Blockbustery, kvalitní televize a velké umění. Toto je přehled streamovacích služeb v Česku

Čeští diváci si mohou vybrat mezi desítkami streamovacích služeb, o mnoha z nich nejspíš ani netuší. Přinášíme jejich velký seznam.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

old-tv-street

Foto: Frank Okay/Unsplash

Sledování klasické televize je dnes pro velkou část publika pasé

0Zobrazit komentáře

Mnozí si jistě dobře pamatují nekonečné přepínání kanálů večer u televize, když jste se snažili najít něco zajímavého ke sledování. Ačkoliv je lineární vysílání stále dostupné a má miliony diváků, mladší generace se přesouvají spíše online ke streamovacím službám, kde je prakticky nemožné „nemít se na co dívat“. Naopak. Vytvořili jsme proto přehled služeb, které si lze v Česku předplatit.

Základem jsou samozřejmě zdaleka nejpopulárnější Netflix nebo HBO Max, jež u nás používá dohromady přes milion diváků. Ačkoliv se zde objevuje velká část z největších hitů i více umělecké nebo starší tituly, omezováním se na ně stále přicházíme o mnoho zajímavého. Jedna z nejlepších vlastností streamovacích služeb přitom je možnost předplatné kdykoliv snadno vytvořit, zrušit a vrátit se k němu podle toho, jaký typ obsahu nás právě zajímá.

V první části našeho seznamu přibližujeme nejznámější a největší streamovací služby, následují zahraniční služby se specifičtějším typem obsahu a po nich ty české. Vždy jsou přitom uvedeny základní informace o obsahu a cena předplatného. Seznam není nutně vyčerpávající.

Netflix

Přes sedm tisíc pořadů, 199 Kč měsíčně za SD, 159 za FullHD, 319 za 4K

Netflix jistě netřeba představovat. Největší streamovací služba na světě nabízí tisíce vlastních i licencovaných titulů, přičemž v její knihovně nalezneme většinou novější snímky, seriály a další typy pořadů se zaměřením na širší publikum. Ty, kteří nahlédnou hlouběji, ale překvapí i mnoha skrytými poklady od zajímavé mimoamerické produkce po artové záležitosti. Netflix jednoduše stále razí filozofii snahy nabídnout pro každého něco.

the-sandman-netflix-1

Foto: Netfilx

Seriál Sandman od Netflixu

HBO Max

Cca 1800 pořadů, 199 Kč měsíčně

HBO Max je oproti Netflixu o něco vybíravější, stále se však chlubí rozsáhlou knihovnou. Samozřejmě zde nechybí naprostá většina prestižní produkce HBO, ať už je to sci-fi Westworld, Hra o trůny nebo legendární Rodina Sopránů, která odstartovala trend tzv. quality TV s bohatší produkcí a komplexními zápletkami. Je zde také většina tvorby studia Warner Bros. zahrnující kompletní filmografii Christophera Nolana, komiksové filmy a seriály podle DC a bezpočet dokumentů či nezávislých snímků zaměřených na artovější publikum. Více zde.

Prime Video

Cca 700 pořadů, 79 Kč měsíčně (sedm dnů zdarma)

Jedna z nejdéle operujících streamovacích služeb, avšak s o poznání užší nabídkou než u těch předchozích. I zde je nicméně snadné si vybrat od mainstreamových akčních filmů přes vysokorozpočtové fantasy typu Kolo času. Až po oceňovanou komedii Potvora či umělecké drama Podzemní železnice. Samozřejmě nesmíme zapomenout na černou superhrdinskou parodii Banda a nově seriál Pán prstenů: Prsteny moci.

Apple TV+

Cca 100 pořadů, 139 Kč měsíčně (sedm dnů zdarma, tři měsíce zdarma při koupi nového zařízení)

Apple je na poli streamování filmů a televize stále začátečník, ale poměrně úspěšně se mu daří stavět do polohy služby, kde většina titulů stojí za pozornost. Například drama V rytmu srdce letos vyhrálo Oscara za nejlepší film, satirické sci-fi Odloučení od Bena Stillera patří k nejvychvalovanějším seriálům za letošní rok a dokument Prehistorická planeta navazuje na ikonickou Zázračnou planetu od BBC, ale s fotorealistickými dinosaury. Vedle toho nechybí velkolepé sci-fi jako Nadace či skvělé komedie typu Ted Lasso. Apple TV+ má díky tomu jeden z nejlepších poměrů množství obsahu ke kvalitě na tomto seznamu.

Disney+

Přes 1700 pořadů, 199 Kč měsíčně

Marvel, Star Wars, Pixar, National Geographic – to jsou hlavní značky Disney+. Služba je nabízí spolu s novějšími pořady i velkou knihovnou starších titulů přímo z produkce Disney. Zhlédnout všechny zajímavé novinky přitom nezabere příliš mnoho času, takže momentálně jde do velké míry o streamovací službu pro publikum, co rádo vzpomíná nebo má díry v kulturním přehledu. Díky sekci Star jsou zde například MASH, Živí mrtví, American Horror Story, nová trilogie Planety opic, Simpsonovi, Ztraceni a mnoho dalších. Více zde.

andor-disney-star-wars-1

Reprofoto: Star Wars/YouTube

Záběr ze seriálu Andor

MUBI

Přes 1000 titulů, 10,99 dolarů měsíčně (sedm dnů zdarma)

MUBI je možná nejlepší streamovací službou pro cinefily, která je dnes v Česku dostupná. Jsou zde tituly napříč filmovou historií z celého světa, přičemž nabídka se soustředí na kvalitu, ne množství. Jsou zde jak nové indie hity jako Všechno, všude, najednou, klasické filmografie Akiry Kurosawy či Davida Lynche, ale také nejlepší populární filmy, od Matrixu po Pána prstenů. Se zorientováním se pomáhají ručně vybírané kolekce podle mnoha témat. Jsou vytvářené jak lidmi z MUBI, tak aktivní komunitou filmových fanoušků z celého světa. Jedinou nevýhodou je, že většina titulů má jen anglické titulky.

Crunchyroll

Přes 30 tisíc epizod, 120 nebo 150 Kč měsíčně (14 dnů zdarma)

Zde není třeba detailního vysvětlování, Crunchyroll je zkrátka streamovací služba zaměřená na milovníky japonského anime s nejrozsáhlejší (tedy alespoň legální) nabídkou tohoto formátu na celém internetu. Crunchyroll má také vlastní aktivní komunitní část, velkou sbírku mangy a přehled novinek ze světa anime. Většina obsahu je ale dostupná pouze s anglickými titulky.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Aerovod

Cca 700 titulů, předplatné 150 měsíčně pro vybrané tituly, zbytek samostatně za 65 až 110 kč

Česká streamovací služba vycházející z programové nabídky distribuční společnosti Aerofilms. Zaměřuje se převážně na artovější filmovou či dokumentární tvorbu, objevuje se zde ale i mnoho populárních českých filmů od Prvoka, Šampóna, Tečky a Karla po Tři oříšky pro popelku. Ze zahraniční nabídky je zde mnoho festivalových titulů nedostupných na větších streamovacích službách, od americké přes evropskou až po vybranou asijskou (korejskou či japonskou) tvorbu.

KVIFF.TV

Cca 600 titulů, 160 Kč měsíčně pro většinu nabídky, část titulů samostatně za 70-120 Kč

Výsledek spolupráce Aerofilms s filmovým festivalem v Karlových Varech, který má časem zcela nahradit Aerovod. Je zde většina jeho knihovny plus mnoho dalších festivalových titulů, zdaleka ne vždy jen pro náročné publikum. Část obsahu je rozdělena do aktualizovaných, ručně vybíraných kolekcí podle žánrů, témat, zemí původu či režisérů. V nabídce jsou také bonusy z natáčení, rozhovory s tvůrci apod.

DAFilms

Cca 3500 titulů, 145 Kč měsíčně pro většinu nabídky, část titulů samostatně za 39-110 Kč

Pokud vás zajímají hlavně dokumentární filmy, zamiřte na DAFilms. Jelikož mezi zakládající členy patří festival MFDF Ji.hlava, značnou část nabídky představují autorské dokumenty o mnoha různých tématech a z mnoha různých zemí, od světové politiky po environmentalismus a přirodu, od Afghánistánu po Zimbabwe. Je zde ale také široká nabídka hraných filmů podobného zaměření jako na KVIFF.TV. Rovněž zde se lze orientovat prostřednictvím kurátorovaných kolekcí.

benedetta-verhoeven-1

Foto: Aerofilms

Film Benedetta

Edisonline

Cca 500 titulů, 155 Kč měsíčně, zvýhodněné tematické balíčky

Streamovací služba a zároveň filmové kanály české distribuční společnosti Film Europe, zaměřené na světovou festivalovou tvorbu. Opět to znamená výhradně filmovou nabídku, tentokrát zaměřenou primárně na současnou uměleckou tvorbu z různých zemí. Jsou zde ale k nalezení také starší díla jako třeba filmografie Ingmara Bergmana či němé švédské filmy. Rozhodně to ale neznamená pouze pomalé snímky o obskurních tématech. Můžeme zde zhlédnout tituly jako oscarovou komedii Chlast, Faunův labyrint, Město bohů či drama Snowden.

Filmbox+

Cca 800 titulů, 99 Kč měsíčně (sedm dnů zdarma)

Filmbox+ je v zásadě online formou tohoto placeného televizního kanálu. Najít zde tak lze prakticky tentýž obsah, pochopitelně s tím rozdílem, že na streamovací službě je možné si pustit cokoliv kdykoliv. Konkrétně knihovna nabízí převážně filmy i seriály určené pro širší publikum – od komedií přes romantické a akční tituly až po thrillery a dramata. Na své si přijdou ale také náročnější diváci, kteří ocení snímky Terrence Malicka, Pedra Almodóvara či Martina Scorseseho.

iVysílání

Zdarma

iVysílání je jednak živý přenos kanálů České televize online, jednak rozsáhlý archiv starších pořadů. Lze zde ale také nalézt mnoho filmů či seriálů ke zhlédnutí kdykoliv a zdarma. Z většiny se jedná o tuzemskou tvorbu, objevují se však i zajímavé zahraniční tituly. A to v závislosti na aktuálním programu televize.

Voyo

Přes 2000 titulů, 159 Kč měsíčně (sedm dnů zdarma)

Streamovací služba televize Nova v zásadě umožňuje si cokoliv z její nabídky pustit online, na vyžádání a bez reklam. Očekávat tak lze populární tituly televize, mnoho starších zahraničních filmů a seriálů či faktuálních pořadů včetně zpravodajství a sportu. Voyo produkuje také vlastní obsah, kam patří poměrně dobře přijaté minisérie Případ Roubal a Jitřní záře.

john-wick-3-parabellum

Na Voyo najdeme i oblíbené filmy jako John Wick 3

iPrima

Přes 1500 pořadů, 89 Kč měsíčně (zdarma s reklamami)

Podobně jako u Voyo, iPrima nabízí obsah kanálů televize Prima na vyžádání. To znamená populární původní tvorbu a trochu starší filmy a seriály, jak české, tak zahraniční, většinou mířící na široký okruh publika. Možná zajímavější je ale také vlastní videopůjčovna, kde je možné si za poplatek v rozmezí 39 až 69 korun přehrát i nové filmy jako Uncharted, Krotitelé duchů: Odkaz nebo Spider-Man: Bez domova.

Starmax

Cca 1400 titulů, 99 Kč měsíčně

Další streamovací služba zaměřená na široké publikum, nabízející filmy i seriály z česka i zahraničí, a to převážně trochu staršího data, ale také některé z posledních let. Pozornější diváci v rozsáhlé knihovně spíše mainstreamových titulů či tuzemské klasiky najdou také zajímavá artová díla režisérů Michaela Hanekeho nebo Nicolase Windinga Refna.

Dramox

Cca 300 titulů, 299 Kč měsíčně (polovina putuje participujícím divadlům)

Tato streamovací služba jako jediná na seznamu nabízí výhradně záznamy divadelních představení. Ačkoliv se sledování záznamu nemůže vyrovnat sezení ve skutečném hledišti, Dramox umožňuje zhlédnout tvorbu divadel napříč Českem i z mnoha zemí po celém světě. Lze tak objevit mnoho pokladů, které bychom jinak neměli šanci kdy vidět – a navíc podpořit divadla.

Richard Coeur de Lion de Grétry

Foto: Dramox

Divadelní inscenace Richard Lví srdce

MírPlay

Desítky titulů, 90 Kč měsíčně

Podobně jako Dramox, také MírPlay nabízí záznamy divadelních představení. Je ovšem unikátní v tom, že se zaměřuje výhradně na tvorbu jednoho divadla – ostravského Divadla Mír. Kromě inscenací původních i klasických her zde jsou přitom dostupné také populární skeče ze série Tři tygři či dokonce původní filmy. Prim u většiny titulů hraje nenáročná, mnohdy nekorektní, zábava.

YouTube

Také na YouTube lze nalézt kompletní filmy. Zdarma a z oficiálních zdrojů. Jednotlivých kanálů s takovou nabídkou je přitom velké množství a snadno by vydaly na samostatný rozsáhlý přehled. Z těch českých, které nabízejí starší filmy většinou s českým dabingem nebo rovnou od českých tvůrců, stojí za zmínku Filmy v češtině, KoukeYTe nebo Česká filmová klasika

V Česku fungují také další videotéky včetně O2 TV, T-Mobile TV, Vodafone TV, Sledovani.TV a pár dalších. Některé nabízejí měsíční předplatné, jiné prodej jednotlivých titulů v závislosti na typu obsahu (ten nejnovější se zpravidla platí samostatně). Také mezi nimi si lze vybrat mnoho zajímavého, od populárních českých pořadů po více uměleckou zahraniční tvorbu.

Rod draka na HBO versus Prsteny moci od Amazonu. Která seriálová novinka má lepší rozjezd?

V čem je adaptace Pána prstenů lepší než prequel Hry o trůny – a naopak? Porovnali jsme úvod dvou nejočekávanějších seriálů roku.

Michal MančařMichal Mančař

rod-draka_pan-prstenuKomentář

Foto: HBO / Amazon

Rod draka na HBO versus Prsteny moci od Amazonu. Co má lepší rozjezd?

0Zobrazit komentáře

Prsteny moci a Rod draka mají mnoho společného. Oba seriály spojuje zasazení do rozsáhlých fantasy světů a příběhů. Oba měly nedávno premiéru, která nažhavila zájem o streamovací služby Amazonu a HBO. Oba vycházejí z knih, jež milují miliony čtenářů, ale ani jeden není adaptací stěžejních děl daných knižních sérií. Ale v čem je ten či onen lepší a který se nám líbí víc?

Prequel Hry o trůny s názvem Rod draka je adaptací románu Oheň a krev odehrávajícího se před událostmi hlavní fantasy ságy George R. R. Martina. Primárním zdrojem inspirace pro Prsteny moci jsou zase dodatky k Pánovi prstenů od J. R. R. Tolkiena. Každé dílo k vyprávění samozřejmě přistupuje jinak, ale podobností je dost na to, aby obě série zasáhly podobné publikum. Ani v CzechCrunchi jsme nebyli výjimkou, a tak jsme dali hlavy dohromady a oba seriály porovnali. Nejen na základě prvních čísel, ale i vlastních dojmů z úvodních epizod.

