Apple představil barevnější Apple Watch s větším displejem. Modernizace se po letech dočkal i malý iPad

Filip HouskaFilip Houska

apple-watch-ipad-mini-2

Foto: Apple

Apple Watch Series 7 a iPad mini

0Zobrazit komentáře

Že budou nové Apple Watch hranatější? Jak Apple před chvílí ukázal v průběhu své tradiční podzimní prezentace nových produktů, spekulace se ukázaly jako nepravdivé. Namísto toho přichází lehce obměněná verze předchozích jablečných chytrých hodinek, která má větší displej a nové barvy. Spolu s tím přichází i novinky v řadě iPadů.

Není pochyb o tom, že se Apple Watch stávají s každou svou novou generací užitečnějším doplňkem. Už neplatí, že by šlo o pouhou „prodlouženou ruku“ iPhonu, nýbrž samostatné zařízení, které i díky podpoře LTE dokáže obstarat základní funkce jako volání a posílání zpráv, aniž by bylo nutné mít iPhone v blízkosti. Pokrok ukazují i nové Apple Watch Series 7.

Hlavní přidanou hodnotou oproti předchozímu modelu Series 6 je nový displej, který se nyní táhne více ke krajům zařízení, čímž uživatelům nabídne větší prostor pro interakce. Apple ostatně velikosti displeje přizpůsobuje nové ciferníky, jež působí, že zabírají celou přední fyzickou plochu hodinek. Okraje okolo displeje se navíc zmenšily – nyní činí 1,7 milimetru.

series7

Foto: Apple

Nové Apple Watch Series 7

Díky této změně Apple uvádí, že se na displej nových Apple Watch Series 7 vleze až o 50 procent více textu, což během prezentaci demonstroval rovnou v aplikaci Zprávy, kde byl rozdíl patrný. Součástí bude i „plnohodnotná“ mobilní klávesnice, byť je otázka, zda bude dostupná i ve verzích pro český trh. Vylepšen byl také jas, který je až o 70 procent vyšší.

S tím, jak se do stran protáhl displej, se pochopitelně i zvětšil. Apple tak namísto modelů o velikosti 40 milimetrů a 44 milimetrů nabídne verze o 41 milimetrech a 45 milimetrech. Nepatrné zvětšení, ale je zřejmé, že v praxi tento milimetrový nárůst udělá viditelný rozdíl. Navíc s ohledem na to, že se budou hodinky prezentovat novými barvami.

Apple má pestrobarevnost u svých produktů rád a loňské iMacy jsou toho důkazem. Apple Watch Series 7 proto přijdou v nových barevných kombinacích – hliníkové varianty budou nabízeny v tmavě zelené, modré, červené, zlaté a černé. Dorazí také modely z nerezové oceli v grafitové, zlaté a stříbrné.

Užitečným prvkem nepochybně bude i kapacita baterie 18 hodin „běžného provozu“. Pro mnohé může být benefitem i kabel s USB-C z jedné strany a klasickým nabíjecím pukem ze strany druhé. Apple tak evidentně postupně nasazuje USB-C napříč svým portfoliem. Nové Apple Watch dorazí během podzimu, byť se neví přesný termín, který firma netradičně nespecifikovala. Začnou na ceně 399 dolarů.

iPad mini bez nevzhledných okrajů

Zatímco nové Apple Watch prošly poněkud drobnějšími změnami (alespoň s ohledem na očekáváním, které komunity fanoušků Applu měla), u aktualizovaného iPadu mini jde o zcela jinou písničku. Nejmenší tablet s nakousnutým jablkem v logu přichází v novém, byť známém designu a poprvé se zbavuje velkých okrajů v horní a spodní části.

Namísto toho je nový iPad mini dělán po vzoru iPadu Pro, respektive iPadu Air. Sice má pořád viditelné okraje, ale již nepůsobí natolik zastaralým dojmem. Bezpečnostní systém Touch ID se z takzvaného Home Buttonu, který zcela zmizel, přesunul na horní část stroje, konkrétně do tlačítka pro vypínání a zapínání iPadu.

ipad-mini

Foto: Apple

Nový iPad mini ve čtyřech barvách

Změnou pochopitelně prošel i displej, který je nyní větší (8,3 palce), je vybaven technologií Liquid Retina o světlosti až 500 nitů a pohání ho výkonný čip A15 Bionic, jenž dostačuje i pro náročné strojové učení, potažmo hrátky s rozšířenou realitou. Nechybí mu ani funkce Center Stage, která snímá pohyb uživatele během videohovoru a vždy se ho snaží „vycentrovat“ do obrazovky.

Nový iPad mini nabízí mimo jiné s podporu USB-C namísto tradičního Lightningu, má modul pro připojení 5G, budou možné na něj magneticky přichytit druhou generaci digitálního stylusu Apple Pencil a přichází ve čtyřech barvách – růžové, béžové, fialové a vesmírně šedé. V prodeji bude od 24. září za cenu začínající na 14 490 korunách. Model s LTE bude o čtyři tisíce dražší.

Spolu s iPadem mini Apple aktualizoval i klasický iPad, který přináší jen drobnější změny a spíše se jedná o „update z povinnosti“. Devátá generace iPadu má 10,2palcový displej, pohání ho procesor A13 Bionic, zdvojnásobuje základní kapacitu z 32 GB na 64 GB a díky své relativně nízké ceně (9 990 korun v základní verzi) míří především na školy, potažmo kanceláře. V prodeji bude od 24. září.