Bitcoin měl v noci vyrůst, jenže se propadl. Proč? Pamatujte si magická slova „konfirmační zkreslení“

S bitcoinem je to poslední dobou jako na houpačce. Kdo čekal, že pojede nahoru poté, co Trump ohlásil vznik strategické bitcoinové rezervy, se mýlil.

Petr ŽabžaPetr Žabža

zabza_x-1Komentář

Foto: Filip Houska/CzechCrunch

Proč bitcoin přes noc zareagoval tak, jak zareagoval?

0Zobrazit komentáře

Glosa Petra Žabži: Americký prezident Donald Trump podepsal v noci na pátek exekutivní příkaz, který otevírá cestu k vytvoření tzv. strategické bitcoinové rezervy. Ta by měla mít v první fázi formu bitcoinů, které jsou už nyní v držení americké administrativy, fakticky jde o bitcoiny zabavené vládou v rámci občanských nebo trestních kauz. Jakékoliv další nákupy této digitální měny musí být rozpočtově neutrální a nesmí amerického daňového poplatníka zatížit dalšími náklady. Nominálně jde o skvělou zprávu, a tak se nabízí otázka, proč bitcoin jen několik minut po jejím oznámení propadl z ceny 91 286 dolarů na 84 658 dolarů a obratem přišel o sedm procent.

Důvody jsou dva a oba mají co dočinění s psychologií investora. Než se do toho pustíme, je však potřeba lépe definovat hřiště, na kterém se v rámci této úvahy pohybujeme.

Dlouhodobý dopad vytvoření strategické bitcoinové rezervy je pro jeho cenu spíše pozitivní. Zatímco americká vláda tam nyní přesouvá již držené bitcoiny, ostatní vlády – pokud budou chtít takovou rezervu tvořit také – budou muset nejspíš nakupovat na trhu a to by mělo cenu bitcoinu podpořit.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jenže jedno okřídlené pravidlo říká: „V dlouhém horizontu jsme všichni mrtví.“ Takže se pojďme detailně podívat na to, proč se bitcoin skácel už teď.

Prvním důvodem je chování „buy the rumour, sell the news“, které ve zkratce znamená, že investoři spekulativně nakupují aktivum, u kterého se očekává zveřejnění nějaké pozitivní zprávy, a doufají, že toto aktivum prodají o kousek dráž ve chvíli, kdy bude tato zpráva potvrzená a veřejně dostupná.

zabza-11

Přečtěte si takéMánie kolem bitcoinu probíhá přesně podle investičních učebnicMánie kolem bitcoinu probíhá přesně podle investičních učebnic, má pět fází. Které to jsou?

Velmi často se s tím můžeme setkat například u spekulací na převzetí firmy nějakým jejím konkurentem nebo před publikováním klíčových makroekonomických ukazatelů s dopadem (primárně) na měny nebo úrokové sazby.

Problém s touto strategií je, že je výsostně závislá na okamžiku, kdy do ní vstoupíte. Pokud tak uděláte těsně před publikováním dané zprávy, výrazně se vám snižuje manévrovací prostor pro prodej, a když to nestihnete, u východu už asi bude poměrně velká tlačenice.

Dlouhodobý dopad vytvoření strategické bitcoinové rezervy je pro jeho cenu spíše pozitivní.

Druhý problém je tzv. konfirmační zkreslení – stav, kdy investoři vnímají a do svého uvažování vědomě pouští jenom informace, které potvrzují jejich vnímání reality. V tomto případě byla mentální linka jasná: „Prezident Trump hovoří o vytvoření strategické rezervy v bitcoinu, a to automaticky znamená, že americká vláda je bude na trhu nakupovat.“

Sama o sobě ta úvaha nebyla nelogická, ale ignorovala veřejně dostupné informace o tom, že jednou z cest k vytvoření zmíněné rezervy je prostý přesun zabavených bitcoinů (v tom okamžiku by vláda na trhu žádné nekupovala). Jakmile se tato teoretická možnost stala realitou a spekulace na masivní vládní nákupy bitcoinu vyprchala, cena se logicky poroučela směrem dolů.

Znovu je však potřeba zopakovat, že krátkodobá změna ceny v reakci na výše uvedené faktory nic neříká o tom, kam se cena bitcoinu bude hýbat v budoucnu. To jen pár spekulantů mělo asi malinko těžší spaní.