Papírově to není nějak jednostranný boj, byť za Prsteny moci stojí nejmocnější rozpočet v dějinách seriálů. Dílo na motivy Pána prstenů si za úvodních 24 hodin získalo po světě 25 milionů diváků, nejvíc v historii streamovací služby Prime Video. Rekord vznikl i na HBO při premiéře Rodu draka. S deseti miliony diváků jenom v USA za den od uvedení šlo o nejúspěšnější debut stanice a seriál úspěch zaznamenal i v Česku. Pro srovnání, finále Hry o trůny stanovilo historický rekord HBO s 19,3 milionu amerických diváků. Publikum Rodu draka se navíc v následujících dnech zvětšovalo, podle HBO obvykle premiéra tvoří zhruba třetinu sledovanosti. A k tomu všemu je nutné přičíst další miliony globálních diváků.

Co se bohatství týče, Středozem je na tom lépe než Západozemí. Amazon jen za první sérii Prstenů moci zaplatí panenky protáčejících 462 milionů dolarů, tedy okolo 11 miliard korun. A pevně naplánováno už je sérií rovnou pět. S takovou částkou se Rod draka nemůže měřit, ačkoliv má za sebou úspěch Hry o trůny. Její úvodní řady vyšly HBO zhruba na 50 milionů dolarů, rozpočet závěrečných sérií se pak vyšplhal přes 100 milionů dolarů. Deset dílů Rodu draka má vyjít přibližně na dvojnásobek této sumy, autoři hovoří o rozpočtu 20 milionů dolarů neboli o půl miliardě korun na epizodu.

lotr-amazon2

Foto: Amazon Studios

Záběry z první řady seriálu Pán prstenů: Prsteny moci od Amazonu

Jenže i když rozpočtem mají navrch Prsteny moci, v jednom neopomenutelném hledisku za konkurencí zaostávají. Předehra Hry o trůny totiž u fanoušků zdrojového materiálu nevyvolala takovou bouři nenávisti jako adaptace díla J. R. R. Tolkiena. Prsteny se tak staly obětí masivního „review bombingu“, kdy jim davy rozhořčených skalních příznivců příběhů ze Středozemě schválně udělují extrémně špatné hodnocení. Na IMDB tak téměř čtvrtina ze 120 tisíc uživatelů Prstenům moci vpálila jediný bod z desíti. A byť seriál není bezchybný, zcela jistě si takto příkrý verdikt nezaslouží.

Ještě více fanoušků mu naopak udělilo nejvyšší desítku, u níž lze samozřejmě také pochybovat o uváženém zhodnocení kvality. Z nezanedbatelné části budou nejvyšší známky přehnanou reakcí na jedničkovou kampaň. Nicméně je jisté, že mezi nimi bude nesrovnatelně více uživatelů, kteří s čistým svědomím autenticky nadšeně hodnotí seriál – než je mezi jedničkovými kritiky těch, kteří jsou přesvědčeni, že dílo Amazonu je mezi těmi nejhoršími možnými seriály na světě. Tento fenomén se do jisté míry nevyhnul ani Rodu draka, avšak ze sta tisíc hodnocení jedničky tvoří jen pět procent.

Tolik světová hodnocení. Rod draka i Prsteny moci jsme samozřejmě podrobili detailnímu sledování i na CzechCrunchi, sotva jejich úvodní epizody vyšly. Novinka od HBO si od nás vysloužila nálepku „skoro Hra o trůny – a to je dobře“, výletu za elfy a hobity bychom zase neudělili rovnou nejmocnější prsten, ale třeba stále mocný a magický šperk nošený Aragornem ano. Jak teď po zhlédnutí úvodních dílů obou seriálů pohlížíme na jejich start a jak vychází z našeho srovnání?


3

Tomáš Chlebek
Redaktor

Rod draka i Prsteny moci mají k výše uvedenému ještě jednu zásadní věc společnou – v obou případech jde o prequely, tedy seriály odehrávající se před už dobře známým příběhem. Pro oba tudíž, minimálně v dosud vydaných epizodách, platí určitá chybějící míra váhy toho, co sledujeme. Sice jen přibližně, jednoduše ale už víme, jak vše skončí.

