Bezpečnost především. Komunikační aplikace Telegram má 400 milionů uživatelů a zavede i videohovory

Jiří SvobodaJiří Svoboda

Aplikace Telegram

0Zobrazit komentáře

Soukromí je hodnota, které si část uživatelů mobilních technologií považuje více než jakékoliv jiné. Právě proto může dál růst komunikační aplikace Telegram, která hlavně na soukromí a svobodě staví. Teď oznámila, že má po světě už 400 milionů denních uživatelů.

Pro srovnání, například Snapchat má 229 milionů, Twitter 195 milionů a nyní závratně rostoucí Zoom 300 milionů denních uživatelů. V případě Telegramu jde ale o lineárnější vzestup, mety tří set milionů dosáhl minulý rok a na trhu je už přes šest let. Dál každopádně roste i přesto, že se soustředil do této chvíle hlavně na chat, tedy na posílání textových zpráv.

„Globální pandemie ale ukázala, že je potřeba, aby existoval důvěryhodný nástroj na videokomunikaci. Videohovory v roce 2020 jsou jako chatování v roce 2013,“ píší tvůrci v tiskovém prohlášení s tím, že ještě letos přinesou na trh bezpečné a uživatelsky přívětivé skupinové hovory. Právě na bezpečnosti a šifrování zpráv Telegram zásadně staví a jinak by tomu nemělo být ani u videa.

Pavel Durov, zakladalel aplikace Telegram

Připomeňme, že funkcí videohovorů disponuje konkurence Telegramu dlouho. Facebook navíc tento víkend oznámil, že spouští aplikaci Messenger Rooms, která má pojmout až padesát účastníků najednou, a to zcela zdarma. Při rychlém růstu Zoomu tak začíná být i na tomto trhu těsno.

Telegram před necelými sedmi lety založil podnikatel Pavel Durov, taktéž tvůrce sítě VKontakte, ruské obdoby Facebooku. Podle něj je Telegram nejstahovanější aplikací v kategorii sociálních sítí ve dvaceti zemích světa a každý den se na něj připojí 1,5 milionu nových uživatelů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Důvěru získává i díky tomu, že si drží stálý distanc od regulací či vládních nařízení. Například, jak uvádí magazín TechCrunch, přestože je aplikace zakázaná v Číně, Telegram ji sám vykazuje jako jeden z jeho největších trhů – pro tamní obyvatele se jedná o způsob, jak s pomocí VPN uniknout státně cenzurovanému WeChatu.

Alternativa k WhatsAppu

Ve zbytku světa ale soutěží v odvětví, kde by snad nemohla být větší konkurence – existují desítky populárních chatovacích aplikací a ty největší z nich, jako je WhatsApp, rovněž patřící Facebooku, přitahují více než 2 miliardy lidí. Durov sám patří k hlasitým kritikům WhatsAppu.

Sází proto na paletu unikátních funkcí, které konkurence ve velké míře nenabízí. Nedávno třeba oznámil praktickou možnost si uspořádat jednotlivé chaty do složek, například podle toho, zda jsou pracovní, nebo s přáteli. Jeho desktopová verze také funguje i bez telefonu připojeného k internetu, což WhatsApp vyžaduje.

Uživatele se snaží ale přitáhnout i díky gamifikaci – k chatům přidal možnost sledovat live streamy z sítě Twitch, masivní nálož dvaceti tisíc samolepek a svou anketní funkci rozšířil o možnost kvízů. Tu chce nyní využít k tomu, aby posbíral databázi vzdělávacích kvízu ze všech úrovní a předmětů, které by mohli využívat studenti, jež kvůli pandemii nemohou do školy. Mezi tvůrce těchto testů distribuuje 400 tisíc eur.

Už před rokem Telegram oznámil i jednu ze svých nejodvážnějších funkcí. Uživatelé mohou smazat jakoukoliv zprávu v privátním nebo i skupinovém chatu, a to nezávisle na tom, kdo a kdy ji odeslal. Zpráva navíc může dle přání uživatele zmizet na všech zařízeních, nejen její kopie v zařízení toho, kdo chce zprávu smazat. O budoucím se zaměření na videohovory se firma zmiňovala už tehdy.

