Babica české psychologie. Jak lidé bez odborného vzdělání prodávají rodičům návod na výchovu dětí

Učitel tělocviku a lobbista za hazard Marek Herman je spolu s vystudovaným strojařem Slávou Černým brán za odborníka na výchovu a vzdělávání dětí.

Dětský psycholog

Foto: CzechCrunch/Dall-e

Vytvořeno umělou inteligencí

24Zobrazit komentáře

Po fast foodu a fast fashion hledá současná generace dvacátníků a třicátníků i fast návody jak správně žít nebo jak vychovávat děti. To otevírá dveře neodborným kazatelům jednoduchých pravd. Ty, jak upozorňují psychologové, je nebezpečné poskytovat – život ani výchova dětí totiž jednoduché nejsou. Za uznávané znalce dětských duší jsou aktuálně v Česku v některých médiích vydáváni lobbista za hazard nebo vystudovaný strojař. Skuteční odborníci jim říkají Babicové české psychologie.

Prvotní exkurz do názorů obou zmíněných pánů: „Pro svoji práci považuji za podstatné tři zdroje. První jsou zkušenosti jiných lidí. Buď s nimi přímo mluvím, chodím na jejich semináře a přednášky, nebo čtu jejich knihy. Druhým zdrojem je moje vlastní práce a zkušenosti, moje intuice. Třetím zdrojem jsou vědecké výzkumy a studie. Ale s tímto třetím zdrojem pracuju velmi opatrně a nedůvěřivě,“ říká Marek Herman.

„Naše nejbližší příbuzná, opice, je s mláďaty pět let. Nemá kariéru, má dítě,“ shrnuje své názory Sláva Černý, další ze samozvaných odborníků na dětskou psychiku a výchovu, stejně jako na roli matek.

Marťan a hazard

Marek Herman není v médiích nováčkem, nejprve se jako mluvčí Asociace provozovatelů kursových sázek, což je víceméně organizace, která se snaží lobbovat za zájmy svých členů u státních institucí, vyjadřoval hlavně k hazardu. Pak ale změnil obor. V roce 2008 vydal knihu Najděte si svého marťana, čtivý návod jak vychovat dítě, a postupně se začal objevovat v lifestylových magazínech pro ženy. Z těch už to byl jen krok do serióznějších médií typu Radiožurnálu.

V médiích se z lektora sebepoznání postupně stal psychologem, i když psychologické vzdělání Herman nemá. Vystudoval tělesnou a občanskou výchovu na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity. Jeho vzdělání se ale netýká psychologie malých dětí. Přesto o nich v médiích často mluví.

Například v roce 2018 v Senátu vystoupil proti přijímání dvouletých dětí do školek a organizováním petice přispěl ke tlaku, který vedl ke zrušení novely zákona o přijímání takto starých dětí do předškolních zařízení. Herman totiž dlouhodobě tvrdí, že dvouleté děti do školek nepatří a měly by být doma s mámou. S tím ale odborníci nesouhlasí.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Je pravda, že v rané vývojové fázi dítě potřebuje bezpečný vztah s oběma primárními pečovateli, což je otec i matka. Nicméně, jestliže je vztah mezi rodiči dobrý a pevný, není žádný důvod, aby dítě již ve dvou letech, samozřejmě přiměřeně věku, v přiměřené době, nedocházelo do jeslí,“ vysvětluje pro CzechCrunch Radek Ptáček, profesor lékařské psychologie, klinický psycholog a psychoterapeut a soudní znalec, který působí na Univerzitě Karlově a na Psychiatrické klinice 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. A podotýká, že Hermanovy názory mohou být nebezpečné.

Vlastní názor místo faktů

Herman pro CzechCrunch uznává, že nechat média nazývat ho „psychologem“ byla velká chyba. Tvrdí, že teď už si na to dává pozor a případně novináře opravuje, že je učitel nebo lektor.

„Co se týká mého odborného vzdělání, kromě pedagogické fakulty, která vám poskytne základní obraz v oboru pedagogika, jsem absolvoval další semináře a výcviky zaměřené na výchovu k rodičovství,“ odpověděl Herman na dotaz redakce po svém studijním backgroundu. Následně skutečně vyjmenoval řadu seminářů a připojil odbornou stáž ve Washingtonu. „Šlo o program zaměřený na výchovu dětí do šesti let,“ doplnil.

