Apple hlásí další rekordní příjmy, zato akcie Amazonu po oznámení výsledků spadly o pětinu

Apple neustále mluví o nedostatcích, na jeho finančních výsledcích to ale není znát. To Amazon akcionáře zklamal, i když to vlastně nebylo tak zlé.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

tim-cook-apple-2

Foto: Apple

Tim Cook, výkonný ředitel společnosti Apple

0Zobrazit komentáře

Technologický sektor opět, respektive stále prochází složitým obdobím a giganti Microsoft, Meta, Alphabet i Amazon zveřejňují nepříliš oslnivé výsledky a ještě méně povzbudivé predikce. A co Apple? Pro ten jakoby pravidla neplatila. Vedení výrobce iPhonu sice neustále opakuje, že na něj doléhají hlavně problémy v dodavatelském řetězci, přesto ale znovu ohlásil rekordní finanční výsledky.

Konkrétně za poslední čtvrtletí svého fiskálního roku, které odpovídá třetímu čtvrtletí roku kalendářního, v příjmech dosáhl na 90,1 miliardy dolarů při zisku 1,29 dolaru na akcii. To je o osm a čtyři procenta více než za stejné období loni a také to přesahuje očekávání Wall Street. Celoroční hodnoty se pak dostaly na masivních 394,3 miliardy v příjmech a 6,11 dolaru v ziscích na akcii – o osm a devět procent více oproti předchozímu roku a nejvíce v historii firmy.

Těchto výsledků Apple dosáhl i přesto, že se prakticky celý rok potýká s nedostatkem čipů nebo výrobních kapacit, jež jsou primárně důsledkem pandemie. Je tu i rostoucí inflace a zákazníci nucení více šetřit. Evidentně ale ne na iPhonech, iPadech nebo MacBoocích. 

Meziročně totiž rostly příjmy prakticky u všech kategorií produktů firmy, počínaje telefony a konče službami. Nejvíce – 42,63 miliardy – si z celku samozřejmě ukrojily iPhony, které si oproti loňsku polepšily o skoro desetinu. Ještě lépe se vedlo tabletům, které Applu získaly asi o 13 procent větší výnosy než před rokem. Mac vyrostl dokonce o více než 25 procent. Ostatní produkty, jako jsou Apple Watch či AirPods, si pak meziročně polepšily o necelých deset procent, služby o necelých pět procent.

iphone-14-pro-colors-2

Foto: Apple

Apple nedávno začal prodávat nové iPhony 14 a 14 Pro

Přes skvělé výsledky se ale najde i pár aspektů, které za očekáváními zaostaly – a hlavně to jsou opět iPhony. Meziročně sice vyrostly, bylo to ale o něco méně, než předpokládali analytici. Tim Cook přitom řekl, že nedostatek čipů zrovna je tentokrát nějak výrazněji neovlivnil. Není tak zcela zřejmé, proč se telefonům nevedlo lépe, mluví se ale primárně o startu prodeje nových zařízení.

Do aktuálních výsledků  spadlo osm dnů prodeje iPhonů 14, o které není takový zájem. Standardní modely jsou velice blízko těm loňským a modelů Pro je nedostatek. Toho si lze snadno všimnout i v Česku, kde iPhone 14 Pro nebo Pro Max více než měsíc po premiéře prakticky nelze koupit.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Cook v hovoru s investory přesto zdůraznil, že jsou na tom prodeje telefonů Applu lépe než u většiny konkurence. Prý se mu daří přetahovat zákazníky jiných výrobců. „Dosáhli jsme dalšího rekordu v počtu aktivních zařízení díky čtvrtletnímu rekordu upgradujících a dvoucifernému počtu přecházejících uživatelů,“ řekl Cook. Aby firma minimalizovala případné důsledky aktuální makroekonomické situace, přijímá také méně zaměstnanců než normálně.

Svoje výsledky přes noc oznámil také Amazon, který přišel s podstatně slabšími čísly. Ne vše ale bylo špatné. Retailový a technologický gigant po třech čtvrtletích v řadě, kdy se jeho příjmy meziročně zlepšily jen o jednotky procent, konečně zase dosáhl na dvouciferný růst. Konkrétně se jeho prodeje zastavily na 127,1 miliardy, což je o patnáct procent více než před rokem. Pravděpodobně k tomu pomohla obří výprodejová akce Prime Day, která prý letos byla nejúspěšnější v historii firmy.

andy-jassy-1280p

Foto: Amazon/CzechCrunch

Andy Jassy, výkonný ředitel Amazonu

Hlavní kámen úrazu a důvod, proč hodnota akcií Amazonu spadla podle informací serveru Marketwatch o skoro pětinu, bylo meziroční snížení zisků (3,2 miliardy vs. 2,9 miliardy dolarů) a slabé předpovědi pro následující čtvrtletí. Společnost očekává, že její prodeje meziročně porostou mezi dvěma a osmi procenty. Provozní výnosy se pak předpokládají mezi nulou a čtyřmi miliardami dolarů.

