Bezpečnost práce ve 21. století. Němečtí inženýři nabízejí skelet, který propůjčuje nadlidskou sílu a chrání před poraněním
Lidstvo se pomalu dostává do fáze, ve které bude doslova závislé na automatizované, neúnavně konstantní činnosti robotů. Robotické systémy se budou ve velkém starat o produkci, zajišťování služeb a v některých případech se stávat součástí i nás samotných. V Německu nyní vyvíjejí speciální skelet, který umožní pracovníkům zvedat velice těžká břemena s minimální námahou a bez rizika zranění.
Představa člověka a stroje, které budou tvořit jednolitý celek, je prozatím sci-fi výsadou knižních, filmových a herních titulů. Ovšem projektů zkoumajících možnosti propojení lidského těla s technologií, a tím navrátit či dokonce vylepšit jeho schopnosti, se objevuje stále více.
I přesto, že už i Elon Musk připravuje řešení, jak vylepšit kognitivní funkce spojené s mozkovou činností, viditelnější výsledky přicházejí z laboratoří, které se soustředí na probádanější oblasti lidského těla, než je mozek. Hmatatelné výsledky hlásí například bioinženýři, kteří pracují na vylepšování pohybového aparátu. To, co kdysi začalo dřevěnou nohou a pokračovalo přes kloubní náhrady, se dnes dostává až k umělým orgánům a náhradním kostrám.
Primární funkcí těchto tzv. exoskeletů je pomoci navrátit, případně dokonce vylepšit, schopnosti kosterní a svalové soustavy lidského těla. Nejedná se o žádnou novinku, která je teprve v laboratořích. Exoskelety již několik let testují první pacienti a také zaměstnanci výrobních podniků.