Austrálie po téměř dvou letech otevře hranice zahraničním turistům. Aerolinky už chystají lety z celého světa

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

qantas-australia

Foto: Qantas

Austrálie po téměř dvou letech otevře hranice turistům

0Zobrazit komentáře

Po téměř dvou letech čekání bude opět možné dostat se poměrně snadno do Austrálie, která kvůli pandemii koronaviru v roce 2020 zavřela své hranice a přísná opatření uvolní až nyní. Australský premiér Scott Morrison oznámil, že do země budou moci přicestovat od 21. února dvakrát očkovaní turisté z celého světa.

„Musí být dvakrát naočkovaní, aby mohli přijet do Austrálie. To je pravidlo. A od každého se očekává, že ho bude dodržovat,“ prohlásil Morrison a dodal: „Pokud jste dvakrát očkovaní, těšíme se na vás.“ Otevření vítá celá řada sektorů, které zavřené hranice zásadně omezovaly. Například zakladatel startupu StockStory Adam Hejl, který v Austrálii žije, hovořil už v roce 2020 o komplikacích při hledání nových kolegů.

Zásadně byl postižený turismus. Cestovní ruch je důležitou součástí australského trhu a omezení pohybu osob mu neprospívalo. „Během dvou let, kdy byly hranice uzavřeny, bylo toto odvětví na kolenou,“ uvedl pro Reuters výkonný ředitel Australské rady pro turismus a export Peter Shelley. „Nyní můžeme společné úsilí zaměřit na obnovu odvětví, které je v rozkladu,“ dodal.

Podle vládní agentury Tourism Research Australia se ztráty související s mezinárodním i lokálním turismem od začátku pandemie vyšplhaly na více než 101 miliard australských dolarů (přes 1,5 bilionu korun). Příjmy z mezinárodního cestování se v Austrálii propadly ze 45 miliard australských dolarů ve finančním roce 2018/2019 na 1,3 miliardy australských dolarů v roce 2020/2021. V přepočtu jde tedy o propad o zhruba 660 miliard korun.

Akcie aerolinek a cestovek rostou

„Nebude to tak jednoduché, že jen otočíme kohoutkem a najednou uvidíme stejné počty zahraničních turistů jako před pandemií,“ cituje agentura Reuters Margy Osmondovou, šéfku Fóra pro turismus a dopravu. Podle ní bude třeba značná koordinace celého odvětví, aby se Austrálie opět ukázala jako konkurenceschopná destinace. Znovuotevřená letiště však jednoznačně vítá.

Ostatně akcie australských společností, které v cestovním ruchu podnikají, v reakci na oznámení otevření hranic vzrostly. Investory těší vyhlídka k návratu vyšších tržeb i zisků, a tak akcie největší letecké společnosti v zemi Qantas Airways stoupaly na australské burze o pět procent. Až o osm procent vystoupaly akcie cestovní kanceláře Flight Centre Travel Group. Generální ředitel společnosti Qantas Alan Joyce ve svém prohlášení uvedl, že aerolinka již pracuje na tom, aby mohla co nejdříve obnovit lety z více mezinárodních míst.

Co se týče samotného otevření hranic, v Austrálii však zároveň mají různé státy a teritoria různá pravidla, která se týkají například početních limitů příjezdů ze zahraničí. Tato pravidla zůstanou v platnosti, zdůraznil premiér Morrison. Už v prosinci Austrálie otevřela své hranice odborným pracovníkům, zahraničním studentům a dalším držitelům víz. Kromě toho už nyní platí volnější režim pro cesty z Jižní Koreje, Japonska nebo Nového Zélandu.

Austrálie dlouho razila strategii nulového covidu a v březnu 2020 silně omezila možnosti vstupu do země. Nakonec ale vláda musela připustit, že ani tato drastická praxe dlouhodobě nevykazuje kýžený účinek. Od začátku pandemie země s 25 miliony obyvatel eviduje zhruba 2,7 milionu případů koronavirové infekce a 4 248 úmrtí s ní souvisejících.

S přispěním ČTK.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym