Nejdřív snídaně, až potom šálek. Kdy je nejlepší pít kávu a maximalizovat tak její účinky?

Co dělá káva ve skutečnosti s naším tělem? A proč se pořád říká, že bychom ji neměli pít před spaním? Přinášíme tipy od nutriční specialistky.

1

Foto: CzechCrunch

Nejprve snídaně, potom káva

0Zobrazit komentáře

Vstát z postele, vyčistit si zuby a dát si kávu. Tak vypadá ranní rituál nejednoho z nás. Podle průzkumu agentury STEM/MARK mezi lidmi ve věku 18 až 64 let pije kávu až 84 procent Čechů. A čím starší jsme, tím více si ji dopřáváme. Jaké má ale benefity? A co dělá s naším tělem, když si ji dáme na lačno? Spolu s nutriční specialistkou Markétou Gajdošovou přinášíme několik tipů, kdy a jak pít kávu, abychom z ní vytěžili co nejvíce. 

Kofein je stimulant a také blokátor adenosinových receptorů, což vede ke zvýšení hladiny dopaminu a norepinefrinu v mozku. Zjednodušeně to znamená, že zlepšuje náladu, bdělost a kognitivní funkce. Pití kávy ráno může být skvělým způsobem, jak začít den s energií a zlepšenou koncentrací, a to právě díky vysokému obsahu kofeinu. Jenže…

Konzumace kávy na lačno může ovlivnit hladinu kortizolu, hormonu stresu, který reguluje různé tělesné funkce, a to včetně metabolismu a imunitní reakce. Kortizol má svůj přirozený cirkadiánní rytmus (biorytmus, který trvá zhruba 24 hodin) a jeho hladiny jsou nejvyšší ráno. Pití kávy hned po probuzení může tento rytmus narušit, což někdy vede k pocitům úzkosti a rozhození energetických hladin během dne.

Přitom je to častý nešvar mnoha lidí, kteří jako první sáhnou po šálku kávy. Ve skutečnosti je ale ideální počkat s první kávou alespoň jednu až dvě hodiny po probuzení, kdy hladina kortizolu začne klesat. Kofein se tak využije efektivněji.

2

Přečtěte si takéMaso nemusíme jíst každý den. Vyvracíme mýty o výživěMražené ovoce může být lepší než čerstvé a večerní sacharidy neškodí. Vyvracíme nejčastější mýty o výživě

Problémů ale hrozí ještě víc, pokud se před kávou dokonce ani nenajíte. Mohou se poměrně rychle objevit trávicí potíže – přítomnost kofeinu a dalších specifických látek v kávě totiž v žaludku vyvolá sekreci kyseliny chlorovodíkové, čímž se žaludek chystá na zpracování potravy. Pokud mu ale potravu nedodáme, zvýšená kyselost žaludku vede až třeba k pálení žáhy. Místo toho je lepší začít den pevnou stravou. V tu chvíli je žaludek již částečně zaplněn, a tak se sníží riziko podráždění sliznice.

Žádná káva po páté

Je to taková obecná poučka: nepijte kávu před spaním. Jak moc to ale může být ve skutečnosti problém? Pro většinu lidí je ideální přestat ji pít nejpozději 6 hodin před plánovaným časem spánku. Kofein má poločas rozpadu přibližně pět, šest hodin, což znamená, že jeho povzbuzující účinky mohou přetrvávat docela dlouho po vypití kávy. „Jelikož se předpokládá, že lidé chodí spát průměrně ve 23 hodin, tak by si poslední šálek měli dát nejpozději v pět večer,“ říká Markéta Gajdošová. 

Pití kávy v pozdních odpoledních nebo večerních hodinách může narušit kvalitu spánku, i když subjektivně takový pocit nemáte. Jak už bylo řečeno, kofein blokuje adenosinové receptory v mozku. A adenosin je neurotransmiter, který podporuje spánek tím, že zpomaluje nervovou aktivitu a navozuje pocit únavy. Když je adenosin blokován, cítíme se více bdělí a méně unavení.

