky“ do letního období, které mohou svým povrchem připomínajícím gumu vycházet z (ne)oblíbených crocsů. Jádro tohoto modelu je tvořeno z tradičního ethylenvinylacetátu (EVA), z něhož se vyrábí většina podobných typů bot a také některé podrážky.

Kouzlo však spočívá v tom, že Native Shoes do EVA míchá právě řasy, a to z jediného prostého důvodu: ochrana sladkovodních ploch. Řasy totiž zpravidla nedisponují žádnými schopnostmi, díky nimž by se obuv zpevnila nebo jinak zlepšila své vlastnosti. Jde výhradně o ekologické hledisko, které si Native Shoes dobře propočítalo.

native-shoes-2

Foto: Native Shoes

Jefferson Bloom ve světle modré variantě

Do ethylenvinylacetátu pro model Jefferson Bloom dává zhruba deset procent nasbíraných řas, které nažene do speciálních kádí. V praxi se tak v jedné kádi vyskytuje předem nespecifikované množství řad a pochopitelně i voda, která se postupně filtruje pryč do přírody, přičemž zachycené řasy drží uvnitř.

Ty se následně vysuší a zpracují do malých palet, které se smíchají se zbytkem materiálu. Po vzniku jednoho větší kusu materiálu (10 % řasy, 90 % EVA) se pak lisuje finální produkt, který Native Shoes na svém e-shopu prodávají v několika barevných odstínech za 1 150 korun.

native-shoes-3

Foto: Native Shoes

Firma zaručuje 100% rozložitelnost

Přes 140 kilogramů řas denně

Byť se v jednom modelu tenisek vyskytuje pouze deset procent řas, i tak dokáží Native Shoes „vyčistit“ až 80 litrů vody na jeden pár a zamezit zhruba 15 balónům s oxidem uhličitým, aby vstoupily do atmosféry. Manažer vývoje a designu v Native Shoes Gabe Lam navíc pro magazín Dezeen zmiňuje, že jejich speciální kádě dokáží za jednu minutu vyfiltrovat až 662 litrů znečištěné vody a zachytit až 140 kilogramů řas denně.

Zároveň ujišťuje, že i Jefferson Bloom jsou 100% rozložitelné, pokud se vystaví správnému recyklačnímu procesu. „Mohou být znovu použity například pro sezení, podlahy na dětských hřištích nebo izolace,“ říká. Konkrétně pro hřiště mají Native Shoes spustit speciální projekt, ve kterém se budou sbírat použité boty jejich značky a drtit na materiál, z něhož se bude moci dát poskládat minimálně podlaha.

native-shoes-4

Foto: Native Shoes

Nové modely lze objednávat i do Česka

CzechCrunch Jobs