Apple hlásí další rekordní příjmy, zato akcie Amazonu po oznámení výsledků spadly o pětinu

Apple neustále mluví o nedostatcích, na jeho finančních výsledcích to ale není znát. To Amazon akcionáře zklamal, i když to vlastně nebylo tak zlé.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

tim-cook-apple-2

Foto: Apple

Tim Cook, výkonný ředitel společnosti Apple

0Zobrazit komentáře

Technologický sektor opět, respektive stále prochází složitým obdobím a giganti Microsoft, Meta, Alphabet i Amazon zveřejňují nepříliš oslnivé výsledky a ještě méně povzbudivé predikce. A co Apple? Pro ten jakoby pravidla neplatila. Vedení výrobce iPhonu sice neustále opakuje, že na něj doléhají hlavně problémy v dodavatelském řetězci, přesto ale znovu ohlásil rekordní finanční výsledky.

Konkrétně za poslední čtvrtletí svého fiskálního roku, které odpovídá třetímu čtvrtletí roku kalendářního, v příjmech dosáhl na 90,1 miliardy dolarů při zisku 1,29 dolaru na akcii. To je o osm a čtyři procenta více než za stejné období loni a také to přesahuje očekávání Wall Street. Celoroční hodnoty se pak dostaly na masivních 394,3 miliardy v příjmech a 6,11 dolaru v ziscích na akcii – o osm a devět procent více oproti předchozímu roku a nejvíce v historii firmy.

Těchto výsledků Apple dosáhl i přesto, že se prakticky celý rok potýká s nedostatkem čipů nebo výrobních kapacit, jež jsou primárně důsledkem pandemie. Je tu i rostoucí inflace a zákazníci nucení více šetřit. Evidentně ale ne na iPhonech, iPadech nebo MacBoocích. 

Meziročně totiž rostly příjmy prakticky u všech kategorií produktů firmy, počínaje telefony a konče službami. Nejvíce – 42,63 miliardy – si z celku samozřejmě ukrojily iPhony, které si oproti loňsku polepšily o skoro desetinu. Ještě lépe se vedlo tabletům, které Applu získaly asi o 13 procent větší výnosy než před rokem. Mac vyrostl dokonce o více než 25 procent. Ostatní produkty, jako jsou Apple Watch či AirPods, si pak meziročně polepšily o necelých deset procent, služby o necelých pět procent.

iphone-14-pro-colors-2

Foto: Apple

Apple nedávno začal prodávat nové iPhony 14 a 14 Pro

Přes skvělé výsledky se ale najde i pár aspektů, které za očekáváními zaostaly – a hlavně to jsou opět iPhony. Meziročně sice vyrostly, bylo to ale o něco méně, než předpokládali analytici. Tim Cook přitom řekl, že nedostatek čipů zrovna je tentokrát nějak výrazněji neovlivnil. Není tak zcela zřejmé, proč se telefonům nevedlo lépe, mluví se ale primárně o startu prodeje nových zařízení.

Do aktuálních výsledků  spadlo osm dnů prodeje iPhonů 14, o které není takový zájem. Standardní modely jsou velice blízko těm loňským a modelů Pro je nedostatek. Toho si lze snadno všimnout i v Česku, kde iPhone 14 Pro nebo Pro Max více než měsíc po premiéře prakticky nelze koupit.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Cook v hovoru s investory přesto zdůraznil, že jsou na tom prodeje telefonů Applu lépe než u většiny konkurence. Prý se mu daří přetahovat zákazníky jiných výrobců. „Dosáhli jsme dalšího rekordu v počtu aktivních zařízení díky čtvrtletnímu rekordu upgradujících a dvoucifernému počtu přecházejících uživatelů,“ řekl Cook. Aby firma minimalizovala případné důsledky aktuální makroekonomické situace, přijímá také méně zaměstnanců než normálně.

Svoje výsledky přes noc oznámil také Amazon, který přišel s podstatně slabšími čísly. Ne vše ale bylo špatné. Retailový a technologický gigant po třech čtvrtletích v řadě, kdy se jeho příjmy meziročně zlepšily jen o jednotky procent, konečně zase dosáhl na dvouciferný růst. Konkrétně se jeho prodeje zastavily na 127,1 miliardy, což je o patnáct procent více než před rokem. Pravděpodobně k tomu pomohla obří výprodejová akce Prime Day, která prý letos byla nejúspěšnější v historii firmy.

andy-jassy-1280p

Foto: Amazon/CzechCrunch

Andy Jassy, výkonný ředitel Amazonu

Hlavní kámen úrazu a důvod, proč hodnota akcií Amazonu spadla podle informací serveru Marketwatch o skoro pětinu, bylo meziroční snížení zisků (3,2 miliardy vs. 2,9 miliardy dolarů) a slabé předpovědi pro následující čtvrtletí. Společnost očekává, že její prodeje meziročně porostou mezi dvěma a osmi procenty. Provozní výnosy se pak předpokládají mezi nulou a čtyřmi miliardami dolarů.

Ve snaze tyto hodnoty zlepšit se Amazon pokouší udržet co nejníže náklady, například napříč distribuční sítí. Společnost se přitom dlouhodobě potýká se silnou kritikou svého zacházení s pracovníky. Letos v dubnu v New Yorku vznikly první americké odbory v Amazonu. V témže městě se v srpnu pokusili o založení dalších v jiném skladu, ale nakonec to nevyšlo.

Ředitel Amazonu Andy Jassy také řekl, že bude uváženější s investicemi tak, aby stále fungovaly pro dlouhodobé cíle a zároveň měly malý negativní dopad na výsledky. Amazon letos nakupoval ve velkém. Nedávno si za 1,7 miliardy dolarů pořídil výrobce chytrých vysavačů Roomba, v červnu zaplatil 3,9 miliardy za zdravotnickou firmu One Medical. V první polovině roku utratil také 8,45 miliardy za velké hollywoodské studio MGM.

CzechCrunch Jobs