Padá bitcoin, něco si přejte. Oblíbená kryptoměna klesla na nejnižší úroveň od loňského července

Cena bitcoinu dnes klesla pod 33 tisíc dolarů. Na vině mohou být i propady na akciových trzích.

Filip HouskaFilip Houska

Fiktivní mince kryptoměny bitcoin

0Zobrazit komentáře

Obecně platí, že s kryptoměnami je to jako na houpačce – někdy rostou, někdy klesají. Jejich vývoj hodně závisí od situace na trhu, která je mimo jiné i díky válce na Ukrajině poměrně pošramocená. Výjimkou v tomto případě není ani bitcoin, dlouhodobě nejhodnotnější digitální měna současnosti, jejíž cena dnes klesla pod 33 tisíc dolarů. Je to vůbec nejníže od července roku 2021. Aktuálně okolo této hodnoty osciluje.

Bitcoin od listopadového maxima, kdy vyletěl až k hranici 69 tisíc dolarů, odepsal přes polovinu hodnoty. A podle agentury Reuters za to může především propad akciových trhů, který se negativně projevuje i na kryptoměnách – ty se totiž teď obchodují v souladu s rizikovými aktivy, jako jsou například akcie technologických společností.

Jak uvádí server Coindesk, bitcoin krátce před 14. hodinou odpolední vykazoval za posledních čtyřiadvacet hodin pokles o 4,9 procenta na 33 066 dolarů, tedy zhruba 786 tisíc korun. Během tohoto časového úseku klesl nejníže na úroveň 32 650 dolarů, přičemž od začátku května už odepsal okolo 13 procent. Ve srovnání s loňským listopadem jde o pokles okolo 52 procent.

„Myslím, že oblast kryptoměn se stále klasifikuje jako riziková aktiva, a podobně jako jsme to viděli u Nasdaqu, většina kryptoměn propadá,“ řekl Matt Dibb ze singapurské platformy Stack Funds, která se zaměřuje na investice do kryptoměn. Šéf kryptoměnové platformy Mudrex Edul Patel pak nevylučuje, že bitcoin v následujících dnech klesne i pod 30 tisíc dolarů.

Americký akciový index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, minulý týden odepsal 1,5 procenta. Od začátku roku už ztrácí kolem 22 procent. Reaguje hlavně na vyhlídky přetrvávající inflace, kvůli níž americká centrální banka zvyšuje úrokové sazby, třebaže tempo hospodářského růstu zpomaluje.

Zatímco bitcoin letos odepsal asi 27 procent hodnoty, světové trhy s akciemi a dluhopisy klesly zhruba o deset procent. Zlato od začátku roku naopak asi o 2,5 procenta posílilo.

S přispěním ČTK.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym