Auta ještě neprodávají, ale už chystají papamobil. Papež František dostane elektrické SUV Fisker Ocean

Patrik SvatošPatrik Svatoš

fisker-papamobil

Foto: Fisker

Vizualizace chystaného elektrického papamobilu od Fiskeru

0Zobrazit komentáře

Kromě známých osobností, sportovců a byznysmenů se ve spojení s konkrétním automobilem často dostává do popředí také papež. Však za posledních několik let se ve Vatikánu vystřídaly značky Lamborghini, Mercedes, Dacia i Ferrari a v nedávné době také vodíková Toyota Mirai, která ve druhé generaci přišla i na český trh. Nejnovější auto, které současný římský biskup František dostane, pak bude elektrické SUV od americké automobilky Fisker.

Elektromobil už papeži odprezentoval sám zakladatel společnosti Henrik Fisker. Než však hlava katolické církve SUV obdrží, auto prodělá několik úprav. Především dostane pro papamobily typickou konstrukci, která má papeže především chránit. Nejzajímavějším faktem nicméně je, že automobilka Fisker zatím ještě neprodává žádný model, ale v nabídce má pouze rezervace právě na SUV Ocean.

Sériová výroba má začít v listopadu příštího roku v Rakousku, na německém trhu cenovka činí 32 000 eur (přes 800 tisíc korun) a dle slov výrobce si vůz rezervovalo už přes 16 tisíc zákazníků. Fisker o své novince tvrdí, že se jedná o jeden z nejekologičtějších automobilů, a to nejen díky využití recyklovatelných a veganských materiálů. Možná i to byl důvod, proč ho papež František, který se netají blízkostí k ochraně životního prostředí, příští rok zařadí do své flotily.

Aktuálně papež využívá vodíkovou Toyotu Mirai, v minulosti pak nejen on, ale i jeho předchůdci obdrželi hned několik zajímavých darů napříč automobilovým trhem. V paměti občanů České republiky mohl utkvět například příběh z března roku 2019. Papež František tehdy věnoval dar v podobě Lamborghini Huracán do charitativní loterie, kterou vyhrál právě Čech z okolí Chrudimi.

Mezi dalšími modely, které už dříve zamířily do Vatikánu, můžete najít například Dacii Duster, Mercedes-Benz třídy G, ale také Ferrari Enzo či Škodu Rapid. Většina automobilů je nicméně prodána či vydražena v různých aukcích či loterijních hrách a následný zisk putuje na dobročinné účely. Jen čas ukáže, jaký osud bude čekat nejnovější z papamobilů, elektrický Fisker Ocean.

Fisker sice na trhu není významným hráčem, ale jméno zakladatele je v automobilovém průmyslu pojem. Sedmapadesátiletý Henrik Fisker stojí coby designér za modely jako BMW Z8 nebo Aston Martin DB9, krátce působil také v Tesle. Výčet jeho designérské práce obsahuje také padesátimetrovou jachtu Benetti Fisker 50 či luxusní hodinky, které následně v limitované edici vyrobila švýcarská společnost Maurice Lacroix.

fisker_-2_auto_x2

Foto: Fisker

Papež František sleduje podobu Fiskeru Ocean upraveného pro jeho účely

fisker-papamobil2

Foto: Fisker

Vizualizace chystaného elektrického papamobilu od Fiskeru

fisker_-4

Foto: Fisker

Chystané elektrické SUV Fisker Ocean

Diskuze (0)

Novinka

Anonym