Bob střídá Boba. V čele Disney po 15 letech končí jedna z nejváženějších osob zábavního průmyslu Bob Iger

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

iger-chapek-disney

Foto: Disney

Boba Igera nahrazuje ve vedení Disney Bob Chapek

0Zobrazit komentáře

Jeden z nejváženějších lidí v zábavním průmyslu, Bob Iger, s okamžitou platností ohlásil svoje odstoupení z pozice ředitele obří zábavní společnosti Disney. Nepříliš velkou změnu ve fungování firmy se ale snaží slibovat snad už jméno jeho nástupce, Boba Chapeka. Jmenovec bývalého ředitele se na úplný vrchol dostává po téměř třicetileté kariéře v domově postaviček Mickeyho a Minnie.

Odchod devětašedesátiletého Igera se v dohledné době očekával, ne ovšem tak brzy. Původně ho on sám predikoval na konec roku 2021, kdy mu měla vypršet smlouva. Včerejší překvapení tak znejistělo akcionáře a hodnota společnosti na burze spadla o 2,5 %. Nakonec se rozhodl svoje vedení ukončit po patnácti letech – alespoň teoreticky. Ve skutečnosti bude Iger s Chapekem ještě dalších 22 měsíců úzce spolupracovat pro co nejhladší přechod, přičemž si uchová výkonné pravomoci jako výkonný předseda.

Skončit jako ředitel Iger zvažoval poměrně dlouho a už několikrát konečné rozhodnutí odložil. Nyní, pár měsíců po úspěšném spuštění streamovací služby Disney+, prý zkrátka viděl tu nejvhodnější příležitost.

923f67aa-891c-4249-b5a3-096170179572

Foto: Thomas Hawk / Flickr

Bob Iger, staronový CEO Disney

„S tím, jak do sebe zapadlo všechno ostatní, se mi načasování zdálo správné,“ uvedl uznávaný šéf, který se do Disney dostal v roce 1996 díky akvizici společnosti Capital Cities/ABC, kde byl prezidentem. Disney nedávno oznámilo velmi dobré finanční výsledky z počátku roku 2020, jejichž součástí byla také nejaktuálnější čísla předplatitelů Disney+. Služba si měla od listopadu minulého roku získat přes 28 milionů diváků.

Velkolepý start nové platformy pro sledování tvorby Disneyho byl ovšem jen posledním zásadním příspěvkem Igera do rozvoje firmy. Nedlouho po tom, co převzal v roce 2005 pozici ředitele, proběhla za 7,4 miliard dolarů akvizice Pixaru, který dodnes produkuje jedny z vůbec nejlepších mainstreamových animovaných filmů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Za částky kolem 4 miliard dolarů pak Disney koupilo Lucasfilm a Marvel, pod svá křídla tedy přejalo jedny z největších značek ve filmovém (a dnes i televizním) průmyslu. Historicky zcela bezprecendentním nakonec bylo získání studia Fox za 71 miliard dolarů.

První tři zmíněné akvizice se zábavním gigantovi už několikrát vrátily. U spojení s Foxem to pochopitelně bude trvat mnohem déle, zde je však důležitější obecně další posilování pozice na trhu. Tomu přitom Disney už tak jednoznačně dominuje, když mu patřilo hned osm z deseti finančně nejúspěšnějších filmů.

disneyplus

Streamovací služba Disney+

„S úspěšným spuštěním direct-to-consumer byznysů a pokročilým stavem integrace 21st Century Fox věřím, že nyní je ideální doba pro přechod na nového CEO,“ uvedl Iger v oficiálním oznámení. Na jeho nástupci se shodlo celé představenstvo firmy.

Bob Chapek u Disneyho začal pracovat už v roce 1993 a postupně prošel několika vedoucími pozicemi. Naposledy mu bylo v roce 2018 svěřeno vedení nové divize parků, zkušenosti a produktů, která vznikla rozšířením divize parků a resortů. Pod těmito označením se skrývají Disneylandy, výletní lodě, prodej hraček a další aktivity stojící mimo samotnou tvorbu audiovizuálních děl.

Nový výkonný ředitel tak má bohaté zkušenosti s produkty směřujícím přímo na zákazníky, které se označují právě jako direct-to-consumer a budou s rostoucím vlivem streamování zásadní také pro další rozvoj Disneyho. V minulosti Chapek vedl také filmovou distribuci.

martin-rozhon-boxed

Přečtěte si takéInvestuji do lídrů s dobrou karmou, po prodeji firmy jsem v tom all in, říká Martin Rozhoň v CzechCrunch PodcastuInvestuji do lídrů s dobrou karmou, po prodeji firmy jsem v tom all in, říká Martin Rozhoň v CzechCrunch Podcastu

„V současnosti je kurz nastavený Bobem (Igerem, pozn. red.) tím, který rozhodně míním následovat a o němž myslím, že bude v mnoha dalších letech odměňovat naše akcionáře,“ řekl Chapek. Zároveň dodal, že jeho záměrem je určitě také aktivně sledovat vývoj trhu a v případě potřeby se mu dynamicky přizpůsobovat.

Bob Iger se chce naopak více soustředit na vznik filmů a televizních seriálů. Zde se očekává jeho zásadní vliv (snad větší než ze strany Chapeka) minimálně do konce roku 2021. Tehdy bude v v plném proudu třetí fáze Avengers a vyjde možná už třetí řada úspěšného seriálu The Mandalorian, který jistě nebude jediným pokračováním franšízy Star Wars.

Bob Chapek, CEO Walt Disney Company

 

Vytvořil minifigurku a dostal na pulty vesmírné stavebnice. Jens Nygaard Knudsen změnil LEGO jednou provždy

Filip HouskaFilip Houska

Ikonická minifigurka

0Zobrazit komentáře

LEGO je založeno především na nejrůznějších barevných kostičkách, které rozvíjí kreativitu jak u dětí, tak dospělých. V celém stavebnicovém světě se však nachází ještě jeden zásadní předmět, bez něhož si dnes LEGO není možné představit. Je jím jednoduchá, čtyřcentimetrová figurka s pohyblivými rukami a nohami, o jejíž podobu se postaral dánský designér Jens Nygaard Knudsen. A byť nás tato legenda před pár dny opustila, jeho vynález už bude žít navždy.

Psal se konec šedesátých let minulého století, když tehdy šestadvacetiletý Knudsen hledal zaměstnání. Vzhledem k tomu, že ho bavila řemesla a byl manuálně zručný, jeho pozornost přitáhl novinový inzerát společnosti LEGO, která už v té době produkovala originální stavebnice a postupně se dostávala pod kůži širší veřejnosti.

Nešlo o žádnou výraznou pracovní pozici – dánská firma zkrátka hledala běžného stavitele, který by se podílel na dalších stavebnicích. Knudsen byl v roce 1968 přijat a jeho prvním úkolem bylo stavění stovek malých, různobarevných aut, které by seděly do edice LEGO Town. Nechyběly mezi nimi ani policejní vozy nebo taxíky.

lego-minifigurky

Foto: Vlad Hilitanu

Minifigurky

Jeho náplní práce bylo i navrhování prakticky všech základních stavebnic, které se charakterizovaly bílými a červenými dílky. Postupem času se jeho záběr rozšiřoval a na začátku sedmdesátých let se pouštěl i do náročnějších věcí jako policejních nebo hasičských stanic, jak připomíná fanouškovský server Brickipedia.

Chyběl mu v tom život

Ačkoliv všechny objekty a ucelené stavebnice, které v té době Knudsen navrhoval, měly svůj příběh a ideálně zapadaly do portfolia firmy, chyběl jim jeden důležitý prvek, jenž tehdy nebyl brán příliš v potaz – postavičky s možností gestikulovat podle toho, jak si bude stavitel přát.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

LEGO se zhruba před padesáti lety soustředilo především na samotnou strukturu svých setů a nereflektovalo onu hravost, kterou by do nich vnesly „živé duše“, respektive plastové figurky, které by zastupovaly konkrétní povolání. Zlom patrně přišel v momentě, kdy měl Knudsen se svým kolegou Bentem Irvingem Andersenem navrhnout model parní lokomotivy s vagóny včetně cestujících.

Pro tuto konkrétní sadu přišel Knudsen s více než padesáti koncepty postaviček. A právě to byla předzvěst toho, že se malá plastová figurka, která by disponovala pohyblivými končetinami a měla jednu základní tvář, jednou může stát klíčovou součástí dánského kostičkového světa.

