Avast si připisuje historický obchod. Americký konkurent za něj zaplatí až 186 miliard korun
Avast právě píše významnou kapitolu tuzemské byznysové historie. Pražský antivirový obr potvrdil, že se chystá spojit se společností NortonLifeLock, a to v jednom z největších obchodů, jaký Česko pamatuje. Americký konkurent hodlá za pohlcení celého Avastu, s nímž se propojí v jedné firmě, zaplatit až 8,6 miliardy dolarů, což je v přepočtu zhruba 186 miliard korun. Společně vytvoří významného hráče v oblasti kybernetické bezpečnosti pro spotřebitele.
Poprvé se oficiální informace o možném prodeji Avastu objevila před necelým měsícem. Tehdy firma potvrdila, že probíhají pokročilá jednání o možné fúzi Avastu se společností NortonLifeLock, ale ještě nebylo jasné, zda se nakonec obě strany dohodnou. Teď již jasno je a vzniká nová antivirová a bezpečnostní firma, která bude poskytovat služby více než 500 milionům uživatelů, z nichž je téměř 40 milionů platících.
„Dlouhodobým posláním Avastu je umožnit vznik digitálního světa, který každému poskytne bezpečí a ochranu soukromí. Navrhované spojení s NortonLifeLock je významným krokem vpřed na této cestě. Vznikne světový lídr v oblasti kybernetické bezpečnosti zaměřený na koncové uživatele, který v sobě spojí sílu Avastu v ochraně soukromí a NortonLifeLocku v ochraně identity,“ uvedl generální ředitel Avastu Ondřej Vlček.
NortonLifeLock představil nabídku na odkup všech akcií společnosti Avast, díky čemuž celou firmu pohltí. Akcionáři Avastu budou mít nárok na kombinaci peněžního vyrovnání a nově vydaných akcií společnosti NortonLifeLock. Buď za své akcie získají většinu odměny v hotovosti, nebo zvolí méně hotovosti a více akcií NortonLifeLocku. Fúze každopádně ocení Avast v rozmezí přibližně 8,1 až 8,6 miliardy dolarů, tedy 175 až 186 miliard korun.
„Tato transakce je zásadním krokem vpřed pro kybernetickou bezpečnost v segmentu koncových uživatelů a v konečném důsledku nám umožní naplnit naši vizi chránit lidi a umožnit jim žít bezpečný digitální život,“ řekl generální ředitel společnosti NortonLifeLock Vincent Pilette, který dál zůstane ve své funkci. Prozatím není rozhodnuto o tom, jak se bude nově vzniklá společnost jmenovat. Obě strany o tom prý ještě budou jednat.
Jisté je to, že se nově vzniklá společnost, v níž se NortonLifeLock a Avast propojí, bude obchodovat na americké burze Nasdaq a bude mít dvojí sídlo. Jedno zůstane v Praze, druhé v Tempe v americkém státě Arizona, přičemž obě firmy potvrdily i to, že se nadále počítá se zásadní přítomností v Česku. Je zároveň zamýšleno, že se současný CEO Avastu Ondřej Vlček připojí k NortonLifeLocku jako prezident a člen představenstva. Spoluzakladatel Avastu Pavel Baudiš by se měl stát v představenstvu nezávislým ředitelem.
Právě Pavel Baudiš zakládal Avast společně s Eduardem Kučerou v roce 1988. Postupně z něj vytvořili jednoho z největších světových hráčů v oblasti kybernetické bezpečnosti spotřebitelů, přičemž nejznámějším jsou jeho bezplatné antiviry. V roce 2016 Avast v rámci velkého obchodu za 1,3 miliardy dolarů koupil konkurenční AVG a o dva roky později vstoupil na londýnskou burzu.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsVstup na burzu tehdy tuzemskou antivirovou firmu ocenil na 2,4 miliardy liber. V úterý se hodnota firmy zastavila na hranici 5,9 miliardy liber, což je v přepočtu zhruba 176 miliard korun. Na tuto úroveň vyskočila právě před necelým měsícem, kdy Avast přiznal, že jedná o svém prodeji. Předtím se hodnota firmy pohybovala kolem 155 miliard korun, a tak NortonLifeLock za převzetí firmy nabízí až zhruba dvacetiprocentní prémii proti tehdejší hodnotě akcií.
„V době, kdy kybernetické hrozby rostou, ale vnímání důležitosti kybernetické bezpečnosti je stále velmi slabé, zrychlíme společně s NortonLifeLock naplňování naší společné vize poskytovat komplexní kybernetickou ochranu lidem po celém světě,“ doplnil Ondřej Vlček. Vedení firmy převzal před dvěma lety po nedávno tragicky zesnulém Vinci Stecklerovi a Avast pod ním dál roste.
Naposledy společnost se sídlem v pražských Nuslích oznámila, že za první čtvrtletí letošního roku utržila 237,1 milionu dolarů (5,1 miliardy korun), tedy o 10,5 procenta více než loni ve stejném období, a její upravený zisk EBITDA (před úroky, daněmi a odpisy) se zvýšil o 10,3 procenta na 133,7 milionu dolarů, respektive 2,9 miliardy korun. Oba zmínění spoluzakladatelé, Pavel Baudiš a Eduard Kučera, dodnes jako členové představenstva drží zhruba 35 procent akcií Avastu.