Apple vrací úder a hrozí, že Epic Games odstřihne od App Storu. Byla by to katastrofa, říkají tvůrci Fortnite

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

fortnite2

Foto: Epic Games

Populární hra Fortnite od studia Epic Games

0Zobrazit komentáře

Válka se naplno rozhořela. Odstranění populární hry Fortnite z App Storu za to, že porušila pravidla, byl od Applu teprve první tah, na který má navázat mnohem fatálnější úder. Tak by se dalo charakterizovat pokračování velkého boje, v němž se Epic Games, vývojářské studio stojící právě za Fortnite, rozhodlo, že se pokusí změnit, jak Apple a jeho obchod s aplikacemi funguje.

Vše začalo minulý týden, kdy v Epic Games porušili pravidla hry. Do své populární střílečky Fortnite, kterou po celém světě hraje už 350 milionů hráčů, přidali alternativní platební řešení pro nákup herní měny. To na jednu stranu mělo znamenat levnější nákupy pro uživatele (a vyšší zisky pro Epic), ale zároveň šlo o zásadní porušení pravidel App Storu. A to Apple nevidí rád.

Reakce kalifornského obra na sebe nenechala dlouho čekat. Krátce poté, co Epic Games svou hru aktualizovali (na dálku, nikoliv prostřednictvím klasické aktualizace, kterou by Apple rovnou zamítl), bylo Fortnite z App Storu smazáno. Z dalších kroků amerického herního studia, které funguje už od roku 1991, přitom bylo jasné, že měla firma Tima Sweeneyho vše dobře promyšlené.

Bylo evidentní, že s krokem Applu počítala, a tak krátce po odstranění Fortnite z App Storu rozjela velkou kampaň, počínaje parodií na ikonickou a přelomovou reklamu Applu 1984 představující Macintosh (na videu níže) a konče velkou a dopředu připravenou žalobou. V ní Epic Games jednak „protestují“ proti až 30% provizím, jež si Apple bere na každé transakci v App Storu, a zároveň orodují za vlastní obchod s aplikacemi pro iOS, který na mobilní platformě Applu není možné provozovat.

Zatímco Epic od začátku rozjel velkou kampaň ve snaze strhnout na svou stranu zájem hráčů i médií, Apple se držel poměrně strohých vyjádření. Fortnite z App Storu odstranil kvůli zásadnímu porušení jeho striktních pravidel, což nebylo vše. Epic Games v pondělí prozradili, že spolu s odstraněním Fortnite dal Apple vývojářské firmě čtrnáctidenní ultimátum – buď se pravidlům opět podvolí, nebo jí odstřihne přístup k App Storu a veškerým svým vývojářským nástrojům.

„Apple odstranil Fortnite z App Storu a informoval Epic, že v pátek 28. srpna ukončí všechny naše vývojářské účty a odstřihne Epic od vývojářských nástrojů pro iOS a Mac. Žádáme soud, aby tuto odplatu zastavil,“ napsalo na Twitteru v pondělí herní studio a připojilo odkaz na dokument o 197 stránkách, které zaslalo kalifornskému soudu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V Epic Games přitom moc dobře věděli, co dělají. Pravidla App Storu porušili zcela vědomě a vzhledem k tomu, jak striktně je Apple v drtivé většině případů vymáhá, dala se velká nevole ze strany kalifornského giganta očekávat. Byť již bylo zřejmě – mezi alespoň na veřejnosti spolupracujícími partnery – spáleno mnoho hostů, Apple je připraven aplikaci Fortnite vrátit do App Storu, jakmile z ní bude odstraněna nepovolená platební brána.

„Chceme, aby Epic Games zůstali součástí Apple Developer Programu a jejich aplikace v App Storu,“ uvedl v prohlášení Apple a dodal, že pokud Epic svůj poslední update stáhne, celý problém se tím vyřeší. „Nebudeme ale dělat pro Epic výjimku, protože si nemyslíme, že je správné jejich byznysové zájmy stavět nad pravidla, jež chrání naše zákazníky.“

epic-apple

Foto: Apple/Epic Games

Apple je aktuálně s Epic Games, tvůrcem hry Fortnite, na ostří nože

Zdá se tedy, že alespoň pro část případu bude rozhodující termín 28. srpna, kdy má vypršet ultimátum. Pokud by Epic Games opravnou aktualizaci pro Fortnite nevydali, Apple je podle dostupných informací připraven odstřihnout je nejen od App Storu, ale také od všech vývojářských nástrojů. A to by nemusel být zdaleka jen problém pro Fortnite.