Ve snaze tyto hodnoty zlepšit se Amazon pokouší udržet co nejníže náklady, například napříč distribuční sítí. Společnost se přitom dlouhodobě potýká se silnou kritikou svého zacházení s pracovníky. Letos v dubnu v New Yorku vznikly první americké odbory v Amazonu. V témže městě se v srpnu pokusili o založení dalších v jiném skladu, ale nakonec to nevyšlo.

Ředitel Amazonu Andy Jassy také řekl, že bude uváženější s investicemi tak, aby stále fungovaly pro dlouhodobé cíle a zároveň měly malý negativní dopad na výsledky. Amazon letos nakupoval ve velkém. Nedávno si za 1,7 miliardy dolarů pořídil výrobce chytrých vysavačů Roomba, v červnu zaplatil 3,9 miliardy za zdravotnickou firmu One Medical. V první polovině roku utratil také 8,45 miliardy za velké hollywoodské studio MGM.

Umí odvézt i opravit mobily, SIM karty či routery. Za desítky milionů je koupil miliardář Schönfeld

Děčínská firma PJ Expedis vznikla před více než 30 lety, jejím klíčovým zákazníkem je T-Mobile, jemuž nabízí komplexní logistické služby.

Luboš KrečLuboš Kreč

robert-schonfeld

Foto: RSBC

Robert Schönfeld, zakladatel skupiny RSBC

0Zobrazit komentáře

Miliardář a správce rozsáhlého rodinného majetku Robert Schönfeld se zhlédl v logistice. Jeho investiční skupina RSBC, která má ve svém portfoliu více než tři desítky společností v souhrnné hodnotě osmi miliard korun, koupila firmu PJ Expedis. Ta úzce spolupracuje především v mobilním operátorem T-Mobile, kterému zajišťuje spediční služby.

Historie Expedisu sahá do doby těsně po listopadové revoluci, společnost zkraje 90. let založil v Děčíně, kde podnik dodnes sídlí, Pavel Jeřábek. Zprvu šlo o poskytování klasických spedičních a logistických služeb jiným firmám, postupně ale se svým synem Martinem Expedis zacílili na zákazníky z oblasti telekomunikací.

Ročně tak kamiony, dodávky a řidiči děčínského podniku převezou například dva miliony mobilů a tuny SIM karet či kabelů. K tomu ale pro své klienty v čele s operátorem T-Mobile poskytují i služby jako testování nových přístrojů, repasování použitých zařízení, vyřizování reklamací, rozvoz smluv nebo příjem hotovostních i bezhotovostních plateb od koncových zákazníků.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„V Evropě v současné době probíhá přenastavování obchodních a dodavatelských řetězců směrem z Asie. Nejen v důsledku koronavirové pandemie, ale také se změnou přístupu na poli bezpečnosti dodávek a v neposlední řadě i ochrany životního prostředí se řada velkých evropských firem rozhodla posílit svoje logistické a skladové kapacity přímo na kontinentu,“ vysvětlil motivaci skupiny RSBC její partner Václav Brož.

V souvislosti se zmínkou o Asii a dodavatelských řetězcích není bez zajímavosti, že pro PJ Expedis je vedle T-Mobilu důležitým zákazníkem také čínský telekomunikační obr Huawei, jemuž provozuje centrální sklad pro výstavbu sítí.

Společnost, v jejímž čele i po převzetí Schönfeldovou skupinou zůstane Martin Jeřábek, nezveřejňuje svou ziskovost, loňské tržby ale přesáhly 188 milionů korun a meziročně poskočily o 15 procent. Podle informací CzechCrunche se hodnota obchodní transakce pohybovala ve vysokých desítkách milionů korun.

schonfeld-brno

Přečtěte si takéFinančník Schönfeld a jeho skupina RSBC nabíjí na další akviziceFinančník Schönfeld přeprodává brněnské centrum Platinium. RSBC tím nabíjí na další akvizice

„Potenciál na trhu komplexní logistiky je nyní obrovský nejen v Česku a na Slovensku, ale v celé Evropě. Spojení s RSBC a využití jejího silného finančního zázemí i zkušeností nám umožní dynamicky růst, expandovat na zahraniční trhy a prosadit se i v dalších oblastech,“ uvedl Jeřábek s tím, že na trzích západní Evropy je míra využívání externích logistických partnerů v současnosti až čtyřikrát vyšší než ve střední Evropě.

Pro RSBC nejde o první výlet do světa logistiky. Kromě několika logistických areálů a skladů, které skupina vlastnila či vlastní v rámci svého nemovitostního portfolia, před nedávnem investovala také do společnosti Umbrella Invest bývalého fotbalisty Pavla Steinera. Ta v Česku a Německu provozuje autobusy jezdící pod značkou Flixbus.

Finančník, jehož podnikatelským základem jsou rozsáhlé restituované majetky jeho šlechtické rodiny, se letos na jaře původně ze skupiny stáhl, respektive předal její denní řízení manažeru Petru Oršulíkovi. Jak ale nyní přiznal v rozhovoru pro server Motejlekskocdopole, výkonný šéf nedlouho po svém nástupu nečekaně zemřel, takže Schönfeld se musel do života RSBC dočasně znovu víc zapojit.