Zásadní, a z většiny neznámá, je však také cesta k tomuto konci. Právě zde draci i prsteny volí různá pojetí, vycházející také z povahy svých literárních předloh. Rod draka je opravdu Hra o trůny v bledě modrém až do takové míry, že není těžké v novince hledat ekvivalenty konkrétních postav předchozího seriálu. I nelítostný, nejtemnějším středověkem inspirovaný svět letošního fantasy od HBO už dobře známe, byť má tentokrát více drahých draků.

To znamená, že se opět od začátku vrší konflikty, intriky a mrtvá těla. Vede to ale někam jinam než k dalším konfliktům a mrtvým tělům? Adaptace děl George R. R. Martina na mne vždy působily velice cynicky, prezentují svět jako boj o holé přežití a ve vyšších sférách boj o nadvládu nad ostatními. Rod draka do toho prozatím vnáší zajímavou ženskou perspektivu princezny Rhaenyry vzdorující tomuto cyklu. A nebudu ani předstírat, že u mě drsné zápletky nefungují. Stále však čekám, až mi seriál nabídne hlubší prožitek.

house-of-the-dragon5

Foto: HBO

Záběry ze seriálu Rod draka z dílny HBO

Prsteny moci mají naproti tomu od začátku výraznější směr vyprávění, daný rostoucím vlivem zla ve Středozemi. Tam, kde je Rod draka od začátku nelítostný a nemá se moc kam posunout, seriál podle Tolkiena představuje mnoho různých zákoutí velkého světa, kde vidíme změny a cítíme budovanou tenzi. Nejde přitom jen o vztahy jednotlivých postav, ale celou barevnou Středozem. I když přibližně znám výsledek, směřování k němu mě bere na vzrušující dobrodružství.

Také Prsteny moci mají v centru výraznou ženskou postavu ve formě elfky Galadriel. Poznámky o jejím poněkud přímočarém, respektive moudrost tisícileté bytosti postrádajícím charakteru nejsou od věci, konflikt hrdinky s okolím ale zatím funguje dobře. Co zatím naopak příliš nefunguje, je opětovné zachycení atmosféry, kterou filmová trilogie Petera Jacksona excelovala. Středozem po dvou hodinách v ní strávených je příliš vyumělkovaná a doufám, že vzestup plíživého zla a více času s postavami jí dodá silnější dojem autenticity, jíž Rod draka oplývá.

Vynášet nějaké velké soudy o seriálech, z nichž jsme viděli jen pár epizod, je samozřejmě předčasné. Zatím k sobě ale kvalitativně podle mého soudu nemají příliš daleko, přičemž Prsteny moci hodnotím o něco lépe. Sledovat budu nadále oba počiny.


1

Michal Mančař
Redaktor

Rod draka úspěšně napravuje pachuť posledních řad Hry o trůny, ačkoliv se při sledování nelze zbavit dojmu, že jsme něco prakticky stejného už párkrát viděli. Prsteny moci zase navzdory pár dílčím výtkám bohatě zažehnaly nejčernější obavy, které první střípky informací i upoutávky vyvolávaly. A oba seriály baví. Alespoň to mají společné. Srovnat jeden s druhým je totiž jinak záludné, protože každý klopýtá i vítězí v jiném ohledu.

Rodu draka se zatím příliš nepovedlo přijít s postavami, do jejichž osudu by člověk od prvních chvil investoval svůj zájem. Ned Stark ve Hře o trůny sice dopadl tak, jak kvůli zvolenému herci nutně musel, ale do paměti se zapsal. Anebo i ten nekňuba Jon Snow, co nic nevěděl. No a co teprve Joffrey! Ještě je samozřejmě brzy na verdikt, ale Daemon, Rhaenyra a další by původnímu obsazení zatím pouze sekundovali. A je to sice podružné pozlátko, ale když trikově povedené draky následně vystřídá nehezký a lacinými efekty čpící kanec a jelen, na zážitku to nepřidá.

