Apple v práci na dálku smysl nevidí. Inovace nejde naplánovat online, říká Tim Cook a vyhlíží znovuotevření kanceláří
Stejně jako řada jiných technologických gigantů a startupů i Apple se musel během loňského roku radikálně přizpůsobit novému pracovnímu nastavení. Opatření spojená se šířením nového typu koronaviru mu totiž nedovolovala mít otevřené kanceláře pro své zaměstnance, kteří začali pracovat výhradně na dálku. A zatímco některé firmy tuto možnost přivítaly a udělaly z ní standard, tvůrce iPhonů to vidí jinak. A návrat do kanceláří vyhlíží i Microsoft.
S tím, jak se minimálně po Spojených státech rozjíždí očkování proti covidu, začíná být i šéf Applu Tim Cook mnohem optimističtější, co se návratu do běžného pracovního režimu týče. V rozhovoru pro magazín People zmínil, že se už „nemůže dočkat“.
„Pro nás je stále velmi důležité být fyzicky v kontaktu s ostatními. Kreativní spolupráce není vždy plánovaná aktivita. Stejně tak jako inovování. K tomu je potřeba se během dne potkávat, dostávat nečekané nápady a rozvíjet je. A to online nejde,“ dodává.
Apple má ostatně na spontánních mítincích postavenou část svého kreativního procesu. I proto je obří ústředí v kalifornském Cupertinu zvané Apple Park založeno na modelu takzvaných otevřených pater, kde k sobě mají různé týmy bližší přístup, aby mohly lépe spolupracovat. A byť Cookova společnost dokázala v pandemických podmínkách uvést iPhone 12 i nový čip M1 pro Macy, již brzy se chce vrátit do starých kolejí.
Jde tak o odlišný styl, který aplikují jiné technologické firmy. Například Dropbox loni v říjnu oznámil, že se stává virtuální společností a umožní všem svým zaměstnancům pracovat z domova, respektive odkudkoliv, kde budou mít přístup k internetu. Pokud by ale chtěli, mohou do kanceláří docházet. Podobný postoj zaujaly také Spotify nebo Salesforce, které po svých pracovnících chtějí hlavně výsledky, ne fyzickou přítomnost.
Za trendem trvalých home officů ovšem nemusíme chodit až za oceán. Stačí se podívat i na Avast, českého antivirového obra s loňskými tržbami okolo 19,3 miliardy korun. Ten v prosinci minulého roku představil nové firemní procesy, ve kterých hraje prim práce odkudkoliv spolu s neomezenou dovolenou, svobodou organizování pracovního času a zaměstnaneckými akciemi.