Barta a spol. prodali mediální byznys v čele s Extra.cz. Chtějí dělat hlavně mnohamiliardové projekty

Ziskovou mediální společnost Extra Online Media kupuje od Pale Fire Capital česká Burda. Posiluje tím svou pozici na online trhu.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

pfc-partners

Foto: PFC

Zakladatelé Pale Fire Capital: Petr Krajíček, David Holý, Jan Barta, Dušan Šenkypl

0Zobrazit komentáře

Přes deset let funguje bulvární server Extra.cz, který patří dlouhodobě do dvacítky nejnavštěvovanějších webů na českém internetu. U jeho zrodu stál Tomáš Kačena spolu s investory ze skupiny Pale Fire Capital (PFC). Vedle toho, že se jim podařilo vybudovat projekt, který každý měsíc navštíví zhruba tři miliony lidí, přišli také s funkčním byznys modelem, díky čemuž byla celá mediální společnost Extra Online Media zisková. Vedle Extra.cz do ní patří také Toprecepty.cz nebo Lifee.cz. Společná cesta Kačeny a PFC nyní po dekádě skončila. Mediální byznys prodali společnosti Burda International CZ.

Portfolio Extra Online Media začalo vznikat v roce 2013, kdy odstartovalo Extra.cz. Jako první šéfredaktor ho tehdy vedl známý bulvární novinář a současný starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný. Tomáš Kačena projekt od začátku budoval s investory z Pale Fire Capital v čele s Janem Bartou a postupně přikoupili také další weby. Dnes pod Extra Online Media (EOA) patří také nejnavštěvovanější web o vaření Toprecepty.cz, ženský web Lifee.cz a také G.cz, Extralife.cz a OneTv.cz. Celkem všechny weby navštíví měsíčně téměř pět milionů uživatelů.

„Z Extra Online Media jsme společně s Tomášem Kačenou vybudovali jeden z nejziskovějších vydavatelských domů v Česku se signifikantní EBITDA marží,“ říká Jan Barta, který je spolu s Dušanem Šenkyplem, Davidem Holým a Petrem Krajíčkem partnerem investiční skupiny Pale Fire Capital. Konkrétní čísla hospodaření prozradit nechce, jen to, že tržby EOA přesahují sto milionů korun. O kolik už neříká. Nicméně podotýká, že na české mediální podnikání byl celý projekt ziskový skutečně signifikantně. Veřejná není ani informace, za kolik celou společnost koupila Burda.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Tuzemská pobočka německého holdingu Hubert Burda Media stojí za značkami jako Elle, Marianne, Svět ženy, Apetit nebo Chip a původně šlo zejména o časopisové vydavatelství. Akvizicí Extra Online Media teď posílí také v onlinu. „Akvizice Extra Online Media dále posiluje naše online aktivity a zvyšuje zásah našeho publika oslovováním nových cílových skupin. Tato transakce velmi dobře doplňuje naše současné, dobře etablované portfolio značek se silným vlivem a dosahem v oblasti fashion a lifestylu a činí z Burda International CZ vedoucího hráče na trhu v segmentu online foodu,“ říká Petra Fundová, CEO Burda International CZ.

V Extra Online Media měla dosud 75procentní podíl skupina Pale Fire Capital, čtvrtina patřila Tomáši Kačenovi. Novým stoprocentním vlastníkem je Burda International CZ a zatímco investoři Barta a spol. byznys opouští, Kačena dál pokračuje v roli generálního ředitele. „Když jsme před deseti lety zakládali Extra Online Media, naším cílem bylo vytvořit nové vydavatelství, které bude hrát významnou roli v mediálním sektoru. Spojením s jedním z největších evropských vydavatelských domů se nám nyní daří tohoto cíle dosáhnout,“ doplňuje jednačtyřicetiletý Kačena.

V Pale Fire Capital se teď primárně soustředí na záchranu americké společnosti Groupon, do níž již investovali několik miliard korun a v rámci krizového plánu převzali její řízení. Další podobně velké projekty prý mají následovat. „Pale Fire Capital se postupně zaměřuje čistě na větší věci, takže průběžně probíhá takový fine-tuning našeho portfolia. Chceme se zaměřovat čistě na věci, které jsme schopní dovést k několikamiliardové hodnotě. Zároveň Tomáš Kačena to dělá deset let,“ doplňuje pro CzechCrunch Jan Barta s odkazem na zaslouženou odměnu pro spoluzakladatele mediálního projektu. „Myslím, že u nás časem bude přibývat víc takových ‚grouponů‘,“ dodává Barta.

Když saúdské peníze začnou vonět. Golfovou PGA Tour kritizují i rodiny obětí z 11. září

Spory urovnány, jdeme do toho společně. Golfové série PGA Tour a LIV Golf se spojily – zakládají společnou organizaci financovanou Saúdy.

Filip HouskaFilip Houska

golfer

Foto: Midjourney

Golfista v poušti podle Midjourney

0Zobrazit komentáře

Že Saúdové na obří balíky peněz lákají špičkové fotbalisty, to je už známá věc – a například hvězdný Cristiano Ronaldo s novou smlouvou z Blízkého východu dobýval titulní strany sportovních médií. Saúdové se nicméně silně angažují také v golfu, pro který vytvořili vlastní okruh. Právě proti tomu zbrojila PGA Tour, nejznámější pořadatel prestižních golfových turnajů, a spory se dostaly až do soudní roviny. Nic ale netrvá věčně. A oba okruhy se teď spojily. Za výrazné podpory ze saúdskoarabké kasy.

PGA Tour versus LIV Golf. Zatímco první zmíněná má bohatou historii, jedny z nejkrásnějších golfových okamžiků historie a zástup špičkových golfistů, ta druhá má ohromné finanční prostředky a kuráž přetahovat ty nejlepší golfisty. Samozřejmě za velice štědré, až devítimístné částky ve smlouvách, často okořeněné i velkými prémiemi za vyhrané turnaje.

A tak se nebylo divit, že k Saúdům přeběhli i takoví hráči jako Phil Mickelson, Sergio Garcia, Dustin Johnson, Brooks Koepka a řada dalších, čímž vyvolali pořádný rozruch. Nejen u svých fanoušků, kteří je kritizovali za to, že dali přednost saúdskoarabským penězům před pověstí, ale také u samotné PGA Tour, která přeběhlíkům začala zakazovat starty na jejích turnajích.

Podobně se k tomu postavila i evropská golfová série DP World Tour, které se jednání ze strany LIV Golf také nezamlouvalo. Došlo až na právní spory mezi organizacemi i hráči – a zdálo se, že všechny strany budou znepřátelené už napořád. To by ale nesměla přijít zpráva od šéfa PGA Tour Jaye Monahana, který oznámil, že se pořadatelé (včetně DP World Tour) spojují a vytváří společný podnik.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Po dvou letech rozkolu a neshod je to historický den pro hru, kterou všichni tak milujeme,“ uvedl v tiskovém prohlášení. „Vytváříme organizaci, která bude přínosem pro hráče, komerční i charitativní partnery a fanoušky. Jsme odhodlaní podporovat ty nejlepší v profesionálním golfu a řídit budoucnost hry,“ dodal Monahan, který post komisaře zastává od roku 2017.

Konkrétnější ale nebyl. Jak se bude organizace jmenovat, jaký formát turnajů uvede, pod jakými smlouvami budou hráči nastupovat, co bude spojení znamenat v případě startů na turnajích, kam dosud hráči pod LIV Golf nemohli (Ryder Cup)… Nic takového zatím nezaznělo. Ví se ovšem to, že novou organizaci bude financovat hlavně PIF, respektive saúdskoarabský veřejný investiční fond.

Právě kapitálová podpora ze strany tohoto fondu je jednou z věcí, kterou veřejnost hojně kritizuje – zejména proto, že je ze Saúdské Arábie, země, která se podle mnohých snaží skrze sport vylepšit image poškozenou stavem lidských práv. Podobné názory se objevovaly také v případě loňského mistrovství světa v Kataru. A kritizován je i samotný Monahan, který měl vůči LIV Golf v minulosti velmi vyhraněný názor.

Rory McIlroy, jeden z nejznámějších golfistů současnosti

„Uznávám, že mě lidé budou nazývat pokrytcem. Kdykoliv jsem něco řekl, řekl jsem to na základě informací, které jsem v tu chvíli měl, a řekl jsem to z pozice někoho, kdo se snaží bojovat o PGA Tour a naše hráče,“ řekl Monahan novinářům s tím, že se „změnily okolnosti“. Kritika zní i od některých hráčů, jiní naopak novinku vítají, třeba zmíněný Mickelson. A podporu spojení vyjádřil i americký exprezident Donald Trump.

Z pokrytectví a chamtivosti byl Monahan a celé vedení PGA Tour nařčen také organizací 9/11 Families United, která zastupuje pozůstalé po obětech a přeživší po teroristických útocích na newyorské Světové obchodní centrum v roce 2001. Podle nich totiž měli „saúdští agenti v činu svou roli“ – a skloňována je i saúdská vláda. Komise pro 11. září 2001 zřízená americkým Kongresem v roce 2004 ale uvedla, že nenašla „žádné důkazy o tom, že by saúdská vláda coby instituce nebo vysocí saúdští představitelé individuálně Al-Káidu financovali“.

Ať se ale k celé situaci vyjádří kdokoliv a jakkoliv, jedno je jisté – PGA Tour a LIV Golf budou jedna rodina. V oficiální zprávě se uvádí, že si PGA Tour nadále zachová „administrativní dohled“ nad správou svých soutěží i pravidel, tudíž by se takzvané majory, ty nejprestižnější golfové turnaje planety, nijak zásadně měnit neměly. Minimálně ne pro fanoušky, respektive diváky.