„Kroky Applu nenávratně poničí reputaci Epicu mezi uživateli Fortnite a budou katastrofické pro budoucnost odděleného byznysu Unreal Enginu,“ napsal Epic soudu, v němž žádá nejen zamezení plánovaného kroku Applu, ale i návrat Fortnite do App Storu. Právě Unreal Engine nicméně může hrát v celém případu rovněž důležitou roli.

beatsaber-linkinpark

Přečtěte si takéBeat Saber vítá Linkin Park. Do českého VR hitu míří skladby slavné hudební kapely, která změnila světBeat Saber vítá Linkin Park. Do českého VR hitu míří skladby slavné hudební kapely, která změnila svět

Populární herní engine představuje další stěžejní součást byznysu Epic Games, a to nejen pro firmu samotnou, ale také pro mnoho dalších vývojářských firem, jež na Unreal Enginu staví své hry. Běží na něm i mnoho her na iOS (Apple ostatně Unreal Engine několikrát prezentoval i na svých akcích), a pokud by Epic ztratil přístup k vývojářským nástrojům, mohl by být v ohrožení i celý engine, tedy ten pro iOS a macOS.

Epic tvrdí, že ztráta přístupu k jablečným vývojářským nástrojům představuje pro Unreal Engine „existenční riziko“. Přestože grafický engine pohání mnoho her také na Androidu, PC a herních konzolích, je jasné, že iOS představuje důležitou část, kterou nechce firma ztratit. Ostatně ani nemožnost vydávat své aplikace pro iPhony, iPady a Macy včetně Fortnite patrně nebude to, po čem Epic Games touží.

Šéf vývojářského studia Epic Games Tim Sweeney

Nyní se proto spekuluje o tom, kdo jako první uhne. Logický scénář může být, že nakonec couvne Epic, pošle do App Storu opravnou aktualizaci Fortnite a aktuální požár bude zažehnán. Vzhledem k dosavadním postojům Applu nelze příliš očekávat, že by během pár týdnů zcela změnil svůj přístup a udělal v pravidlech App Storu tak zásadní výjimku, která by mohla stanovit precedent a potenciálně začít měnit celý jeho lukrativní byznys.

Stejně tak je ale pravděpodobné, že pro Epic a potenciálně i další velké technologické firmy tím bitva o budoucnost App Storu neskončí. Apple je ostatně pod drobnohledem amerického Kongresu i Evropské komise a právě jeho politika v App Storu je jedním z velkých témat – a Epic teď na ni opět pořádně přisvítil.

Nelze tedy vyloučit, že právě díky spektakulárnímu manévru Epic Games se takzvaně pohnou ledy a Apple bude muset ze svých striktních a podle mnohých vývojářů a odborníků příliš omezujících pravidel App Storu nakonec skutečně slevit. Pokud se tak ale stane, lze předpokládat, že to bude spíše běh na dlouhou trať. Důležité může být i to, zda se k Epicu v jeho útoku na Apple přidají i další velké technologické firmy. Ostatně takovou koalici se prý snaží dát Epic dohromady.

Nejdražším prodaným vozem online je opět Ferrari. Model 275 GTB z roku 1966 se vyšplhal na více než 83 milionů

rekordni-aukce-vozu4

Foto: Gooding & Company

275 GTB je následovník vůbec nejdražšího vozu světa Ferrari 250 GTO

0Zobrazit komentáře

Sběratelů unikátních automobilových kousků vybavených mimořádnou technikou a neuvěřitelným příběhem je po celém světě spousta. U většiny těchto vozů platí podobný princip jako u kvalitních vín, tedy čím starší, tím jeho cena stoupá vzhůru. To je případ i Ferrari 275 GTB z roku 1966, které se stalo tím vůbec nejdražším vozem prodaným online.

Sbírání vozů sice může působit jako malicherné hromadění majetku, pro samotné sběratele se ovšem sbírka v mnohém případě stává splněním chlapeckých snů. A ještě častěji se nehybně stojící vozy v dobře zabezpečené garáži stávají předmětem investičních aktivit jejich majitelů, kteří čekají, až uzraje ten správný čas a s ním i cenovka jejich plechové rarity, kterou opět pošlou o dům dál.

Své by o tom mohl vyprávět neznámý majitel unikátního Ferrari 275 GTB Long Nose, který si díky jeho prodeji přišel na 3,8 milionu dolarů, přibližně 83,5 milionu korun. Vzhledem k tomu, že se tento vůz prodával skrze online aukci pořádanou společností Gooding & Company a jeho cena se vyšplhala tak vysoko, stalo se toto velice dobře zachovalé Ferrari tím vůbec nejdražším vozem prodaným přes internet.

rekordni-aukce-vozu5

Foto: Gooding & Company

Ferrari 275 GTB se honosí titulem nejdražšího vozu prodaného online

Důvodem, proč se cenovka vozu vyšplhala do tak závratných výšin, je hned několik raritních detailů, kterými se vůz vyrobený z druhé poloviny 60. let může pochlubit. Tím prvním je velice dobrý stav. V podstatě okamžitě, co sjel z výrobní linky, se jednalo o vůz vyhledávaný sběrateli vozidel.