Nápad na jednotnou figurku, která by se dala dosazovat do různých typů nových stavebnic, se vedení firmy zalíbil natolik, že Knudsen dostal svolení vytvořit základní koncept, jak by měla vypadat. Protože se LEGO vždy drželo jasných linek, návrh to byl velice jednoduchý, avšak funkční a jednoduše přizpůsobitelný.

Žlutá pro rasovou neutralitu

Vzhledem k tomu, že LEGO mělo už tehdy globální dopad, promýšlel Knudsen a ostatní designéři vzhled, jak bude pohyblivá figurka vypadat. Jako první byla v řešení barva pleti, která byla nakonec ustanovena na žlutou, a to z důvodu rasové neutrality. Důraz se kladl také na obličej, který musel v co nejsnazším pojetí vyjádřit náladu figurky.

LEGO vcelku logicky vybralo usmívající se tvář, kterou dotvářela linka pro ústa a dvě malé černé tečky jako oči. V roce 1978 byla minifigurka následně patentována a LEGO ji mohlo dle svého uvážení používat ve všech typech stavebnic po celém světě.

V tentýž rok byl vydán i set s číslem 600, kde se plnohodnotná minifigurka poprvé objevila v podobě policisty, aby se následně dostala do dalších klíčových tematických stavebnic. Od městských setů až po díla inspirující se středověkem.

minifigurky

Foto: LEGO

Prototypy minifigurek, nejzásadnějších produktů Lega

Následujících zhruba deset let se základní podoba postavičky nijak neměnila. Vždy měla ten stejný výraz, akorát se jí měnilo oblečení. První výrazná změna proběhla až v roce 1989, kdy LEGO vyrukovalo s edicí LEGO Pirates, v níž dostaly minifigurky pirátské výrazy a byly jim například nahrazeny ruce za háky a podobně.

Od tohoto roku se LEGO rozjelo s dalšími speciálními variantami. Jakmile vydávalo sadu s tajemným zámkem, přišly podoby duchů a kostlivců. A podobných nápadů bylo hned několik. Dánové si zkrátka ověřili, že nemusí těžit pouze z původního vzhledu, ale vzhledem k velké oblibě jej mohou i různě inovovat.

Do nového tisíciletí s Lukem Skywalkerem

Další důležitý milník se pro LEGO a minifigurku odehrál v roce 1999, rok předtím, kdy Knudsen společnost po dvaatřiceti letech opustil. Tehdy totiž vedení dánské firmy koupilo potřebnou licenci k ikonické vesmírné sérii Star Wars, na základě které mohli designéři vytvářet nové figurky inspirované tímto světem. První novátorskou postavičkou se stal Luke Skywalker.

b-2000×1500-min

Přečtěte si takéVeřejně dostupná nejsou otevřená. Atlas cen zveřejnil data o cenách nemovitostí a podle katastru porušil zákonVeřejně dostupná nejsou otevřená. Atlas cen zveřejnil data o cenách nemovitostí a podle katastru porušil zákon

Stále se však jednalo o jednoduchá žlutá provedení, což LEGO změnilo v roce 2003, kdy poprvé představilo minifigurky s jinou barvou pleti, zpravidla světle oranžovou. Pak už se fantazii meze nekladly – v průběhu let se z minifigurek stávala doslova závislost, a to především pro sběratele, kteří nyní mohou plnit své poličky různými edicemi, například od Disney.

lego-skywalker

Foto: Brickset

Luke Skywalker, první licencovaná minifigurka

Nic takového by se ovšem nenastartovalo, kdyby do firmy v roce 1968 nepřišel zmíněný Knudsen, který mimo jiné LEGO uvedl i do oblasti s vesmírnou tematikou a zapříčinil, že se na pultech obchodů začaly objevovat stavebnice inspirované vesmírem. Od raketové základny přes lunární modul a dále. Díky tomu byl pasován do role hlavního designéra, kde byl až do svého odchodu v roce 2000.

Jens Nygaard Knudsen zemřel 19. února. Na vině byly patrně potíže spojené s amyotrofickou laterální sklerózou, se kterou se legendární tvůrce potýkal. Upřímnou soustrast vyjádřil i Matthew Ashton, výkonný producent všech tří filmů v sérii LEGO příběh a nadšenec do těchto barevných kostiček.