Apple představil iPhony 16. Mají nové čipy a tlačítka pro focení, iPhony Pro navíc i větší displeje

Nejočekávanější novinky od Applu jsou tady. Jeho nové iPhony přichází s několika vylepšeními. Zároveň se naplno připravují na umělou inteligenci.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

iphone16_4

Foto: Apple

iPhone 16

0Zobrazit komentáře

Zatímco loni se hlavní inovací iPhonů stal příchod konektoru USB-C, mimo jiné vynucený evropskými pravidly, letos se Apple připravuje na budoucnost jiným způsobem. Aktuální novinky se z velké části točí kolem umělé inteligence, v tomto případě označované jako Apple Intelligence. U iPhonů s pořadovým číslem 16 proto hrají zásadní roli nové čipy, v Cupertinu, kde Apple sídlí, se ale rozhodli také vylepšit používání fotoaparátu pomocí úplně nového hardwarového tlačítka. Modely Pro pak dostávají o něco větší displeje.

Apple Intelligence je pro nejhodnotnější společnost na světě jedním z hlavních motivů letošního roku a do budoucna bude napříč ekosystémem zařízení Applu pravděpodobně hrát čím dál větší roli. Operační systém iOS 18, ale také nové verze iPadOS a macOS přinesou chytřejší Siri, která dokáže porozumět kontextovým informacím, navazujícím otázkám nebo zvládne kombinovat informace z různých zdrojů. Vedle hlasové asistentky budou uživatelé moci také komplexněji pracovat s textem, rychle generovat vlastní obrázky nebo emoji.

Majitelé zařízení Applu v Evropě pokroky Apple Intelligence možná jen tak neocení, nové čipy nicméně budou hrát důležitou roli také například při zpracování fotografií a videí, lepší výdrži na baterii a samozřejmě prodlouží život telefonů. Zatímco posledních pár let výrobce novými procesory osazoval pouze iPhony s přídomkem „Pro“ a ty základní dostaly čipy z loňských vyšších modelů, letos se jich opět dočkaly všechny telefony. Už základní iPhony 16 a 16 Plus jsou tak vybaveny zbrusu novým procesorem Apple A18.

iPhone 16 a 16 Plus

Na první pohled nicméně u iPhonů 16 – vedle pozměněných barev a oblejších tvarů – zaujmou displeje. Ty si povedou lépe na slunečním světle i s HDR obsahem díky maximálnímu jasu navýšenému na 2 000 nitů, potmě zase neoslní díky minimálnímu jasu 1 nit. Displeje pak chrání nová verze ochranného skla Ceramic Shield, prý o polovinu odolnější, než byla předchozí generace.

Nejzajímavějším prvkem nových zařízení jsou nicméně překvapivě tlačítka. iPhony 16 jednak dostaly speciální akční tlačítko známé z iPhonů 15 Pro, které funguje jako zkratka k předvoleným funkcím a nahrazuje přepínač tichého režimu. Několik centimetrů pod tlačítkem na probuzení a uspání pak přibylo další nové, určené specificky pro fotoaparát. Přestože se jedná o dotykové tlačítko, nabízí prostřednictvím vibračního motoru haptickou odezvu. Hlavně ale podporuje také gesta a je citlivé na tlak, což má zlepšit používání zoomu a dalších funkcí.

To znamená, že slabším přitlačením můžeme vybrat požadovanou funkci a šoupáním prstem po povrchu pak upravovat její hodnotu, ať už jde o expozici, hloubku ostrosti nebo přiblížení. Silnější stlačení pořídí fotografii nebo začne natáčet video. Ačkoliv prakticky nejde o žádné rozšíření funkcionality telefonu, s jednotlivými hodnotami může být díky dedikovanému tlačítku snadnější pracovat. Starší ročníky si jistě vzpomenou na digitální fotoaparáty, které podobné tlačítko, které se nejprve stisklo napůl, aby se záběr zaostřil, a následně naplno pro vyfocení, měly.

Už tradiční, ovšem neméně užitečné, změny nastaly i v samotných fotoaparátech. Základní iPhony mají čočky opět pod sebou, díky čemuž prý zvládnou lépe natáčet video ve 3D určené primárně pro headset Apple Vision Pro. Hlavní čočka s rozlišením 48 megapixelů v sobě kombinuje širokoúhlý objektiv a teleobjektiv s dvojnásobným optickým zoomem. Druhá čočka kombinuje ultraširokoúhlý objektiv a makro, zvládne tedy do záběru vměstnat více objektů nebo naopak pořídit fotografii z extrémní blízkosti.

