Bitcoin zažívá strmý pád. Bude krvavá lázeň pokračovat, nebo vystřelí na Měsíc?
Je propad až pod hranici 23 tisíc dolarů koncem špatných časů bitcoinu, nebo bude trend poklesu jeho ceny pokračovat i nadále? Zeptali jsme se za vás expertů.
Pád ceny bitcoinu nadále pokračuje
Zatímco v listopadu minulého roku atakovala cena bitcoinu hranici 1,5 milionu korun, dnes si připsala prolomení daleko černějšího rekordu. S cenou pod 23 tisíc dolarů za kus (zhruba 570 tisíc korun) se hodnota nejznámější kryptoměny světa dostala nejníže od konce roku 2020. Nejnovější ránu uštědřila zpráva o růstu inflace ve Spojených státech, jenže podobných políčků bitcoin za dobu své existence schytal již nespočet. I proto odborníci očekávají, že se jeho cena začne opět zvedat. Otázkou ovšem je, kdy a jak rychle.
Za posledních 24 hodin přišel bitcoin o více než 10 procent své hodnoty. Kdejaký investor by si z této zprávy trhal vlasy, pro držitele nejhodnotnější kryptoměny se však jedná jen o další ze střípků, ze kterých je skládána nepěkná mozaika vývoje ceny této kryptoměny za poslední půl rok. Do krvavé lázně se bitcoin ponořil koncem loňského roku, kdy si osahal strop své hodnoty ve výši bezmála 70 tisíc dolarů, aby následně zahájil pořádně střemhlavý let směrem dolů. K dnešnímu dni ztratil oproti loňskému maximu více než 60 procent své hodnoty.
Jedná se o černé pondělí pro celý trh s kryptoměnami, jehož hodnota i díky poklesu ceny bitcoinu spadla pod hranici jednoho bilionu dolarů. Špatným dnům navíc – zdá se – není konec. Některé předpovědi hovoří o možnosti poklesu hodnoty oblíbeného digitálního coinu až na hranici 20 či dokonce 10 tisíc dolarů, tedy na úroveň hodnot, které bitcoin držel naposledy v polovině roku 2020.
Predikovat budoucí vývoj ceny bitcoinu (ostatně jako kterékoliv jiné kryptoměny) je vždy velmi složité – a nyní to platí dvojnásob. Zda se bude konat černý scénář a bitcoin bude padat i nadále, nebo se situace obrátí a digitální měna s tradicí přestane ohýbat medvědí hřbet a býčím krokem vyrazí směrem k Měsíci, jsme se zeptali expertů z Crypviz Asset Management, Portu, XTB, Soft Vision i Univerzity Karlovy.
Jiří Tyleček, analytik (XTB)
Kryptoměny o víkendu výrazně ztrácely a v propadech pokračují také na začátku nového týdne. Bitcoin už klesl pod 24 tisíc dolarů a ethereum pod úroveň 1 300 dolarů. Výrazné zhoršení nálady na trhu přinesly páteční statistiky inflace z USA. Rychlejší růst cen znamená vyšší tlak na utahování měnové politiky, což dlouhodobě nesvědčí rizikovým aktivům v čele právě s kryptoměnami či akciemi. Méně likvidity na trhu zvyšuje rizikovou averzi. Obchodníci se bojí kryptoměnové zimy a dalších propadů trhu o desítky procent, které už historie mnohokrát přinesla. Tento scénář se vůbec nedá vyloučit, zvlášť v případě dalšího utahování měnové politiky centrálních bank. Nejvíce v ohrožení jsou menší projekty, které ztrácejí důvěru investorů nejsnáze. Naopak „král kryptoměn“ bitcoin by měl vydržet i silnější vlnobití.
Petr Sanetrník, portfolio manažer (Crypviz Asset Management)
Aktuální propady jen reflektují celkovou vypjatou situaci na světových trzích. V těchto dobách platí jednoduché pravidlo – když je na trhu největší optimismus, investor by měl prodávat, a když je na trhu největší pesimismus, investor by měl nakupovat. Fundament v kryptoměnách je silnější než kdy dříve. Projekty naplno doručují své počáteční vize, jednotlivé blockchainy se začínají škálovat (zvládají více transakcí), vývojářská aktivita je na rekordních maximech a prostředí přitahuje nejzajímavější lidi z IT.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs