Atari zahájilo předprodej své dlouho očekávané konzole Atari VCS

Filip HouskaFilip Houska

6B9DEDD9-7583-425E-B907-BCA450049B88

Atari VCS

0Zobrazit komentáře

Atari se oficiálně vrací na herní scénu. Ikonická vývojářská společnost, která v 70. letech minulého století se svými konzolemi prakticky dominovala videohernímu trhu, po několika měsících od představení začala předprodávat svůj dlouho očekávaný herní systém Atari VCS. Dostupný je exkluzivně na crowdfundingové platformě Indiegogo, kde za přibližně 24 hodin stihl vybrat téměř 2 miliony dolarů.

Nová herní konzole, která vzhledově vychází ze zařízení Atari 2600 Video Computer System z roku 1977, je nabízena ve dvou limitovaných variantách. Levnější verze Atari VCS™ Onyx stojí aktuálně 199 dolarů (cca 4 400 Kč) a sběratelská edice Atari VCS™ Collector’s Edition s motivem dřeva na přední části, která je v balíčku s joystickem, přijde na 299 dolarů (cca 6 600 Kč).

Atari zvlášt prodává i gamepady (49 dolarů) a joysticky (29 dolarů) a jak je u crowdfundingových portálů zvykem, k dispozici je několik různých balíčků.

kingdomcome

Přečtěte si takéČeská hra Kingdom Come: Deliverance bude ještě letos doplněna o několik nových herních příběhůČeská hra Kingdom Come: Deliverance bude ještě letos doplněna o několik nových herních příběhů

Atari slibuje doručení této konzole, ve které je předinstalována herní kolekce Vault s tradičními tituly jako Asteroids, Centipede, Breakout, Gravitar a desítkami dalších, v polovině příštího roku. Objednat ji bude možné i do Česka s poštovným ve výši 25 dolarů.

atari

Co se týče hardwarové výbavy, Atari VCS nabízí poměrně slušné komponenty a parametry. Pod tělem tepe speciální procesor od AMD, jenž dokáže rozjet specifickou variantu operačního systému Linux umožňující podporu klasických „Atari her“ a vybraných, ne tolik náročných počítačových titulů.

Po stránce rozlišení zvládne zobrazit formát 4K HDR včetně možnosti 60 fps. Nechybí ani zabudovaný Wi-Fi modul, díky kterému bude možné hrát i s více hráči po internetu, Bluetooth 5, USB 3 a rozšířitelné úložiště. Atari VCS mimo jiné dovoluje připojení externích herních ovladačů, myší, klávesnic nebo webkamer právě pomocí vestavěného USB portu.

Foto: Atari

Tvůrci hry PUBG žalují vývojáře fenoménu Fortnite kvůli zkopírování nápadu

Filip HouskaFilip Houska

fortnitetop
0Zobrazit komentáře

Mezi herními studii, které stojí za herními hity poslední doby, to začíná vřít. Jihokorejský vývojář Bluehole, respektive jeho dceřiná entita PUBG stojící za PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG), žaluje americké herní studio Epic Games, pod kterým vznikla masivně úspěšná střílečka Fortnite. Údajně se má jednat o porušení autorských práv vztahujících se právě k PUBG.

Žaloba, o které informuje server The Korean Times, se měla dostat k obvodnímu soudu v jihokorejském Soulu s tím, že mají být prošetřeny „možné podobnosti těchto dvou her“. Bluehole se navíc odvolává na svá autorská práva, která má k PlayerUnknown’s Battlegrounds od ledna letošního roku.

lastuvka

Přečtěte si takéČeský analytický startup MonkeyData získal od bývalého manažera ČEZu investici v řádu milionů korunČeský analytický startup MonkeyData získal od bývalého manažera ČEZu investici v řádu milionů korun

Ostatně o možné podobnosti těchto titulů se v herních kruzích vedou debaty od samotného vzniku rozšíření Battle Royale, díky kterému je Fortnite tak populární (což dokazují i výdělky ve výši 296 milionů jen za jeden měsíc). Tento mód, jenž je založen na bitvě několika desítek hráčů mezi sebou v rámci jedné mapy, totiž jistým způsobem proslavil právě PUBG v březnu minulého roku, kdy byla hra spuštěna. Na druhou stranu byla tato herní koncepce představena před řadou let.

pubg

PlayerUnknown’s Battlegrounds

Fortnite prakticky do té doby žádný takzvaný battle-royale neměl a spekuluje se, že se jeho tvůrci z Epic Games měli PUBG inspirovat. Právě to je s největší pravděpodobností důvodem, proč je nyní toto studio hnáno k jihokorejskému soudu. Ve vzduchu také visí otázky, zdali není žaloba podána i z důvodu využívání podobných herních prvků (jako například zbraní). Za zmínku stojí i to, že obě hry fungují na enginu Unreal Engine 4, který pro změnu licencuje Epic Games.

pubg

PlayerUnknown’s Battlegrounds

PUBG odstartoval popularitu Fortnite

PlayerUnknown’s Battleground byl v roce 2017 naprostým komerčním hitem, který si získal miliony počítačových a konzolových hráčů, a doposud se jej prodalo na 40 milionů kopií. Následně se však objevil Fortnite: Battle Royale a díky svému free-to-play modelu a vysoké oblíbenosti na streamovacích platformách PUBG postupně doháněl, až jej nakonec úspěšně předčil. Nyní čítá okolo 45 milionů aktivních hráčů a jeho popularita neustále roste, což dokazuje i chystaný vstup na pole e-sportů.

98AC4D77-065A-4C94-89CB-B14D6E2D4F6C

Foto: PUBG (IGDB); Fortnite (IGDB)