Autor pražských náplavek navrhl prosklený dům na domě. Vejde se do něj i žižkovská věž
Díky skleněné fasádě má penthouse výhled, jaký se jen tak nevidí. V panoramatu je žižkovská televizní věž i další pražské dominanty.
Obyčejně se do interiéru nevejde skříň, příliš velký stůl či sedačka, kolikrát ani více lidí. V Praze vznikl byt, do kterého se vejde celé město. Navrhlo ho studio Brainwork Petra Jandy. „Základní myšlenkou je rozostření hranice bytu a pocitové vtažení města do jeho interiéru. Prostor bytu není omezen uvnitř fyzické dispozice, jeho součástí se stává celé město obklopující stavbu,“ popisuje pro CzechCrunch architekt.
Jde o projekt takzvaného penthousu, tedy domu na domě. Vznikl rozsáhlou přestavbou industriálního objektu na bytový dům. Na jeho vrcholu, respektive na dvou střešních podlažích, vznikla prosklená nádhera, která je skutečně městem samotným.
Ostatně obyvatele od něj dělí jen sklo. Zato pořádné sklo. Architekt na „fasádu” použil velkoformátová čtyřskla o rozměrech šest krát tři metry, která jsou tvořená izolačním sendvičem z kalených skel a vrstvených skel. Stín dodávají vnější velkoplošné screenové rolety, přes které je město z vnitřku stále viditelné.
Skleněná fasáda umožňuje, aby měl penthouse výhled, jaký se jen tak nevidí. V panoramatu lze spatřit žižkovskou televizní věž i další pražské dominanty. „Návrh se snaží revidovat průměrnou developerskou realizaci směrem k původnímu geniu loci budovy,“ líčí architektonické studio Brainwork.
Základem penthousu je především nekonečný a ničím nerušený prostor ve společenské části bytu. Tu od soukromých částí odděluje oblá příčka. „Plyne prostorem jako ocelová stuha,“ popisuje architekt. Za příčkou je ložnice a dětské pokoje. A také koupelny orientované do vlastní terasy po obvodě objektu.