Animák V hlavě 2 převálcoval i Dunu. Úspěšná premiéra ukazuje, že zavedený model Hollywoodu stále funguje
V hlavě 2 má za sebou jednu z nejlepších premiér animovaného filmu vůbec. Navazuje na hit z roku 2015 odehrávající se v mysli dospívající dívky.
V hlavě, přestože spadalo do produkce věhlasného Pixaru, v době premiéry v roce 2015 působilo jako překvapení. Snímek se vydal cestou spíše jednodušší animace, představil poměrně dospělé téma vyrovnávání se se smutkem a velkými životními změnami a zaměřil se na poměrně abstraktní zpracování dětských emocí v průběhu dospívání. Výsledek ale těžko mohl dopadnout lépe. Novináři V hlavě zaplavili nadšenými recenzemi a v kinech film utržil přes 858 milionů dolarů. Přesto nikdo nečekal, jak dobře si povede pokračování.
Odhadovalo se, že V hlavě 2 v amerických kinech za první víkend utrží něco mezi 80 a 90 miliony dolarů, což je samo o sobě poměrně vysoké číslo. Ve skutečnosti ale film dosáhl až na závratných 155 milionů dolarů, což představuje dosud nejlepší premiéru letošního roku – a s velkým náskokem. Tento status zatím patřil Duně: Druhé části, která za první víkend utržila 82,5 milionu dolarů. Částka, která připadla V hlavě 2, se dokonce přibližuje loňskému úspěchu Barbie, jež začínala s 162 miliony.
Příjmy z ostatních zemí jsou také skvělé. Novinka z produkce Pixaru mimo domácí trh prodala lístky za 140 milionů dolarů – opět výrazně více než za stejnou dobu pokračování Duny se 100 miliony. Globálně tak má animovaný snímek po premiéře na kontě hned 295 milionů dolarů (v přepočtu 6,8 miliardy korun). Při rozpočtu kolem 200 milionů dolarů by se do jednoho nebo dvou týdnů měl zaplatit.
Zatímco před uvedením novinky se široce diskutovalo, jak dobré šance má na nastartování zatím mizerné letní sezóny v Hollywoodu, teď se vyjmenovávají rekordy, které už stihla pokořit nebo se jim přiblížit. Oněch 140 milionů dolarů mimo Spojené státy například představuje nejlepší premiéru animovaného filmu všech dob. Dosud v tomto ohledu dominovalo Ledové království II se 135 miliony. V Latinské Americe pak pokračování V hlavě dosáhlo na druhý nejlepší start vůbec – lépe se zde v prvním víkendu dařilo jen Avengers: Endgame.
Značný podíl na úspěchu má originální koncept snímku. V hlavě 2 se opět vydává do mysli dospívající dívky Riley, která nedávno oslavila třinácté narozeniny a chystá se nastoupit na střední školu. Jednoho dne se v řídicí místnosti Rileyiny hlavy rozezní alarm upozorňující na příchod puberty, technici přijdou rozšířit kontrolní panel a do velínu se nastěhují čtyři nové emoce. Zrovna v době, kdy si Radost myslela, že má vše pod kontrolou, přichází Úzkost a s ní naprostý chaos.
Dívka na každý impuls reaguje mnohem výrazněji než dříve, nové emoce rozbíjejí zaběhnutý systém a Riley získává o sobě zcela jiný, převážně negativní obraz. To se projevuje v jejím nevhodném chování, narušují se i vztahy s jejími přáteli. Zkrátka koncept dospívající hrdinky učící se žít s novými emocemi zůstává stejný jako v prvním filmu, hned několik nových postav, pocitů a problémů ale celou věc komplikuje.