Bizarní šílenci z Ameriky a jejich divoké šelmy pobláznili svět. Novým hitem Netflixu je dokumentární série Tiger King

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

tiger-king-netflix

Foto: Netflix

Joe Exotic strávil velkou část života obklopen kočkovitými šelmami

0Zobrazit komentáře

Zdá se, že hlavní hvězdou koronavirové krize se pro miliony lidí stal muž, který je podobně jako oni izolovaný uvnitř od okolního světa, ovšem ne dobrovolně. Říká si Joe Exotic, vybudoval si kariéru na chování tygrů, lvů a dalších velkých koček a v současnosti si ve vězení odpykává trest za objednávku vraždy. Netflix o něm a dalších z jeho okolí natočil dokumentární sérii, která se rychle stala celosvětovým hitem.

V roce 2015 americká streamovací služba uvedla dokumentární sérii Jak vyrobit vraha spadající do žánru true crime, který se zabývá rekonstrukcemi a vyšetřováním kriminálních činů. Po obrovském úspěchu následovaly další dokumenty podobného typu, ale až nyní možná přišel projekt schopný maximální čísla sledovanosti true crime dokusérie opět navýšit.

Seriál Tiger King: Murder, Mayhem, and Madness je dokonalým ztělesněním snad všeho, co je ve Spojených státech „divného“.

Joe Exotic sám sebe označuje za „gay vidláka, co nosí zbraň a má mullet“. Prvotní atrakcí novinky od Netflixu je však pro diváky jeho údajná láska k exotickým tvorům, zejména velkým kočkám. Založil velkou zoo s téměř dvěma stovkami zvířat, z nichž značnou část sám vychoval, respektive byl v jejich životě od jejich narození. Stále se jedná o divoké šelmy, a proto také blízký (i fyzický) vztah k nim vyžaduje poměrně specifickou mentalitu.

Její specifičnost se začne ukazovat záhy po tom, co se neúspěšně pokusíme zvyknout na vizáž hlavního subjektu dokumentu. Po celých sedm částí se objevují další a další přinejmenším excentrické postavy, jež kromě zápalu pro tygry a lvy spojuje také snaha si svou zálibou získat pozornost, nelehké mládí a velice problematické způsoby obživy. Jako jeden z rozumnějších se v tak v daném kontextu jeví majitel jiné zoo, který kolem sebe vybudoval tak trochu sexuální kult.

Tiger King se díky těmto charakterům rozehrávajícím boje o výdělek, prostředků na provoz zoo, záchranu zvířat, přechytračení svých soupeřů a vyhnutí postihů za podvody, krádeže, možné týrání zvířat a možné vraždy stal na Netflixu hitem. Dokusérie ve Spojených státech po vydání 20. března rychle vystřelila na první místo žebříčku nejsledovanějších pořadů streamovací služby, kde se drží už dva týdny.

Velkému úspěchu se bizarní historky ještě bizarnějších Američanů těší také v Česku, kde se Tiger King už několik dnů drží na páté příčce nejpopulárnějších titulů. Nezískal si přitom pouze diváky hledající něco podivného, ale také kritiky, oceňující jak samotné formální zpracování látky, tak zábavnost vyprávěného příběhu. Web Rotten Tomatoes sérii vypočítal 92 % pozitivních recenzí s průměrným hodnocením 7,95/10 a řadí ho jako aktuálně nejúspěšnější titul ve své databázi.

tiger-king-netflix-2

Foto: Netflix

Jak je řečeno v dokumentu, v USA nyní žije v zajetí více tygrů, než v přírodě po celém světě

Obrovský kulturní dosah Tiger Kinga přibližující se i seriálovým hitům lze jistě do určité míry přisoudit faktu, že značná část globálního obecenstva nyní v rámci sociálního distancování tráví mnoho času doma. Šílený příběh ze skutečného života je navíc ideálním prostředkem úniku od některých temnějších souvislostí probíhající krize. Vlastně nezávisle na tom, že je dokusérie plná velice problematických témat poukazujících na zásadní problémy minimálně americké společnosti.

donio-tym-top

Přečtěte si takéNárod sobě. Donio chtělo letos vybrat 20 milionů korun, nakonec Češi poslali na dobrou věc jen za 14 dní už 30 milionůNárod sobě. Donio chtělo letos vybrat 20 milionů korun, nakonec Češi poslali na dobrou věc jen za 14 dní už 30 milionů

Spolu s oslavami návykového průběhu vyprávění o životě Joe Exotica, jeho přátel a nepřátel, se objevují také kritiky. Tiger King se podle nich příliš výrazně zaměřuje na zesměšňování hlavních aktérů a generování bezpočtu internetových memů na úkor zdůraznění reálných problémů. Například hlavní částí linky s Carol Baskin se tak místo jejích snah spojených s ochranou zvířat stane otázka, zda zavraždila svého manžela. 

Je otázkou, zda by si morálně důslednější podoba dokumentu dokázala tak rychle získat tak velké publikum. Je dost možné, že větší důraz na etické a právní souvislosti toho, co sledujeme, by mohl některé diváky právě v kontextu aktuální krize spíše odradit. Na druhou stranu jsou práva zvířat dlouhodobě výrazným společenským tématem. Například problematika odlučování tygřích koťat od své matky za účelem drahých setkání s návštěvníky parků by tak sama mohla rezonovat poměrně silně.

Stále se však jedná o žánr true crime, který zmíněné problémy nepomíjí, ale staví je do druhého plánu za samotné vykreslení lidí spojených s rekonstrukcí zločinů. Zda se pak jedná jen o posmívání určitému typu lidí, nebo podnět k zamyšlení nad fungováním společnosti, zůstává do velké míry na každém divákovi. Tiger King je vůči svým antihrdinům jednoznačně kritický, přesto však umožňuje alespoň u některých porozumět jejich motivacím.

Ačkoliv dokument končí Joe Exoticem ve vězení za objednání vraždy (toto je už v traileru, takže se nejedná o spoiler), mnohé bude stále jistě zajímat mnoho nedořečených detailů a další osudy ostatních aktérů. Pochopitelně se tak objevily prozatím zcela nepodložené spekulace o druhé řadě. Na Twitteru ale Jeff Lowe, krátkodobý byznysový partner Exotica zmínil, že Netflix na příští týden chystá ještě jeden díl. Netflix jeho tvrzení nepotvrdil, ani nevyvrátil.