Stadion fotbalového Fulhamu dostane luxusní tribunu s bazénem. V Evropě nebude mít obdoby

Vpředu fotbal, vzadu párty. Jedna z tribun stánku londýnského klubu nabídne kromě bazénu i restaurace a hotel. Stojí za ní autoři Sphere v Las Vegas.

Filip HouskaFilip Houska

fulham-fc

Foto: Populous

Bazén a jiné luxusní zázemí na stadionu Fulhamu

0Zobrazit komentáře

Na fotbalový stadion si jdete v ideálním případě užít zápas, podpořit svůj tým a třeba i oslavit jeho vítězství. Na druhou stranu nikde není psáno, že si na tribuně nemůžete… třeba skočit do nekonečného bazénu. To nově bude možné v domácí aréně anglického Fulhamu, hrajícího Premier League. Pro klub vznikne unikátní zázemí, za kterým stojí autoři nové dominanty Las Vegas.

Londýnský Craven Cottage má bohatou historii, která sahá až do roku 1780. Tehdy byl ovšem vilou obklopenou stromy, až po zhruba sto letech se z něj stal první fotbalový stadion týmu Fulham FC. Postupně se modernizoval až do momentu, kdy začal ohraničovat reprezentativní zelený pažit hodný Premier League, ačkoliv samotní hráči Fulhamu na něm v posledních letech příliš nezáří.

S kapacitou přes dvacet tisíc míst nicméně dokáže pojmout slušné množství fanoušků – a právě pro ně by se během příštího roku měla otevřít přepracovaná tribuna v těsné blízkosti řeky Temže. Nový Riverside Stand, jak se nazývá, nabídne zázemí zejména pro movitější fanoušky, přičemž vrcholem snah o co nejkomfortnější zážitek je patnáct metrů dlouhý bazén na terase.

Výjimečný má být jak díky tomu, že jeho hrany budou splývat s okraji terasy, což evokuje dojem přetékající vody, tak skutečnosti, že půjde o první takový bazén, který byl kdy na fotbalovém stadionu v Evropě vybudován. Alespoň v něčem tak fulhamští předstihnou své další londýnské rivaly, zejména pak Chelsea, nebo velkokluby z Manchesteru.

„Mou vizí pro nový Riverside Stand bylo poskytnout fanouškům a našemu okolí místo, které bude historii klubu a tradici Craven Cottage ctít každý den v roce, ale zejména ve dnech zápasů s prémiovým zážitkem, který ve fotbale – v Londýně ani kdekoliv jinde – nemá obdoby,“ uvádí předseda Fulhamu Shahid Khan. Jen o bazénu ale renovace nebude.

Pro zájemce, kteří si zaplatí prémiové členství, se na tribuně otevřou i restaurace, bary, a dokonce hotel nebo prostory pro pořádání akcí. Nad tím vším z architektonického hlediska dohlíží ateliér Populous, který má s výstavbou podobně zajímavých skvostů své zkušenosti. Jeho architekti navrhli například kopulovitou arénu Sphere v Las Vegas.

Zkušenosti mají také se sportovní scénou, v roce 2021 přišli s nápadem na nový stadion pro italské velkokluby AC Milán a Inter Milán. Ve stejném roce navrhli i podobu esportové haly v Torontu. A tím výčet nekončí. Není ani třeba jezdit příliš daleko od domovského stadionu Fulhamu, abyste narazili na Emirates Stadium Arsenalu, na kterém také pracovali. Nebo na aréně Tottenhamu Hotspur, opět z Premier League. A co teprve věhlasné Wembley!

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Je nám ctí oživit tento inovativní design a vytvořit prostory, v nichž se budou odehrávat neuvěřitelné zážitky pro fanoušky a hosty. Stadion bude hnacím motorem přítomné atmosféry a zážitků v den zápasu, s prémiovým zázemím, které může klubu pomoci generovat příjmy po celý rok. A to vše na jedinečném místě na břehu Temže,“ komentuje Philip Johnson ze studia Populous, jenž má projekt na starosti.

