Apple hlásí další rekordní příjmy, zato akcie Amazonu po oznámení výsledků spadly o pětinu
Apple neustále mluví o nedostatcích, na jeho finančních výsledcích to ale není znát. To Amazon akcionáře zklamal, i když to vlastně nebylo tak zlé.
Technologický sektor opět, respektive stále prochází složitým obdobím a giganti Microsoft, Meta, Alphabet i Amazon zveřejňují nepříliš oslnivé výsledky a ještě méně povzbudivé predikce. A co Apple? Pro ten jakoby pravidla neplatila. Vedení výrobce iPhonu sice neustále opakuje, že na něj doléhají hlavně problémy v dodavatelském řetězci, přesto ale znovu ohlásil rekordní finanční výsledky.
Konkrétně za poslední čtvrtletí svého fiskálního roku, které odpovídá třetímu čtvrtletí roku kalendářního, v příjmech dosáhl na 90,1 miliardy dolarů při zisku 1,29 dolaru na akcii. To je o osm a čtyři procenta více než za stejné období loni a také to přesahuje očekávání Wall Street. Celoroční hodnoty se pak dostaly na masivních 394,3 miliardy v příjmech a 6,11 dolaru v ziscích na akcii – o osm a devět procent více oproti předchozímu roku a nejvíce v historii firmy.
Těchto výsledků Apple dosáhl i přesto, že se prakticky celý rok potýká s nedostatkem čipů nebo výrobních kapacit, jež jsou primárně důsledkem pandemie. Je tu i rostoucí inflace a zákazníci nucení více šetřit. Evidentně ale ne na iPhonech, iPadech nebo MacBoocích.
Meziročně totiž rostly příjmy prakticky u všech kategorií produktů firmy, počínaje telefony a konče službami. Nejvíce – 42,63 miliardy – si z celku samozřejmě ukrojily iPhony, které si oproti loňsku polepšily o skoro desetinu. Ještě lépe se vedlo tabletům, které Applu získaly asi o 13 procent větší výnosy než před rokem. Mac vyrostl dokonce o více než 25 procent. Ostatní produkty, jako jsou Apple Watch či AirPods, si pak meziročně polepšily o necelých deset procent, služby o necelých pět procent.
Přes skvělé výsledky se ale najde i pár aspektů, které za očekáváními zaostaly – a hlavně to jsou opět iPhony. Meziročně sice vyrostly, bylo to ale o něco méně, než předpokládali analytici. Tim Cook přitom řekl, že nedostatek čipů zrovna je tentokrát nějak výrazněji neovlivnil. Není tak zcela zřejmé, proč se telefonům nevedlo lépe, mluví se ale primárně o startu prodeje nových zařízení.
Do aktuálních výsledků spadlo osm dnů prodeje iPhonů 14, o které není takový zájem. Standardní modely jsou velice blízko těm loňským a modelů Pro je nedostatek. Toho si lze snadno všimnout i v Česku, kde iPhone 14 Pro nebo Pro Max více než měsíc po premiéře prakticky nelze koupit.