Kofein navíc může prodloužit dobu potřebnou k usnutí (takzvanou latenci spánku) a snížit celkovou dobu spánku. Výsledkem může být méně hlubokého spánku a více toho přerušovaného. Právě proto se pak může stát, že se druhý den cítíte unavení a obecně méně výkonní.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Tou hlavní hranicí mezi rizikem a benefitem je ale množství. Doporučený denní příjem kávy se samozřejmě může lišit v závislosti na individuálních faktorech, jako jsou třeba zdravotní stav, citlivost na kofein nebo celková životospráva. Obecně však platí, že pro zdravého dospělého člověka se považuje za bezpečné konzumovat až 400 miligramů kofeinu denně, což odpovídá přibližně čtyřem šálkům kávy (to jsou šálky o objemu 200 mililitrů nebo čtyři espressa).

Když si dáte kávu ve správný čas a správné množství, může pomoci i s dalšími věcmi, než je nejčastěji zmiňovaná koncentrace. Káva dodá také antioxidanty, které mohou chránit tělo před oxidačním stresem. Některé studie navíc naznačují, že pravidelná konzumace tohoto černého nápoje může snížit riziko některých chronických onemocnění, jako je Parkinsonova choroba, cukrovka 2. typu a některé typy rakoviny. Jenže jak je to u nadměrné konzumace kávy? Platí často opakovaná rizika: nejen nespavost nebo zažívací potíže, ale i nervozita nebo zvýšený krevní tlak.

Podnikatel, který nechce zemřít, vyzval na souboj i pleš. Hlavu si ozařuje laserem a nabízí pilulky

Svérázný podnikatel, který se pokouší omládnout s pomocí experimentů, zkouší přijít i na to, jak uchovat (nejen) mužskou hlavu plnou vlasů.

Luboš KrečLuboš Kreč

jb

Foto: Magdalena Wosinska

Bryan Johnson chce zastavit ztrátu vlasů

0Zobrazit komentáře

Je vědecky dokázáno, že ztráta vlasů je pro většinu mužů devastující. S pleší se sice dá žít bez problémů, což může potvrdit několik členů redakce CzechCrunche, nicméně psychika je věc nevyzpytatelná. Například podle mezinárodní studie z roku 2005 je vidina koutů či mnišského kolečka nad temenem zdrojem úbytku sebedůvěry pro 62 procent mužů (i to může pár členů naší redakce doložit). Ne náhodou jsou lety do Turecka plné těch, kteří si tam nechávají nastřelovat kadeře. A to by v tom byl čert, aby se nepokusil plešatění vyřešit muž, který už na souboj vyzval i smrt – Bryan Johnson.

Desítkám tisíc odběratelů jeho newsletteru dorazil tento týden do e-mailu vzkaz s poutavým názvem „Jak jsem zvrátil ztrátu vlasů + šedivění“. A jelikož i já jsem už dávno přišel o bujnou hřívu a radši se ukryl za minimalistický sestřih, s chutí jsem se do něj začetl. S čím za námi Bryan přichází tentokrát?

První rada je jasná – o vlasy je třeba se starat dlouhodobě a je více než záhodno začít s prevencí mnohem dřív, než úbytek porostu začne být patrný. „Udělal jsem tu chybu, že jsem se tomu začal věnovat až ve chvíli, kdy jsem si toho všiml. Ve dvaceti letech už kolem 20 procent mužů má viditelný úbytek vlasů. Většina lidí dokonce přijde o více než 50 procent vlasů dřív, než si toho všimne,“ píše sedmačtyřicetiletý podnikatel, který o sobě říká, že díky experimentům, jež na sobě provádí, je v některých ohledech v lepší kondici než jeho dospívající syn.

