Apple rekordním růstem zbořil všechny metriky. Ve čtvrtletních tržbách poprvé překonal 100 miliard dolarů
Apple zveřejnil finanční výsledky za poslední tři měsíce, a protože se jedná vždy o nejlepší čtvrtletí v roce, očekávání byla veliká. Kalifornskému technologickému gigantovi se opět podařilo nasadit novou laťku s rekordním příjmem, který překonal všechny dosavadní zápisy.
Za první fiskální čtvrtletí roku 2021 měl Apple příjem rekordních 111,4 miliardy dolarů, což je nečekaně velký skok o 21 % oproti minulému roku, kdy to bylo „jen“ 91,8 miliardy dolarů. Applu se tak daří velmi rychle zvyšovat už tak vysoký příjem, který nyní vůbec poprvé překonal stomiliardovou hranici.
Čistý zisk byl rovněž mnohem vyšší než minulý rok za stejné období. Tentokrát Apple dosáhl na 28,8 miliardy dolarů, přičemž v prvním fiskálním čtvrtletí roku 2020 to bylo 22,2 miliardy dolarů. Lze tedy vidět poměrně jasný trend zvyšování marže, která meziročně stoupla z 38,4 % na 39,8 %.
Applu se tak vyplácí postupné získávání dalších vertikál, v nejnovějších případech použití vlastních procesorů M1 v MacBooku Air, MacBooku Pro a Macu mini. Právě díky tomu lze předpokládat mírně vyšší marže, přičemž do budoucna by tento efekt měl být ještě více znatelný. Apple totiž přejde u všech počítačů na vlastní procesory, čímž by se měl postupně odstřihnout od závislosti na čipech od Intelu.
Více než miliarda iPhonů v provozu
Apple již nějakou dobu neuvádí počet prodaných kusů iPhonů, ale telefony stále patří mezi nejdůležitější pilíře příjmu společnosti, v jejímž čele stojí Tim Cook. Ve zmíněném čtvrtletí se prodalo iPhonů za 65,6 miliardy dolarů (meziročně +17 %), zatímco minulý rok to za stejné tři měsíce bylo 56 miliard.
Jedná se o rekordní prodeje a je jasné, že nová generace iPhonů 12 a 12 Pro se povedla a Apple rovněž dobře uspokojuje poptávku i s levnějšími a staršími modely. Navíc obr z Cupertina prozradil, že se aktuálně po celém světě používá už více než miliarda telefonů s nakousnutým jablkem v logu.
Zatímco Macy dříve dlouhodobě stagnovaly, tentokrát se o ně zájem – taktéž rekordně – zvýšil. Prodeje rovněž vzrostly dvouciferně a Applu se podařilo prodat Macy za 8,7 miliardy dolarů, zatímco minulý rok to bylo 7,2 miliardy dolarů.
Velký vliv na to jistě budou mít právě nové Macy s čipem M1, které se ukázaly jako správný krok a nabízí nečekaně dobrý výkon a nízkou spotřebu i přes to, že se jedná o zcela novou platformu na bázi instrukční sady Arm.
V případě iPadů prodeje povyskočily meziročně o neuvěřitelných 41 %, a to z 6 miliard dolarů na 8,4 miliardy dolarů. U počítačů i tabletů lze vidět zvýšený zájem hlavně kvůli pandemii, kdy se obecně začalo prodávat více počítačů, kamer a dalšího příslušenství, které je důležité pro práci nebo studium z domova s možností videohovorů.