Kdy se ovšem předělaná tribuna otevře, je zatím ve hvězdách. Hodí se připomenout, že Riverside Stand je v rekonstrukci už skoro pět let s tím, že dokončení bylo několikrát odloženo. Optimistický odhad je příští rok, ale…

Jakmile se nové zázemí zprovozní, nabídne dodatečných osm tisíc míst pro fanoušky. Nebo možná lépe řečeno bohaté milovníky Fulhamu, protože členství, rozdělené do několika balíčků, zřejmě nebude pro každého. Konkrétní cena ale také zatím není známa.

Základní škola v pražském Karlíně nakonec bude vypadat jinak, než se ukazovalo. Stát má do pěti let

Praha 8 má problém s kapacitou škol v Karlíně. Proto chce stavět novou základní školu na Rohanském ostrově. Nakonec podle jiného návrhu.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

skola-rohan1

Foto: Igloo

Vizualizace základní školy na Rohanském ostrově od studia Igloo

0Zobrazit komentáře

Radnice Prahy 8 se domluvila s architektonickou kanceláří Igloo Architekti na vytvoření projektu základní školy na Rohanském ostrově. Ve škole bude 27 tříd pro 918 žáků, vzniknou speciální učebny nebo sportoviště. Škola bude sloužit jako spádová pro děti z Karlína a části Libně. Spolupráci dnes schválili radní městské části. Stavět by se mohlo začít v letech 2026, nebo 2027 a budova má být hotová v roce 2029. Náklady mají činit maximálně 970 milionů korun, třetinu z nich zaplatí soukromí investoři, kteří na Rohanském ostrově staví.

Praha 8 má problémy s kapacitou škol zejména právě v Karlíně. Původně měl celý projekt vzniknout podle návrhu vítěze architektonické soutěže v podobě studia AXXI, který byl představen předloni v srpnu. Radnice Prahy 8 se však na vytvoření projektu s AXXI nedomluvila. Důvodem je cena za vypracování projektu ve výši 69,5 milionu korun, která se úřadu zdála nepřiměřeně vysoká. Jednat proto začala s druhým v pořadí, kterým byla uvedená brněnská architektonická kancelář.

„Jednání trvala déle, než se očekávalo, ale pomohlo to smluvním podmínkám, které jsou pro městskou část výhodné,“ řekl dnes novinářům na neformální snídani místostarosta Radomír Nepil (ANO). Jednou z nich je třeba to, že škola v projekční fázi nesmí stát víc než 970 milionů korun, nebo se při přípravách musí předělat tak, aby stavba tuto částku nepřekročila. Další podmínkou je, že případné speciální technologie musí v Česku dodávat alespoň tři firmy. „Projekční fázi chceme ohlídat od začátku,“ řekl Nepil.

Podobu a koncepci školy plánuje vedení radnice představit v následujících měsících. První rozšířenou studii chce mít podle Nepila hotovu do půl roku. Po architektonické studii začne připravovat dokumentaci pro stavební povolení. Zahájení stavby je v plánu na rok 2026, nebo 2027. „Bude záležet na rychlosti povolovacích procesů,“ řekl Nepil.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Na pravém břehu Vltavy v sousedství Karlína a Libně developerská firma Sekyra Group buduje novou čtvrť, kde plánuje postavit asi 3 200 bytů a osm administrativních budov. Území Rohanského ostrova bylo do první poloviny minulého století řečištěm, které bylo později zasypáno. Kromě soukromých investic zde vznikne městský park, ve kterém bude umístěn téměř desetitunový zvon označovaný #9801 k připomínce zvonů zabavených nacisty.

Kromě stavby nové školy plánuje městská část všechny současné osadit fotovoltaickými panely. Důvodem je nynější dlouhodobá energetická krize. V současné době má radnice rozpracovány projekty osmnácti fotovoltaických elektráren na střechách škol a školek. Osm z nich je ve fázi před dokončením, což se týká třeba ZŠ a MŠ Na Slovance nebo ZŠ Burešova. Cena jedné elektrárny se pohybuje mezi třemi a sedmi miliony korun, podle tvaru či technických podmínek.

S přispěním ČTK