Architekti Apple Parku navrhli budovu pro čínského giganta Alibaba. Je hranatá, modulární a plná skla
Foster + Partners patří k vůbec nejznámějším architektonickým studiím na světě díky projektům jako například nový Apple Park. Nyní vyhrálo soutěž o navržení šanghajského sídla pro Alibabu, pro změnu jednu z největších firem v Číně. V něm využije fascinující koncept připomínající město ve městě, velkou obdélníkovou stavbu rozdělenou do mnoha transparentních segmentů.
Nová kancelářská budova se bude nacházet v obvodě Sü-chuej, jedné z nejnovějších a nejmodernějších částí Šanghaje. Pro Alibabu má prostřednictvím architektury reprezentovat unikátní firemní kulturu, Foster + Partners se tedy rozhodli, že do ní umožní kolemjdoucím přímo nahlédnout.
Spíše než o konvenční kancelářský objekt se tak bude jednat o jakýsi veřejný prostor přirozeně zasazený do pracovního prostředí internetového giganta.
„Náš design zvýrazňuje důležitost komunikace, propojenost pracující komunity a ze všeho nejvíce vytvoření image odpovídající povaze Alibaby,“ vysvětluje Luke Fox, vedoucí architektonického studia. Proto návrh konečné struktury začal netypicky u těch nejzákladnějších prvků a prostorů, z nichž postupně vyrostl celek.
„Schéma je skutečně navrženo zevnitř ven, soustředí se kolem dynamického, chráněného veřejného prostoru využívajícího své skvělé umístění s výhledy na řeku Chuang-pchu-ťiang a jejího nábřeží The Bund,“ poznamenává Fox.
Studio Foster + Partners vytvořilo už mnoho designově i funkčně inovativních projektů, z nichž o několika jsme na CzechCrunchi v minulosti psali. Za zmínku stojí například plánovaný mrakodrap firmy Salesforce v srdci Sydney, který má ambici stát se novou vizuální dominantou města a navíc být jednou z nejekologičtějších budov v zemi. Nejvýraznějším projektem studia nicméně je a nejspíš ještě dlouho bude sídlo Applu v Cupertinu.