Videohovory teď vládnou světu. Facebook proto spouští Messenger Rooms, které pojmou až 50 lidí

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

messenger-rooms-mac

Foto: Facebook

Messenger Rooms pojmou až 50 lidí pro společné videohovory

0Zobrazit komentáře

Videohovory teď vládnou světu. A není se čemu divit. Koronavirová pandemie uzemnila většinu západního světa, lidi zavřela na dlouhé týdny doma, a jelikož je člověk tvor sociální, potřebuje být v kontaktu s okolním světem. Nejjednodušší způsob, jak se „potkat“ s přáteli, tak nyní často představuje videohovor. To velmi dobře vědí i ve Facebooku, kde kvůli tomu spouští novou funkci Messenger Rooms.

Všude se teď mluví o Zoomu, který zažívá raketový růst, ale přestože se tam virtuálně schází lidé i na nezávazné debaty, je pro mnoho lidí spojen spíše s pracovními záležitostmi. Pro spojení s přáteli jsou lidé zvyklí používat FaceTime, WhatsApp nebo Messenger a právě poslední aplikace od Facebooku teď přichází s velkou novinkou. I proto, aby lidé nezačali utíkat k Zoomu ještě více.

Jmenuje se Messenger Rooms a přináší vylepšené skupinové videochaty, které pojmou najednou až 50 osob a jsou bez jakéhokoliv časového limitu (což neplatí třeba právě pro Zoom), tedy kompletně zdarma. Přímo na Messengeru nebo Facebooku stačí vytvořit novou Místnost a pak jen rozešlete pozvánky na své přátele, ať se připojí. Vše funguje na mobilu, webu i desktopu, kam nedávno dorazila oficiální aplikace Messenger.

MessengerRooms_Mobile

Foto: Facebook

Messenger Rooms fungují na mobilu, webu i desktopu

Facebook navíc plánuje propojit všechny své sociální sítě, mezi něž patří i Instagram a WhatsApp, a vytvářet Místnosti tak půjde i tam. Zároveň se rozšiřují i možnosti videohovorů přímo na WhatsAppu, kde bude možné volat až v osmi lidech najednou.

Síť Marka Zuckerberga není zdaleka první, kdo s něčím jako Messenger Rooms přichází. Ostatně videohovory v omezenějším režimu již v Messengeru i WhatsAppu nabízela, ale jelikož je největší na světě, bude moci skupinové videohovory klidně o desítkách účastníků okamžitě využít téměř třetina planety.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Na Facebook se každý měsíc připojí 2,5 miliardy lidí, v Česku je to už přes 5,5 milionu lidí. Když navíc připočteme i čísla Messengeru, Instagram a WhatsAppu, je zásah ještě o něco větší. Na Messengeru a WhatsAppu se teď podle Facebooku připojuje k videohovorům denně 700 milionů účtů.

MessengerRooms_Web

Foto: Facebook

Do Messenger Rooms pozvete přátele snadno i přes odkaz

Zároveň se Facebook nechce nechat proti konkurenci zahanbit, a tak Messenger Rooms nabídnou nové 360stupňové pozadí a také kamerové filtry, jež například přinesou okolní osvětlení pro rozjasnění prostoru i obličeje. Nové funkce začne Facebook vypouštět tento týden a ke všem uživatelům by se měly dostat během následujících týdnů. Při oznámení se ale firma zaměřila také na bezpečnost, v rámci níž má reputaci značně pošramocenou.

Facebook tvrdí, že videohovory nijak neposlouchá ani nesleduje (byť nejde na rozdíl od WhatsAppu o end-to-end šifrování) a nastavení soukromí má v rukou vždy ta osoba, jež danou Místnost vytvořila. To znamená, že může spravovat, kdo se k videohovoru připojí, kdo ho vidí a zda je místnost zamčená, či nikoliv. Zároveň může iniciátor během hovoru kohokoliv kdykoliv vyloučit. Ostatně právě s nabouráváním se do konverzací měl problém třeba Zoom.