Jedná se o osobní názory Petra Žabži, které neodráží postoj Air Bank a.s. Nejedná se o investiční radu ani o jiné doporučení konkrétní investice.

Rubriku Investice podporujíxtb2025

Akcie padají a všude svítí červená, ale hlavně nepanikařte. Takových propadů ještě zažijete plno

Analytik XTB Tomáš Vranka popisuje, proč aktuální propady na akciových trzích nejsou nic překvapivého, naopak se dějí velmi často.

stock-down-mvp

Foto: Filip Houska/CzechCrunch / Depositphotos

Trumpův vliv na akciové trhy

0Zobrazit komentáře

Zejména pokud nejste ještě zkušení investoři, můžete nyní nervózně sledovat nejen situaci ve světě, ale také na akciových trzích. Na obě má velký vliv americký prezident Donald Trump, ale to v tuto chvíli není zas tak podstatné. Pro investory může být důležitější informací, že podobné propady, kdy se všechny akciové ukazatele zbarví do červena, nejsou vlastně vůbec ojedinělé. Více ve svém textu vysvětluje analytik XTB Tomáš Vranka.

Pokud se podíváme do historie akciových trhů v USA, zjistíme, že se akciím daří víceméně velmi podobně bez ohledu na to, zda je u moci republikánský nebo demokratický prezident. Samozřejmě existují i výjimky, například prezidentství republikána George Bushe mladšího. Ten stál v čele USA od roku 2001 do roku 2009, tedy v období, kdy na trhu praskla internetová bublina a následně přišla i velká finanční krize.

Chudák Bush si tedy zažil dva poklesy o přibližně padesát procent, což je historicky extrémní hodnota. Republikánští kandidáti jsou všeobecně považováni za politiky, kteří jsou pro akciové trhy příznivější. Celkově se zpravidla vyznačují tím, že prosazují nižší míru zdanění, méně regulací či dotací. V tomto směru pokračoval během kampaně i současný prezident Donald Trump, který sliboval snižování, případně alespoň nezvyšování daní a deregulaci mnoha odvětví.

S tímto příslibem také vyhrál prezidentské volby, na což trhy reagovaly prudkým růstem, zejména během prvních dnů po volbách. Americký akciový index S&P 500 vzrostl od voleb na nová maxima o zhruba sedm procent, některé konkrétní akcie však vzrostly ještě mnohem více.

sp500

Foto: CzechCrunch

Výkonnost akcií v indexu S&P 500 za posledních 7 dní (by Finviz)

Jedním z nejviditelnějších případů byly akcie Tesly, tedy společnosti, jejíž šéf Elon Musk stál prakticky během celé kampaně po boku Donalda Trumpa. Investoři si od jejich spojenectví zřejmě slibovali výhodnější podmínky pro tuto automobilku. Akcie Tesly v průběhu pár týdnů vzrostly o přibližně sto procent

Nyní se však situace obrací a trhy znepokojují Trumpovy již podniknuté nebo avizované kroky. Mnoho z nich, například cla, komplikuje mezinárodní vztahy a obchod a investoři se obávají, že cla, případně odvetná opatření, poškodí ziskovost domácích společností. Před pár dny dokonce atlantská pobočka centrální banky Fed vydala prognózu, podle které má americké HDP za první kvartál tohoto roku klesnout o 2,8 procenta, zatímco se ještě před pár týdny počítalo s růstem ekonomiky o přibližně dvě procenta.

Cla a bariéry v mezinárodním obchodě mají přinejmenším krátkodobě tendenci zvyšovat cenovou hladinu a brzdit růst ekonomiky. V tomto bodě je však třeba dodat, že Trumpova taktika dlouhodobě spočívá v používání velkých a drastických prohlášení k zajištění dobré vyjednávací pozice pro další jednání. Mnohokrát následně svá tvrzení zmírňuje nebo dokonce úplně neguje. Odhady růstu ekonomiky se tedy v takovém prostředí v praxi vytvářejí velmi obtížně.

Akciové indexy poslední přibližně dva týdny i na základě výše zmíněného oslabují na úrovně, na kterých se nacházely přibližně v době prezidentských voleb. Pro index S&P 500 to znamená pokles od maxim o přibližně šest procent a zmiňovaná Tesla od maxim oslabuje už o více než čtyřicet procent. Na trhu se běžně používá termín „buy the rumors, sell the news“, který ve zkratce říká, že šikovný investor má nakupovat, když je na trzích mánie způsobená pozitivním sentimentem, a prodávat předtím, než si zbytek investorů uvědomí, že realita je častokrát méně pozitivní.

Myslím si, že toto přísloví v tomto případě platí celkem přesně. Pokles akcií v posledních dnech je na první pohled relativně rychlý a strmý, alespoň to tak mnoho investorů vnímá. Z mého pohledu je tato skutečnost způsobena dvěma faktory. Prvním je, že mnoho investorů vstoupilo na trh v posledních dvou letech, kdy trhy vzrostly přibližně o padesát procent. Mnoho lidí tedy zatím zná pouze růst, který bývá obvykle pozvolný a postupný, zatímco propady bývají často prudší a rychlejší, zejména když se objeví negativní informace.

Druhým faktorem je podle mě i to, že jsou valuace prostě vysoké a akcie drahé, a investoři tak citlivěji reagují na každou negativní zprávu. Jsou ale aktuální poklesy opravdu tak velké? Zjednodušeně řečeno, určitě ne. Pokud se podíváme na historii indexu S&P 500, zjistíme, že od velké finanční krize trh korigoval o pět a více procent přibližně třicetkrát a vždy následně dříve či později dosáhl nových maxim. Mediánová hodnota korekce je na úrovni 7,6 procenta a její délka je 26 dní, viz obrázek níže.


Za přibližně šestnáct let tedy takový nebo větší pokles nastával přibližně dvakrát za rok. Šestnáct let je ale přece jen relativně krátká doba a relativně malý vzorek údajů. Zkusme se proto podívat na delší časový horizont, konkrétně na data od roku 1928. Pokles o tři procenta přichází na tomto indexu v průměru až 7,2krát ročně. Pokles o pět procent přichází 3,4krát ročně, tedy v podstatě každý čtvrtrok, a pokles o deset procent přichází v průměru 1,1krát ročně.

Ani pokles o deset procent tedy není nic výjimečného a investor by s ním měl počítat prakticky každý rok. Pokles o patnáct procent přichází v průměru jednou za dva roky a pokles o dvacet a více procent, který se obvykle označuje jako medvědí trh (medvědí proto, že medvěd útočí tlapami směrem dolů, zatímco býk útočí rohy směrem nahoru, proto jde o býčí trh), přicházel historicky jednou za 3,5 roku.


Současný propad indexu o přibližně šest procent tedy není z tohoto pohledu opravdu ničím výjimečným, a pokud budete investovat několik dekád, podobných situací byste měli zažít několik desítek. Co by tedy současná situace měla znamenat pro běžného dlouhodobého investora? Prakticky nic. Současný pokles představuje stále historicky malou běžnou korekci. Dosud se vždy v minulosti vyplatilo při korekcích akcie dokupovat, jelikož následně rostly a dosahovaly nových maxim.

JURASSIC WORLD REBIRTH

Přečtěte si takéRecenze: Jurský svět: Znovuzrození vykrádá starší filmy i VetřelcePo novém Jurském světě budete závidět dinosaurům, že vymřeli. Vykrádá Vetřelce i předchozí díly

Samozřejmě nikdo z nás do budoucnosti nevidí, avšak já osobně nevidím důvod, proč by tomu mělo být tentokrát jinak. Každý dlouhodobý investor by se měl ze současných poklesů těšit, nebo dokonce naopak. Dlouhodobý investor, zejména pokud je na začátku své cesty, by měl totiž dokonce doufat, že zažije v dohledné době co nejvíce co nejhlubších korekcí, které mu dají možnost nakupovat akcie ve slevách.

Historicky se totiž na americkém trhu nikdy nestalo, že by akcie byly například po třiceti letech v minusu. A pokud se to tentokrát náhodou stane a současná korekce je začátkem dekády trvajícího poklesu, tak vám mohu garantovat, že ve světě budeme mít mnohem větší problémy než portfolio v minusu nebo na nule.

Rubriku Investice podporujíxtb2025