Bílkoviny přispívají naší duševní pohodě, příliš kortizolu zase škodí. Co jíst pro lepší náladu?
Strava ovlivňuje produkci hormonů, které regulují naši náladu a duševní zdraví. Radíme, které potraviny pomáhají udržet správnou hormonální rovnováhu.
Strava hraje zásadní roli nejen v produkci, ale také v regulaci hormonů, které mají přímý vliv na naši náladu a duševní pohodu. K dosažení hormonální rovnováhy je proto klíčové soustředit se na plnohodnotné a nutričně bohaté potraviny. Které to jsou? To vysvětlujeme spolu s nutriční specialistkou Markétou Gajdošovou v dalším díle výživového speciálu.
Psychická pohoda a výživa jsou úzce provázané a navzájem se ovlivňují. Hlavními hráči v této oblasti jsou neurotransmitery, které regulují naši náladu, spánek a motivaci. Mezi nejdůležitější z nich patří serotonin, dopamin a kortizol. Serotonin, známý jako hormon štěstí, je tvořen z esenciální aminokyseliny tryptofanu, kterou získáváme z potravin bohatých na bílkoviny, jako jsou krůtí a kuřecí maso, vejce, sýry, ořechy a semínka.
Dopamin, další klíčový neurotransmiter, je spojen s pocitem potěšení a motivace. Tvoří se z aminokyseliny tyrosinu, která je obsažena v mléčných výrobcích, mase, rybách, avokádu, luštěninách a ořeších. „Tyrosin je v těle přeměňován na dopamin, který ovlivňuje naše rozhodování, produktivitu a obecný pocit motivace. Naopak nedostatek tyrosinu nebo nízká hladina dopaminu můžou vést k letargii, nedostatku zájmu a depresivním stavům,“ vysvětluje nutriční specialistka Markéta Gajdošová.
Kortizol, produkovaný nadledvinami v reakci na stres, má své klady i zápory. Je nezbytný pro reakci na stresové situace, ale jeho chronicky zvýšená hladina může vyústit až v chronický stres nebo úzkosti. Podle Gajdošové stimuluje jeho nadměrnou produkci strava s vysokým obsahem cukru a kofeinu.
Které živiny, minerály a vitamíny tedy psychickou pohodu podporují? Jedná se třeba o omega-3 mastné kyseliny, obsažené například v tučných rybách. Ty napomáhají správné funkci mozkových buněk a snižují zánětlivé procesy spojené s depresivními stavy. Gajdošová ale varuje před nerovnováhou mezi omega 6 a omega 3, která je velmi častá. Jejím důsledkem totiž může být vyšší pravděpodobnost kardiovaskulárních chorob, rakoviny a zánětlivých onemocnění.
Důležitou roli v syntéze neurotransmiterů pak hrají vitamíny skupiny B, jako jsou B6, B9 a B12. Ty je možné získat třeba z mořských plodů, vajec nebo luštěnin. Vitamín D, obsažený v tučných rybách, je také klíčový pro prevenci deprese, zejména v zimních měsících, přičemž se podle Gajdošové doporučuje příjem vyšší než 30 nanogramů na mililitr krve. Hořčík, který najdeme v listové zelenině, ořeších a semínkách, je nezbytný pro nervovou funkci a jeho nedostatek může vést k nervozitě a nespavosti.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs