Ne všichni potomci miliardářů mají na růžích ustláno. Zuckerberg, Gates i Buffett své peníze raději dají na charitu

Nela VítováNela Vítová

mark-zuckerberg-daughters2

Foto: Facebook

Mark Zuckerberg plánuje většinu svého jmění darovat charitě

0Zobrazit komentáře

Představte si, že se na svět narodíte třeba jako dítě Marka Zuckerberga. Asi by vás napadla spousta způsobů, jak byste s penězi svého otce naložili, rozhodně totiž nejde o nepříjemnou představu, alespoň co se týče zajištění do budoucna. Právě zakladatel Facebooku má však na předávání jmění svým potomkům opačný názor.

Podobně jako celá skupina dalších velmi bohatých lidí, kteří se rozhodli, že vydělané peníze svým dětem jednoduše nepřenechají, plánuje konat i pětatřicetiletý zakladatel největší sociální sítě světa a otec dvou dětí.

Zuckerberg a další světoví miliardáři se rozhodli, že peníze investují jinak. Ať už způsobem, že je darují na charitativní účely, nebo je prostě utratí sami. Většina z nich se totiž shoduje v názoru, že přenechávat miliony či miliardy dolarů svému dítěti z něho rozhodně neudělá lepšího člověka, ba naopak.

Největší boháči se často shodují, že pokud by děti k penězům přišli natolik jednoduše, zkazilo by je to a neuměli by si uvědomit cenu peněz ani práce.

Všechny peníze na charitativní účely

V odkazování svého majetku a pohledu na finanční výchovu svých dětí má jasno například jeden z nejbohatších lidí světa, Warren Buffett, který je také jedním z nejuznávanějších investorů této doby. Jeho pozice výkonného ředitele v obřím holdingu Berkshire Hathaway, držící podíl v několika úspěšných firmách včetně American Express, Duracell, Kraft Heinz nebo Apple společně s dalšími investicemi, mu zajistilo aktuálně čtvrté místo v žebříčku nejbohatších lidí planety a jmění ve výši 89 miliard dolarů.

buffett

Šestý nejbohatší člověk Warren Buffett

Buffett je dobře známý pro své filantropické počiny, mezi které patří například i slib známý jako The Giving Pledge, ve kterém vyzývá ostatní miliardáře, aby své jmění bezmyšlenkovitě neutráceli, ale darovali pro charitativní účely. I z toho důvodu se rozhodl, že svým třem dětem po smrti nepřenechá ze svého majetku prakticky nic a všechny své peníze daruje právě dobročinným směrem.

Legendární 89letý investor má v plánu ze své společnosti Berkshire Hathaway více než 2 miliardy dolarů věnovat na charitativní organizace, které jeho děti samy založily. Většinu svého majetku však vloží do Nadace Billa a Melindy Gatesových. Malé procento poputuje také Nadaci Susan Thompson Buffettové, kterou miliardář založil se svou první manželkou.

Filantrop Bill Gates

Známým filantropem je i další ze světových miliardářů, spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates, který se v současné době řadí na druhou příčku nejbohatších lidí světa. Pro své filantropické účely je známý zejména díky již výše zmíněné nadaci, kterou založil se svou ženou Melindou. Ta je v současné době největší soukromou charitativní organizací na světě a jejím cílem je pomáhat lidem vést zdravý a produktivní život.

bill

Foto: Netflix

Spoluzakladatel Microsoftu, miliardář a filantrop Bill Gates

Gates své jmění v hodnotě 113 miliard dolarů rozhodně neplánuje přenechat svým dětem, protože podle jeho názoru nejde o chytré rozhodnutí pro jejich budoucnost. Každému ze svých potomků plánuje přenechat pouze 10 milionů dolarů (226 milionů korun), což představuje méně než 1 % celého jeho jmění.

Ostatně i zakladatel největší sociální sítě světa se rozhodl vydat směrem charitativních počinů. Mark Zuckerberg se svou manželkou Priscillou Chan plánují svůj majetek v hodnotě 72 miliard dolarů nepřenechat svým dvěma dcerám, ale peníze darovat charitě.