Targaryenský prequel se navíc vydal vyšlapanou a bezpečnou stezkou, která nás provádí známými zastávkami. Pletichy u dvora. Nahota a krev. Draci a meče. Všechno to funguje, ale nic není tak zajímavé, aby to opravdu nadchlo. Jenže právě v té známosti a očekávatelnosti je i nezanedbatelná síla, protože – poslední série stranou – Hra o trůny prostě byla dobrá. Místy dokonce skvělá. Možnost užít si jí ještě víc, i když třeba v o něco slabší variaci, je tak přinejmenším fajn. Ale že by se to extrémně zvrtlo a překvapilo, snad nikdo nečeká.

lotr-amazon2

Foto: Amazon Studios

Záběry ze seriálu Pán prstenů: Prsteny moci od Amazonu

Zato Prsteny moci jsou ve srovnání velká neznámá, ačkoliv samozřejmě vzhledem k Tolkienově obsáhlé mytologii víme, kam nás nakonec zavedou. Tedy, ne vše je zcela neznámé, Durin a Elrond i duo chluponohých kámošek připomínají přátelství Gimliho a Legolase, respektive Froda a Samvěda z Pána prstenů. Ale tím výraznější jistoty končí.

V Númenoru jsme ještě po dvou epizodách nebyli. Střetnutí s probouzejícím se zlem nás teprve čeká. Galadriel máme v hlavě jako mocnou vládkyni, ne nepředvídatelnou a výraznou hrdinku. Coby knižní fanoušek navíc číhám na každé ztvárnění sebemenšího střípku z Tolkienova kánonu. A tohle všechno přebije i pomalejší rozjezd a mírnou nevyrovnanost dějových linek.

Od Rodu draka očekávám cestu, která vím, že zabaví. U Prstenů moci ale napjatě očekávám, kam mě zavedou. Protože co Prsteny dosud ukázaly, to přinejhorším příliš nezklamalo, mnohem častěji ale opravdu bavilo, a místy dokonce naprosto nadchlo. Tolkienův svět tak u mě vítězí nad tím Martinovým nejen na papíře, ale i na obrazovce. Snad to vydrží.


2

Filip Houska
Redaktor & editor

Nejsem ten, kdo by Hru o trůny a původního Pána prstenů hltal typickým, takříkajíc skalně-fanouškovským způsobem. Obě veledíla se mi v televizi ale líbila natolik, že jsem se těšil na to, až si pustím další příběhy z obou světů. Rod draka na mě zapůsobil hned první epizodou, a to díky své dějové atmosféře a surovému pojetí. Byť je pravda, že přikovaný k obrazovce jsem vysloveně nebyl.

I když Rod draka podle mého názoru nastartoval velice slibně, nedokázal jsem se příliš ztotožnit s postavami, na které jsem se ty hodiny díval. Stále jim nějak nevěřím to, co ztvárňují, a místy na mě působí příliš umělým dojmem. Výjimkou je pochopitelně Deamon, který má náběh na pořádného parchanta. Vždycky jsem spíš fandil těm zlejším charakterům, nebudu lhát.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Nevýraznost postav mi ale kompenzuje celková atmosféra, která se radostně topí v krvi, násilí, nahotě a tvrdosti. A vlastně jak píše kolega Michal, ta cestička, jakou Rod draka půjde, je poměrně známá. A já nejsem typ, který si potrpí na překvapení – coby nenáročný divák mám rád, když obrysy příběhu tuším. Nechci se totiž „vylekat“ nějakým totálním zvratem.

Tím chci v krátkosti říct, že mě Rod draka zatím baví víc než Pán prstenů: Prsteny moci. Neříkám, že Prsteny moci jsou špatné, ale zdaleka na mě nedýchly takovou atmosférou. Na můj vkus je „nová Středozem“ zatím příliš neautentická a vlastně mě nedokáže tak vtáhnout. Musím ale vyzdvihnout Galadriel, která – doufám – seriál nalomí k mému obrazu. Uvidíme, jak se novinka od Amazonu vyvine, ale zatím říkám, že „draci over prsteny“.

Každý pátek vám ukážeme nové filmy, seriály a tipy, co sledovat nejen o víkendu.

Newsletter Watch | Poslední vydání