Autor Hry o trůny zkritizoval Rod draka: V dalších řadách přijdou toxické změny, jednodušší není lepší
Co se nelíbí G. R. R. Martinovi na seriálové adaptaci jeho knihy Oheň a krev? Zdánlivé maličkosti, které ale prý budou mít obrovský dopad později.
Spisovatel George R. R. Martin patří k velikánům žánru fantasy. Dal světu Píseň ledu a ohně, ságu známou i díky seriálovému zpracování podle titulu první knihy jako Hra o trůny. Tu stále ještě nedokončil, našel si však čas zkritizovat adaptaci prequelu Rod draka. Jeho ostrý názor ale na blogu nevydržel dlouho, autor ho smazal a zatím nevrátil…
Znáte efekt motýlích křídel? Zjednodušeně řečeno popisuje skutečnost, že i maličká změna (jako mávnutí křídel motýla) může mít v budoucnu nedozírné následky. Právě tenhle jev si G. R. R. Martin vypůjčil, aby se s fanoušky podělil o to, jak filmaři z HBO v čele s Ryanem Condalem změnili detaily děje Rodu draka. A podle něj nikoliv k lepšímu.
Příspěvek na Martinově blogu zůstal jen pár hodin, díky internetovému archivu si ho ale můžete celý přečíst. Svou nespokojenost spisovatel zatím spojil s první epizodou osmidílné druhé řady Rodu draka, která právě na HBO či online na Maxu skončila. Díl s názvem Syn za syna podle Martina navzdory některým změnám oproti předloze nebyl špatný – jenže vyslal seriál nedobrým směrem. A prý bude ještě hůř.
Jestli dojde na některé ze zamýšlených změn ve třetí a čtvrté řadě, dočkáme se ještě větších a toxičtějších motýlů.
V knize Oheň a krev, podle níž je Rod draka natočen, donutí dvojice vrahounů královnu Helaenu ke strašlivé volbě, kterého ze dvou synů obětuje. Zato v seriálu postava druhého prince Maelora chybí. „V knize jsou mu jen dva roky, ale jako onen motýl má disproporčně velký dopad na celý příběh,“ napsal Martin.
Helaena má v Rodu draka jen dvě, nikoliv tři děti. Jsou to dvojčata, chlapec a dívka. „Jeden z vrahů je nedokáže rozeznat, tak se Helaeny zeptá, které z nich je kluk. Mysleli byste si, že by stačilo se podívat pod pyžamo…“ dodal brzy šestasedmdesátiletý autor. Je to silný okamžik, ale podle Martina mohl být silnější.
„Ona pomyslná Sofiina volba byla na téhle pasáži to nejsilnější, nejtemnější, nejkrutější. Vadilo mi, že jsme o ni přišli. A podle komentářů na internetu se mnou většina fanoušků souhlasila,“ uvedl na blogu. „Když mi zhruba před dvěma lety Ryan Condal řekl, co má v plánu, snažil jsem se mu oponovat. Byť ne silně. Změna tu scénu oslabila, ale zase ne kdovíjak moc,“ napsal Martin.
Showrunner seriálu měl i podle spisovatele pochopitelné praktické důvody, například obtíže s castingem a zapojením dvouletého dítěte a další nárůst rozpočtu. „Navíc mě Ryan ujistil, že o prince Maelora nepřijdeme. Že ho jen odložíme. Královna by mohla porodit ve třetí řadě. To mi dávalo smysl, tak jsem své námitky stáhl,“ zavzpomínal Martin, který jinak samotnou epizodu i krutou scénu pochválil.
Jenže tyhle změny zahýbaly těmi motýlími křídly, o kterých byla řeč. Podle autora totiž filmaři nakonec rozhodli, že Maelor nebude odložen do budoucích epizod. A že v seriálu se vůbec nenarodí. Čímž podle Martina Rod draka přijde o – pozor, do konce odstavce dojde na spoilery – tragickou scénu spojenou se snahou mladého prince zachránit před blížícími se vojsky, která skončí jeho krutou smrtí v rozzuřeném davu, což má nedozírné následky i pro Rhaenyru.