Herman rovněž říká, že po návratu z USA měl na starost dvanáct modelových školek v rámci programu Začít spolu a že si vzdělání doplňuje v Montessori kurzech. „Samozřejmě čtu odbornou literaturu. A co je nejpodstatnější: ročně vedu zhruba čtyřicet až padesát seminářů, kde pracuji s rodiči, velkou část informací a poznatků mám přímo od nich,“ dodává.

Pokud říká faktické nesmysly, například že do šesti let se utváří devadesát procent dětské osobnosti, tak to nejsou vyjádření vycházející z faktů.

Psychologové Petr Doležal, který se zároveň zabývá psychoterapií pro rodiny a je členem České asociace pro psychoterapii, a Albert Kšiňan, který získal doktorát v oboru psychologie se specializací na rodinné vědy na University of Kentucky, ale říkají, že v Hermanově případě nejde ani tak o to, jaké kurzy a semináře má za sebou, jako spíš o to, že namísto vědeckých fakt ve svých přednáškách sází spíše na vlastní názory či přesvědčení.

„Pokud říká faktické nesmysly, například že do šesti let se utváří devadesát procent dětské osobnosti, nebo své osobní přesvědčení, třeba o tradičním rodinném postavení, podává jako jediné správné pro zdravý dětský vývoj, aniž by pro to byly důkazy, tak to podle nás nejsou vyjádření vycházející z faktů. Jsou to především názory na svět Marka Hermana, na které má samozřejmě právo, ale je to potřeba takto vnímat,“ říkají Doležal a Kšiňan, kteří spolu i publikují.

Inženýr dětských duší

Marek Herman ale není jediný „Jiří Babica české psychologie“, jak ho nazývají Petr Doležal a Albert Kšiňan. Babica proto, protože stejně jako bývalá televizní star si vybere z psychologie věci, které se mu hodí, a splácá je dohromady s banálními truismy a voláním po konzervativním řádu.

Podobný rozhovor pro magazín Ona Dnes letos v říjnu dal i Sláva Černý. Ten vystudoval strojní průmyslovou školu. Během studií na ČVUT se seznámil s psychologem Milanem Studničkou, spolu založili projekt Dovychovat. V rámci projektu působí jako lektor kurzů, je ale bez psychologického vzdělání a stejně jako Marek Herman, i on dává rozhovory lifestylovým časopisům, jako je třeba Maminka.cz nebo již zmiňovaný magazín Ona Dnes, o výchově malých dětí a o vztazích v rodině.

Podobně jako Hermana redakce kontaktovala pro potřeby tohoto článku i Černého, ten ale na zaslaný e-mail do uzávěrky neodpověděl.

Společným rysem rozhovorů Slávy Černého a Marka Hermana pro média pak jsou myšlenky, že by matka, a pouze matka, měla být doma s dítětem. A pokud to neudělá, dítě poškodí. Sláva Černý argumentuje tím, že takhle to přece funguje v přírodě: „Naše nejbližší příbuzná, opice, je s mláďaty pět let. Nemá kariéru, má dítě.“

mom

Přečtěte si takéTři důvody, proč matky zůstávají doma s dětmi, i když chtějí pracovatTři důvody, proč matky zůstávají doma s dětmi, i když by chtěly pracovat

To je ale podle profesora psychologie Radka Ptáčka nesmysl. „V předškolním věku je období, kdy se děti učí navazovat vrstevnické vztahy, dodržovat pravidla nebo respektovat autoritu… Tyto teze o škodlivosti jeslí a školek jsou jen strašení, které nikomu neprospívá.“

Psycholog Doležal k tomu uvádí, že kombinace délky mateřské a rodičovské dovolené v Česku je v průměru nejdelší na světě a české děti nejsou v žádném ohledu emočně vyrovnanější či osobnostně zralejší než děti z jiných zemí.

Hlavně konzervativně

Velká část toho, co Herman i Černý sdělují ve svých rozhovorech, pak volá po starých pořádcích, kdy matky byly v domácnosti a otec byl živitel rodiny. Pro časopis Maminka například Herman řekl: „Nikoho sice neposílám do zástěry, ale rozhodně jsem zastáncem klasického rozdělení rolí. Protože máma je máma a táta je zase táta. A máma je nikým a ničím nenahraditelná.“

Ptáček tyhle výkřiky považuje za hloupé genderové stereotypy. „Vycházejí pravděpodobně z toho, že jediná literatura, kterou pánové četli, jsou české pohádky, kde takovéto stereotypy najdeme.“ Dodává, že žijeme v 21. století, kdy se mohou muži i ženy rozvíjet a věnovat svým životům naprosto stejným dílem, aniž by to kohokoliv v rodině poškodilo.

