Apple hraje podle vlastních pravidel. Oznámil rekordní čtvrtletí a chystá tunu nových produktů
Apple sice v uplynulém čtvrtletí rostl pomaleji než dříve, překonal ale vlastní očekávání i předpoklady z Wall Street.
V poslední době se každé další čtvrtletí potvrzuje, že Apple hraje podle vlastních pravidel. Nejen, že jeho další rekordní výsledky paradoxně představují vlastně mírné zklamání, ale navíc jich firma dosáhla uprostřed krize nedostatku čipů a narušených dodavatelských řetězců. V následujících měsících prý přitom chystá uvést celou řadu nových produktů.
Ve třetím fiskálním čtvrtletí, které u něj patří mezi konec března a června, výnosy Applu dosáhly na 83 miliard dolarů (necelé dva biliony korun). To představuje meziroční nárůst o dvě procenta a pro dané období je to zároveň vůbec nejvyšší částka v historii společnosti. Zisk na akcii odpovídá 1,2 dolaru – je to sice o osm procent méně než loni, ale o trochu více, než se čekalo. Obecně výsledky překonaly jak očekávání vedení firmy, tak předpoklady Wall Street.
Šéf firmy Tim Cook při oznamování minulých příjmů v dubnu už poněkolikáté varoval, že v dalších měsících se výrazněji projeví problémy v dodavatelském řetězci. Ty měly konkrétně ukousnout mezi čtyřmi a osmi miliardami z příjmů. Stanice CNBC nicméně cituje aktuální Cookova slova, podle nichž byl skutečný dopad nižší než spodní hranice očekávání. „Výsledky za červnové čtvrtletí nadále dokazují naši schopnost efektivně řídit podnikání navzdory náročnému provoznímu prostředí,“ řekl finanční šéf Applu Luca Maestri.
Zdaleka nejvýnosnější položkou byly tradičně iPhony. Příjmy z nich, dosahující 40,6 miliardy dolarů, překonaly očekávání o více než dvě miliardy a meziročně vzrostly o tři procenta. To v době, kdy se blíží zářijové představení nových modelů a lidé se vypořádávají s růsty cen energií, dopravy či potravin. Apple v březnu uvedl aktualizovanou verzi populárního iPhonu SE a modelovou řadu 13 doplnil o novou barvu.
Nejvíce pak meziročně rostly služby, což jednak platí dlouhodobě, jednak je to segment nejméně ovlivněný nedostatkem součástek a výrobních kapacit. Apple Music, iCloud, Apple TV+ a další dohromady vydělaly 19,6 miliardy dolarů – o trochu méně oproti očekáváním.
Hlavním důvodem pro mírné zklamání ovšem byly počítače Mac. Jejich prodeje meziročně klesly o deset procent a Applu přinesly o miliardu méně, než předpokládali analytici z firmy Refinitiv citovaní CNBC. V březnu v Cupertinu proběhla představení supervýkonného malého desktopu Mac Studio a monitoru Studio Display, které se nesetkaly s příliš nadšeným přijetím. Negativní dopad však měla především pomalá výroba, mnoho zákazníků na objednaná zařízení muselo a musí čekat i měsíce.