Bill Gates se v novoročním přání znovu přimluvil za větší daně pro bohaté. Daňový systém prý není dost progresivní
Spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates se s postupem času stal i filantropem a do dneška daroval miliardy dolarů na dobročinné účely i vynálezy, které mají zlepšit svět v chudých zemí. Přesto se za poslední dekádu jeho čisté jmění více než zdvojnásobilo, a tak chce, aby on a jinak podobně bohatí lidé, platili na daních více.
Čtyřiašedesátiletý Gates se pro zvýšení daní vyslovil v novoročním poselství, které zveřejnil na svém blogu. „Byl jsem nepoměrně odměněn za práci, kterou jsem udělal. Zatímco existují lidé, kteří pracovali stejně tvrdě a mají problémy se uživit,“ napsal Gates.
Vášnivý čtenář a velký filantrop je pro systém progresivního zdanění, v němž člověk čím více vydělává, tím více platí, nevyjímaje samozřejmě jeho samotného a jeho manželku Melindu. Systém zdanění v USA už je sice považován za progresivní, avšak Bill Gates dlouhodobě tvrdí, že není dostatečně progresivní. Je si ostatně dobře vědom toho, že reformy v americkém školství nebo zdravotnictví prostě peníze potřebují.
Generace motivovaná k práci
Konkrétně se vyslovil pro zvýšení dvou daní: z kapitálových výnosů (například z prodeje akcií, nemovitostí nebo drahých kovů) a dědické. „Systém dynastie, kde můžete předat obrovské jmění vašim dětem, není dobrý pro nikoho, protože další generace není tak motivovaná k práci a k přispění v ekonomice,“ tvrdí Gates, od něhož jeho tři děti zdědí každý 10 milionů dolarů (227 milionů korun), tedy dohromady méně než procento Gatesova současného jmění.
Kromě toho, že současné federální daně v USA považuje za neférové, přimluvil se i za větší zdanění na úrovni jednotlivých států a municipalit. „Myslím, že i ve státě Washington bychom měli přijmout státní zdanění příjmů,“ řekl Gates o svém domovském severoamerickém státu.