K té ztrátě vlasů je dobré uvést, že není ztráta jako ztráta. Ve skutečnosti totiž vlasy většině pánů (a v menší míře i dam) nevypadají, ale jsou menší a menší, až jsou úplně nejmenší, takže nejsou vidět a kůže na hlavě se krásně leskne. Důvodem je tkáň kolem vlasových kořínků, kterou s postupujícím věkem ničí hormon testosteron, a tak slábne její výživová funkce. „Plešatění je důsledek miniaturizace vlasů,“ řekl pro BBC Paul Kemp ze startupu HairClone, který, jak název napovídá, vymýšlí technologii klonování vlasů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Bryan Johnson na to, aspoň zatím, jde jinudy, jakkoli genové terapie mu nejsou cizí a v minulosti si nechal aplikovat třeba látku zvanou folistatin podporující růst svalů. Důležitá je podle něj v první řadě vyvážená strava, kde bude dostatek vitamínů B7, C, D či E, omega kyselin nebo železa a zinku. Asi nepřekvapí, že jeho projekt Blueprint nabízí balíček potravinových doplňků, které všechno potřebné obsahují, a lze si ho předplatit za 10 tisíc korun měsíčně. Mezi odběrateli už je mimo jiné Tomáš Čupr, zakladatel Rohlíku, o čemž promluvil v našem podcastu Money Maker. Příznivcem Johnsona je například i Lubo Smid z vývojářského studia STRV.

Každé ráno pak Johnson chodí šest minut po bytě ve speciální kšiltovce, která je zevnitř vybavena třemi stovkami laserových diod. Ty osvětlují lebeční kůži a mají mít blahodárný vliv na obnovu a růst buněk. Zařízení vyjde na 1 300 dolarů (v přepočtu 29 tisíc korun) a, nepřekvapivě, Johnson jej nabízí se slevou. Sleva je k dispozici i těm, kdo si podobně jako on nechají udělat DNA test a namíchat pro sebe na míru zvláštní tinkturu od značky Roots, která se roztírá do kůže.

Kromě toho denně polyká kapsle minoxidilu, což je látka, která podporuje prokrvení kořínků a doporučuje se třeba pacientům s alopecií. Na vlasy si nanáší také přípravky, jež mají potlačovat šedivění. Oboje jsou produkty, které se v různých obdobách dají koupit i v českých lékárnách. „Byl jsem asi ze 70 procent šedivý, teď už jen z 30 procent. Někteří mně ale řekli, že tyto přípravky jim nijak nepomohly,“ uvádí Bryan Johnson ve zprávě svým fanouškům. A postupně přechází k tomu nejpodstatnějšímu – že chystá vlastní šampon. „Bude nejlepší na trhu, musíme ho ještě pořádně otestovat, ale pokud to dopadne dobře, na trh jej uvedeme ještě letos,“ dodává.

Naopak terapie známé jako PRP či PRF, které využívají krevní plazmu a její injektáže do problematických partií, se mu prý neosvědčily, a tak už je opustil. Se svým týmem vymýšlí jinou techniku, kterou by holohlavým fanouškům doporučil.

Rozhodně ale není jediným, kdo se snaží cracknout plešatou konstantu (jak jinak nazvat fenomén, který nějak postihuje většinu mužské populace?). Například vědci z univerzity v Sheffieldu objevili vliv cukru s označením 2dDR, který dokáže stimulovat růst vlasů. Zatím jej otestovali na myších, kde zafungoval dobře, a čekají na povolení klinických studií na lidech.

Nicméně jak zjistil profesor evoluční psychologie z floridské Barry University Frank Muscarella, sám vousatý a zarostlý, plešatí muži jsou ženami obecně vnímáni jako víc sexy a jako inteligentnější. A také jako poctivější a důvěryhodnější. No a kdyby náhodou ne, zpáteční letenky do Istanbulu se dají koupit od pár tisíc korun.