Z loňských modelů Pro na iPhony 16 a 16 Plus přicházejí fotografické styly, které nabízejí různé zpracování detailů jako barvy nebo ostrost. Má to být díky novým čipům A18. Ty hrají důležitou roli ještě u výdrže zařízení. Nové jablečné telefony dostaly větší kapacitu baterie, což spolu s úspornějším procesorem znamená 22 hodin přehrávání videa na iPhonu 16 a 27 hodin na iPhonu 16 Plus – to je o pár hodin více než u předchozích modelů.

Ceny zůstávají stejné jako loni. iPhone 16 začíná na 23 990 korunách za 128GB úložiště a pokračuje na 26 990 korun za 256 GB a 32 990 korun za 512 GB. iPhony 16 Plus jsou vždy o tři tisíce dražší – tedy 26 990 korun, 29 990 korun a 35 990 korun. Předobjednávky začínají 13. září, prodej 20. září.

iPhone 16 Pro a 16 Pro Max

iPhony 16 Pro a 16 Pro Max rovněž přinášejí výraznou změnu hned na první pohled – displeje se z 6,1 palce (155 milimetrů) a 6,7 palce (170 milimetrů) zvětšily na 6,3 palce (160 milimetrů) a 6,9 palce (175 milimetrů). Těla telefonů jsou přitom větší jen o pár milimetrů, což znamená velice tenké rámečky, jak je známe z vrcholových zařízení ostatních výrobců.

Jinak si zařízení ponechávají vnější design z loňska včetně titanového těla – a samozřejmě ani u „pro“ iPhonů nechybí nové tlačítko pro fotoaparát. Další změny proběhly uvnitř. Telefony dostaly novou vnitřní konstrukci z hliníku, která má lépe odvádět teplo a zajistit tak vyšší souvislý výkon při hardwarově náročných operacích jako hraní her nebo používání umělé inteligence.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Také v dalších směrech si Apple udržuje jasnou hranici mezi základními a vrcholovými modely telefonů. Přestože všechny dostaly nové čipy, iPhony 16 Pro a 16 Pro Max jsou osazeny čipem A18 Pro, který má přinést ještě vyšší výkon a úspornost. Firma se chlubí nejlepší výdrží na baterii ze všech telefonů, co kdy vyrobil – jednak díky úspornějšímu čipu, jednak díky osazení větší baterie. To má v praxi znamenat 27 hodin přehrávání videa na iPhonu 16 Pro a 33 hodin u iPhone 16 Pro Max, to je o čtyři hodiny více, než zvládne iPhone 15 Pro Max.

Rychlejší procesor u modelů Pro umožňuje také sofistikovanější zpracování výstupu z kamer, poprvé natáčení videa v rozlišení 4K s Dolby Vision při 120 snímcích za vteřinu a práci s pokročilým formátem videa ProRes, který nabízí širší možnosti pro postprodukci. Jen na nejvyšší řadu telefonů se omezuje ještě podpora přenosové rychlosti USB 3 – podobně jako tomu bylo loni.

Fotoaparáty jsou samozřejmě, jako každý rok, kapitolou samou pro sebe. Tentokrát iPhony Pro dostávají druhou ultraširokoúhlou čočku s rozlišením 48 megapixelů, což znamená více detailů jak v širokoúhlých záběrech, tak v režimu makro. Teleobjektiv zase nabízí pětinásobný optický zoom, a to i na menším modelu. Apple tak konečně dospěl do bodu, kdy fotoaparáty na iPhonu 16 Pro i 16 Pro Max jsou zcela totožné.

Ceny zůstávají opět beze změn. iPhone 16 Pro bude možné pořídit za cenu od 29 990 korun za 128GB úložiště, následuje 32 990 korun za 256 GB, 38 990 korun za 512 GB a 44 990 korun za 1 TB. Modely 16 Pro Max jsou pak o tři tisíce dražší, počínaje kapacitou úložiště 256 GB, tedy 35 990 korun, 41 990 korun a 47 990 korun. Předobjednávky začínají 13. září odpoledne, prodej 20. září.

CzechCrunch Jobs