Bill Gates ovládne hotely Four Seasons. Jeho investiční firma koupila podíl od saúdského prince

Jiří SvobodaJiří Svoboda

bill-gates

Foto: MSC/Kuhlmann

Bill Gates posiluje vliv v hotelovém řetězci Four Seasons

Hotely mají za sebou těžké měsíce plné nejistoty, které ještě docela nekončí. I tak ale některé největší řetězce světa nemají problém se zájmem investorů. Důkazem je i poslední obchod investiční firmy miliardáře, filantropa a spoluzakladatele Microsoftu Billa Gatese, díky kterému ovládne řetězec Four Seasons. Jeden z jeho hotelů funguje i v samotném turistickém srdci Prahy.

Jak Four Seasons uvádí v oficiálním prohlášení, Gatesova investiční firma Cascade se dohodla se společností Kingdom Holding Company, která patří saúdskému princi Valínu bin Találovi. Odkoupí polovinu jejího podílu v hotelovém řetězci za 2,21 miliardy dolarů (47,5 miliardy korun), čímž navýší svůj podíl z původních 41,5 na 71,3 procenta. De facto jej ovládne.

Společnost Billa Gatese investovala do luxusních hotelů Four Seasons už v roce 1997. Dnes má celý řetězec po světě více než 120 poboček a pandemii navzdory otevírá další. V poslední době rozšířil portfolio například prvním svým hotelem ve španělském Madridu nebo na italském ostrově Sicílie. V Praze funguje od roku 2001.

fourseasons_emb_091_aspect16x9

Foto: Four Seasons

Hotel Four Seasons v San Franciscu

Společnost Four Seasons vstoupila na burzu v roce 1986, ale v roce 2007 ji zpět do soukromého vlastnictví koupili právě Valín bin Talál a Bill Gates. Dohromady za 95procentní podíl zaplatili 3,8 miliardy dolarů (64 miliard korun), zatímco zakladatel celé sítě Isadore Sharp si ponechal pět procent. Aktuální obchod ocenil řetězec na částku okolo 10 miliard dolarů (210 miliard korun).

Hotelovému segmentu investoři v posledních měsících poměrně důvěřují. Svědčí o tom burzovní data například řetězců Hilton či Marriott. Poté, co celé odvětví zažilo strmý pád loni na jaře, se o rok později opět dostalo nad pandemické hodnoty. Cena akcií těchto dvou řetězců nicméně aktuálně stagnuje.

Vůbec nejrozšířenější síť hotelů světa Wyndham Hotel Group, která má přes devět tisíc nemovitostí po celém světě, je na tom nejlépe od chvíle, kdy v roce 2018 vstoupila na burzu. Zatímco před pandemií se cena jeho akcií dlouhodobě pohybovala okolo 50 až 60 dolarů, aktuálně se ustálila okolo 70 dolarů.