Své plány na finanční výchovu dcery zmínili ve facebookovém příspěvku ihned po narození své první dcery před čtyřmi lety, kdy napsali, že na dobročinné účely půjde 99 % jejího dědictví: „Chceme, abys vyrostla v lepším světě, než je nyní ten náš. Budeme se snažit toho dosáhnout nejen proto, že tě milujeme, ale také protože máme morální zodpovědnost ke všem dětem příští generace.“

mark-zuckerberg-facebook

Foto: Facebook

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Stejně smýšlí i tvůrce Star Wars, George Lucas, jehož jmění po prodeji produkční společnosti Lucasfilm stojící za fenoménem Star Wars do rukou Disneyho za 4 miliardy dolarů vyšplhalo k 6,4 miliardám dolarů. Podle jeho mluvčího tvůrce kultovní filmové série již před nějakou dobou slíbil, že nemalé peníze plánuje vložit do filantropických projektů na podporu vzdělávání místo toho, aby je přenechal svým čtyřem dětem. Sám Lucas je zakladatelem dobročinné organizace George Lucas Educational Foundation, která pomáhá dětem se vzděláním.

tomas-cupr-rohlik-boxed2

Přečtěte si takéRohlik.cz od začátku buduji jako velkou firmu, příští rok vyděláme 150 milionů, říká v CzechCrunch Podcastu Tomáš ČuprRohlik.cz od začátku buduji jako velkou firmu, příští rok vyděláme 150 milionů, říká v CzechCrunch Podcastu Tomáš Čupr

Charitu se svým jměním rozhodl podpořit i známý americký politik a podnikatel Michael Bloomberg, který se chce v blížících se volbách ucházet o post amerického prezidenta Jako zakladatel a CEO společnosti Bloomberg L.P. jeho majetek dosahuje výše 54 miliard dolarů. Většinu z něho však neplánuje předat svým dvěma dcerám, ale místo toho je darovat na dobročinné účely prostřednictvím vlastní nadace Bloomberg Philantropies.

Bez finanční jistoty

Jasno má v tomto ohledu také například známý britský šéfkuchař Gordon Ramsay, jehož jmění dohromady sahá k 63 milionům dolarů. Zatímco majitel 40 restaurací po celém světě, které se pyšní celkem 16 michelinskými hvězdami, létá po světě v první třídě, jeho pět dětí se musí spokojit s tou ekonomickou.

V roce 2017 v rozhovoru pro britský deník The Telegraph řekl, že rozhodně neplánuje svým dětem cokoliv odkazovat. Zároveň však upozorňuje, že důvodem je hlavně fakt, že své děti nechce penězi rozmazlovat a kazit. S manželkou Tanou se rozhodli potomkům zaplatit pouze čtvrtinu zálohy na bydlení.

george-lucas-top

Foto: Nicolas Genin/Flickr

George Lucas

V kulinářském odvětví se podařilo slušně vydělat i Britce Nigelle Lawsonové. Ta si jako reportérka píšící o trendech ve vaření přišla na 15 milionů dolarů, které však svým dětem prý neodkáže. Je přesvědčená, že její potomci by neměly mít žádnou finanční jistotu a chce zajistit, že si na svůj život dokáží vydělat samy. „Lidi ničí, když si na svůj život nemusí vydělávat,“ uvedla již před lety v rozhovoru pro Daily Mail.

Peníze sám pro sebe

Pro nulovou finanční jistotu svých dětí je i britský hudebník Sting. Ten se rozhodl, že než aby daroval peníze svým dětem, utratí je raději sám. Celá jeho hudební kariéra mu přitom včetně vydaných alb a světových turné vynesla dohromady nejméně 300 milionů dolarů.

Jako otec šesti dětí je však toho názoru, že jeho potomci si mají vydělávat sami a ne dostávat dobře vydělané peníze od rodičů. Jak však Sting před časem uvedl pro Daily Mail, jeho děti si toho jsou plně vědomy a o peníze ho skoro nežádají, čehož si na nich velmi váží.

Za 40 aktivních let v hudebním průmyslu se podařilo vydělat si na dobré zajištění i Siru Eltonu Johnovi. Společně s manželem Davidem Furnishem však ani oni neplánují svým dvěma synům odkázat vydělané peníze. „Kluci žijí neuvěřitelné životy. Nejsou normálními dětmi, a ani to nepředstírám,“ řekl Elton John v roce 2016 deníku Daily Mirror. Ve svých dětech chtějí ale i tak vyvolat úctu k penězům a k práci.

Ashton Kutcher

Hodnotu peněz chce své děti učit také oblíbený americký herec Ashton Kutcher, který je kromě toho i šikovným investorem. Jeho majetek dosahuje výše zhruba 200 milionů dolarů, ale svým potomkům ho odkazovat nechce. Tvrdí však, že si rád vyslechne jejich podnikatelské nápady a poradí jim, s čím bude potřeba.

Podobně to vidí také anglický hudební skladatel Andrew Lloyd Webber, který je otcem pěti dětí a jeho jmění dosahuje více než jedné miliardy dolarů. Webber stojí za hudbou jedněch z nejúspěšnějších divadelních her, jako je například Fantom opery nebo veleúspěšný muzikál Kočky. Místo toho, aby přenechal peníze svým dětem, se rozhodl po smrti investovat do hudebních projektů. Přesné plány však ještě nemá, proto chce rozhodnutí nechat na své ženě, která se podle jeho názoru nejspíše dožije vyššího věku.