Teze o škodlivosti jeslí a školek jsou jen strašení, které nikomu neprospívá.

Psycholog Albert Kšiňan říká, že problém není s klasicky rozdělenými rolemi v případě, že jsou s tím všichni v rodině v souladu. Zároveň si myslí, že Hermanův a Černého přístup je jeden z přístupů k tomu, jak má rodina fungovat, ale určitě ne jediný správný.

„Výchova v rámci nukleární rodiny má mnohem kratší tradici, než jak to prezentují různí věrozvěsti tradičních hodnot a pseudo-evolučních vysvětlení, a jako lidstvo máme velké štěstí, že děti jsou schopny snášet různé rodinné konstelace i chyby ve výchově, aniž by se to muselo negativně projevit v jejich vývoji,“ dodává.

Je tedy možné, že existují matky, kterým bude naprosto vyhovovat být doma s dětmi. A že existují otcové, kteří by to na rodičovské dovolené s dětmi nezvládli. Obojí je v pořádku, jenom z toho nelze dělat jediný přijatelný návod na život. Stejně v pořádku jsou jiné rodičovské modely. Současní rodiče s největší pravděpodobností nakonec zjistí, že život – a hlavně výchova dětí – má nespočetně variant a možností. A že ani sebe, ani potomky nelze nacpat do mantinelů nastavených příručkou o rodičovství.

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Hodnoty kofeinu a draslíku má extrémní, děti po něm ale šílí. Prime Logana Paula straší lékaře

Čím dál víc doktorů a odborníků upozorňuje, že Prime může být nebezpečný, hlavně pro děti. Řeší to intenzivně i na školách.

prime

Foto: Prime

KSI a Logan Paul, tváře nápoje Prime

2Zobrazit komentáře

Mánie energetických nápojů Prime už se naplno přelila přes oceán do Česka. Masivní kampaň, kterou jim na internetu dělají influenceři Logan Paul a KSI, zafungovala i na zdejší teenagery, takže kokosová voda s přidanými chemickými látkami je teď snem mnoha náctiletých. A noční můrou jejich rodičů. Nejen kvůli ceně, která může za plechovku atakovat i 170 korun, ale hlavně kvůli složení – to nedává spát lékařům ani nutričním expertům. Naopak obchodníci jsou spokojeni.

Posledním z řady odborníků, kteří rodičům doporučili, aby svým dětem nekupovali nápoje Prime, konkrétně jejich edici s označením Hydration, byl lékař záchranné služby, který na sociální síti X (dříve Twitter) vystupuje pod nickem @simmar a sleduje ho tam přes 17 tisíc lidí. „Jedna půllitrová láhev obsahuje celých 700 mg draslíku (!). Naopak jen 5/10 mg sodíku. Pokud dítě (a vlastně i dospělý) vypije takových lahví více, hrozí ohrožení zdraví zvýšenou hladinou draslíku,” napsal před pár dny.

Problém podle něj je, že zvýšená hladina draslíku v těle může narušit srdeční činnost, nebo vést dokonce i k zástavě. Rizikový může být Prime Hydration i u lidí, kterým nefungují správně ledviny nebo kteří užívají draslík v tabletách.

Varování známého twitterového lékaře nebylo zdaleka prvním, oblibu drinků Prime u žáků už řeší například učitelé ve školách. Ve facebookové skupině Učitelé +, která má momentálně přes třicet tisíc členů, se o tom diskutovalo už na konci října. A mezi pedagogy se sdílí i odkaz na nejnovější recenzi portálu CZ Test, která upozorňuje na škodlivost nápojů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V článku mimo jiné stojí: „Jedním z hrozících nebezpečí je fakt, že příchutě Energy řady vesměs kopírují příchutě Prime Hydration, čímž vyvolávají dojem, že jde o stejný nápoj jen v jiném balení. Avšak s jedním podstatným rozdílem. Obsahují vysoké koncentrace kofeinu, dokonce dvojnásobné ve srovnání s ostatními energetickými nápoji.“ Jde o to, že Prime už je k dispozici ve dvou verzích: starší Hydration a novější Energy, která nyní mezi mladými rezonuje ještě víc.

Nápoj, a speciálně jeho novější energetická varianta, zároveň děsí nutriční specialisty. Ti se na webu Institutu moderní výživy (IMV) na bezkofeinovou verzi Prime Hydration zaměřili už v létě a došli k závěru, že její složení nedává z pohledu sportovní výživy v podstatě žádný smysl.  A že ani pro každodenní pití to není zrovna vhodná volba.