První italský majitel se s ním rozloučil již po třech letech od jeho výroby, když jej poslal za dobrodružstvím přes velkou louži, kde až do roku 1995 prošel rukama několika majitelů. Žádný z nich jej přitom nevyužíval k pravidelnému dojíždění do práce, o čem svědčí číslovka 81 000 na počítadle najetých kilometrů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V roce 1995 se vůz dostal do rukou sběratele z Nového Mexika a tím výpis z historie tohoto konkrétního vozu končí. Lze tedy předpokládat, že v Novém Mexiku čekalo toto Ferrari na svou příležitost až dosud.

Byť bylo Ferrari 275 GTB vyrobeno v 442 kusech, podobných vozů, jako je vydražený exemplář, vniklo pouhých čtyřicet. 275 GTB bylo totiž vyráběno ve dvou verzích, a to „short nose“ a „long nose“.

rekordni-aukce-vozu6

Foto: Gooding & Company

Automobil je raritní díky svému zachovalému stavu a několika technickým raritám

Druhá varianta se dočkala jen 206 kusů, přičemž jen 40 z nich bylo vybaveno vylepšenou hnací hřídelí a motorem s šesticí karburátorů. Navíc vůz dostal sportovně laděné víčko palivové nádrže a na jedinečnosti mu přidává i bílý lak Bianco v kombinaci s kůží čalouněným interiérem v béžové barvě.

Hřebcům se daří

Díky tak vysoké prodejní částce se tomuto Ferrari podařilo celkem snadno překonat doposud stanovený rekord v online prodeji vozů, který držel další model od slavného italské značky. Virtuální kladívko na online aukci, pořádané před několika měsíci slavnou aukční síní RM Sotheby’s, naposledy udeřilo během dražby modelu Ferrari Enzo z roku 2003 v momentě, kdy kupující uskutečnil online příhoz na částku 2,64 milionu dolarů (přibližně 52 milionů korun).

rekordni-aukce-vozu2

Foto: Foto: Instagram: R_Simmerman/Flickr

Ferrari Enzo

Ostatně model Enzo byl jedním z několika dalších vozů, které tento měsíc Gooding & Company v rámci akce nazvané Geared Online, nabízela. Celkem se podařilo na prodejích získat 14,5 milionu dolarů, přibližně 319 milionů korun. Model Derrari Enzo z roku 2003 byl vydražen za 2,35 milionu dolarů (52 milionů korun), Ferrari F50 za 2,13 milionu dolarů (47 milionů korun) a Ferrari F40 za 1,62 milionu dolarů (35,5 milionu korun).

Vozům Ferrari se na aukcích tedy očividně daří. Vzpínající se hřebec totiž navíc zdobí příď i nejdražšího vozu světa, který byl vydražen v roce 2018 na jiné aukci RM Sotheby’s. Konkrétně se jedná o Ferrari 250 GTO, předchůdce 275 GTB, které bylo prodané za 48 milionů dolarů, tedy za víc než 1 miliardu korun.

rekordni-aukce-vozu3

Foto: Foto: Steven Tyler PJs/Flickr

Ferrari 250 GTO

Nic na tom nezměnila ani loňská dražba Porsche Type 64, o kterém se spekulovalo, že může přepsat rekord držený 250 GTO. Dražba ovšem vůbec neprobíhala podle původních plánů, a proto tyto spekulace zůstaly nepotvrzeny.

Svůj vlastní rekord si v nedávné době připsal další slavný hřebec, konkrétně Ford Mustang. Jeho původním rekordmanem, tedy nejdražším Mustangem vůbec, byl model ze slavného snímku Bullitt, za jehož volant usedal sám Steve McQueen.

prague-boats

Přečtěte si takéNa Vltavu vyplula první plně elektrická výletní loď. Bella Bohemia okouzlí tichým provozem i česko-brazilským designemNa Vltavu vyplula první plně elektrická výletní loď. Bella Bohemia okouzlí tichým provozem i česko-brazilským designem

Nový rekordman si ovšem svou slávu vydobyl na skutečných závodních tratích. Konkrétně se jedná o Shelby GT350R, se kterým závodil i jezdec Ken Miles, jehož slavnou životní etapu nedávno připomněl povedený snímek Ford v Ferrari.

Milesův „Flying Mustang“, jak se vozu přezdívalo, byl před měsíce vydražen za částku 3,85 milionu dolarů, tedy přibližně 85 milionů korun. Tím byl přepsán rekord z aukce konané na začátku tohoto roku, ve které se vydražil Bullitt za 3,4 miliony dolarů, tedy přibližně 75 milionů korun.

rekordni-aukce-vozu1

Foto: Mecum Auctions

Shelby GT350R Kena Milese