Problematická je podle nich ale i kofeinová řada Energy. „Jedna plechovka Prime Energy (355 ml) totiž obsahuje celých 200 mg kofeinu, což je výrazně více než u ostatních běžných energetických nápojů, jako je např. Red Bull či Monster Energy, které ve stejném množství obsahují cca 114 mg, respektive 107 mg! Maximální bezpečný denní příjem v dětském věku, tedy do 18 let, je dle EFSA 3 mg/kg. Tuto hranici při hmotnosti dítěte pak lze velmi snadno přesáhnout konzumací jediné plechovky Prime,“ uvedl Jan Stuparič z IMV.

prime

Foto: Prime

Ovocné příchutě hydratačního nápoje Logana Paula a KSI

Ostatně velmi vysoké množství kofeinu už prošetřuje v USA Úřad pro kontrolu potravin a léčiv. Jde o to, že dítě, které kofein běžně nepije, může mít s větší dávkou, jakou 200 miligramů je, potíže typu hypertenzní špičky, nevolnosti, zvracení, poruchy vědomí, křečí, poruchy srdečního rytmu, dezorientace nebo halucinací.

Výrobce sice u obou produktů uvádí, že jde o potravinu nevhodnou pro děti, ale jak pro CzechCrunch říká lékař z Twitteru (který si nepřeje zveřejňovat své skutečné jméno): „Informace o tom, že to není pro děti, je tam malým písmem vzadu. Jen jako alibi. Ale reálně tady jede velká masírka zaměřená právě a hlavně na děti.”

Přes všechny kontroverze můžou být ale influenceři Logan Paul a KSI, kteří za Prime stojí, minimálně finančně spokojeni. Jen za rok 2022 na jeho prodejích utržili 250 milionů dolarů, navíc se drink kvůli velkému zájmu a nedostatku výrobků začal přeprodávat a mladí ho kupovali spíše na investici. Což je vzhledem k tomu, že se jedná primárně o kokosovou vodu napranou chemií, poměrně bizarní.

O tom, jak skvěle se mu daří, vypovídají i zkušenosti české internetové jedničky Alza.cz, která má Prime také v nabídce. „Prime na Alze zaznamenává výjimečný prodejní úspěch, což lze přičíst zejména efektivní propagaci této značky prostřednictvím influencerů. Ihned po uvedení produktu na trh jsme zaznamenali enormní zájem zákazníků. Cena produktu navíc prudce klesla, začátkem října stál nápoj přibližně 200 korun, avšak nyní ho lze na Alze pořídit i za 99 korun,“ odpověděla pro CzechCrunch mluvčí e-shopu Eliška Čeřovská.

logan-paul_ksi_prime

Přečtěte si takéLogan Paul a KSI dostali miliardový Prime do boxu. A zájem rosteLogan Paul a KSI dostali miliardový nápoj Prime do boxu. Ze zájmu může těžit i český Albert

Jednou z prvních společností, které do Česka Prime dovážely, byl obchod Candy Bull. „K nám do Evropy se Prime dostal v průběhu prosince 2022 a února 2023. V té době to byl nejpoptávanější produkt. Další a větší várku jsme dovezli na začátku března roku 2023 a to byl největší masakr ohledně prodejů,“ vzpomíná majitel firmy Jan Kuželík.

Zároveň popisuje specifika, která rané obchody s nápojem od známých youtuberů provázela. „Hodně jsme riskovali. Produkty nebyly skoro nikde skladem po celých USA, takže jsme museli kupovat od jiných prodejců, ne přímo od výrobce, který nestíhal. Nákupní cena byla ze začátku naprosto šílená. Přičtěte si náklady na dovoz z USA, clo… Takže Prime Hydration jsme prodávali za 349 korun.“

Kuželíkův kolega Matěj Frisch ještě připomíná, že ačkoli měli obavy, aby čeští zákazníci vysokou cenovku akceptovali,  zafungoval TikTok a to, jak Prime propagovali jeho uživatelé: „Tato síť je neskutečně silná a nám díky tomu, že jsme byli první v Česku, kdo Prime dovážel, moc pomohla. Poté už byl Prime lépe k sehnání, během května a června začala větší distribuce z Británie a i cena šla markantně dolů. Nápoje se u nás teď pohybují od 75 korun za kus.“