Bohdalová, Terminátor, Bobby z Dallasu, Herkules i doktor Zelenka. Koho potkáte na Comic-Conu v Praze?

Od 5. do 7. dubna proběhne v Praze další ročník Comic-Conu. A stejně jako už čtyřikrát předtím nabídne bohatý program a slavné hosty.

Michal MančařMichal Mančař

comic-con-1

Foto: CzechCrunch

Comin-Con míří do Prahy

0Zobrazit komentáře

Přesně za dva týdny bude Praha hostit nejnabitější popkulturní akci v Česku. Comic-Con v prostorách O2 universa bude přehlídkou kostýmů, knih i komiksů, her stolních i digitálních – a především pódiem, na kterém vystoupí filmové a seriálové hvězdy. A to od Jiřiny Bohdalové až po Terminátora či hvězdy Hvězdné brány a Star Wars.

Comic-Con Prague, jehož je CzechCrunch partnerem, už pátým ročníkem láká fanoušky všeho fantastického. A to jak programem, tak seznamem hostů. V minulosti jste zde mohli vidět filmového Hellboye Rona Perlmana, Johna Rhys-Daviese neboli Gimliho z Pána prstenů, MacGyvera a plukovníka O’Neilla z Hvězdné brány Richarda Deana Andersona, Iana McDiarmida alias císaře Palpatina ze Star Wars nebo Dannyho Glovera, proslaveného Smrtonosnou zbraní i druhým Predátorem.

A letos to bude také hvězdná delegace. Na své si přijdou fanoušci fantasy, milovníci sci-fi, ale i návštěvníci, kteří fandí českým pohádkám a komediím – mezi jmény z Hollywoodu nebo ze slavných seriálů totiž letos najdete… Jiřinu Bohdalovou. Že se pousmíváte? Není proč, vždyť brzy třiadevadesátiletá herečka za svou bohatou kariéru alespoň jednou pobavila snad každého z nás – a o zábavě je Comic-Con především. Herecký i dabérský svět pak přiblíží také Václav Vydra.

Pražská událost je ale přece jen lákadlem i díky možnosti potkat se se zahraničními hosty. Mezi ta popkulturně nejparádnější jména patří Warwick Davis, kterého jste mohli vidět v Harrym Potterovi, Star Wars anebo filmu i seriálu Willow. Následuje Robert Patrick, představitel mrazivého mechanického zabijáka z filmu Terminátor 2: Den zúčtování či agenta Doggetta z Akt X. A když už zaznělo jméno Patrick – tak přijede i Bobby.

Bobby? No ano, Bobby z kultovní telenovely Dallas – tedy Patrick Duffy! A pokud vás snad nebraly nekonečné příběhy zbohatlické texaské rodinky, rodinný sitcom Krok za krokem, kde ztvárnil tátu Franka, vás určitě pobavil. Ale jestli dáváte přednost britskému humoru před americkým, i na vás Comic-Con myslí. Přijede totiž dvojice Lister a Rimmer z Červeného trpaslíka, tedy jmenovitě Craig Charles a Chris Barrie.

Nicméně dojde i na ještě hvězdnější hosty, tedy pokud to vezmete doslovně. Do Prahy zamíří výprava z Hvězdné brány: Atlantis v čele s Davidem Nyklem, kterého mezi českými fanoušky proslavila role doktora Radka Zelenky. Toho doprovodí seriáloví vědečtí parťáci David Hewlett alias Rodney McKay a Paul McGillion neboli lékař Carson Beckett. Jestlipak dojde i na slavnou větu: „Ježíši, já s těma hercema nemůžu dělat!“

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Tím hvězdný výčet nekončí, jen je potřeba se ze Stargate přesunout do Star Wars. Dost možná nejslavnější sci-fi univerzum zastoupí Anthony Daniels, jehož jméno vám možná na první dobrou moc neřekne, ale jeho hlas a pohyby byste poznali hned. Je to představitel zlatého droida C-3PO, který diváky doprovázel napříč všemi devíti epizodami starwarsovské ságy. A dokonce i několika odbočkami – ale třeba v takovém Mandalorianovi nebyl. Tam byste zato našli hned trojici dalších hostů Emily Swallow, Taita Fletchera a Brendana Waynea.

Už tak silný seznam teprve před pár dny organizátoři posílili o jednoho z největších svalovců vůbec. Alespoň mytologickým pohledem. Do Prahy přijede i Kevin Sorbo neboli Herkules ze stejnojmenného devadesátkového seriálu, který jsme každé odpoledne hltali spolu s Xenou. Jeho současná tvorba a názory už nejsou ani trošku zábavné jako v dobách, kdy byl řeckým silákem, ale na Comic-Conu snad dá přednost vzpomínkám na oblíbenou roli před jinými tématy.

hrib-comic-con

Přečtěte si takéZdeněk Hřib na Comic-Conu: Ať je Praha jako Star Wars a RoklinkaBudoucnost Prahy? Mezi Star Wars a Roklinkou, hlavně ne Gotham, přál si Zdeněk Hřib na Comic-Conu

Nejen plátnem či obrazovkou je však živ fanoušek, Comic-Con Prague proto láká i významnými zástupci tištěného slova či kreslených panelů. Raději než vyjmenovávat desítky autorů – kompletní seznam hostů najdete na webu – přiblížíme pár nejzajímavějších. Třeba Mikea Careyho, britského scenáristu stojícího za rozšířením popularity postavy Lucifera z hlavy Neila Gaimana. Anebo Bartosze Sztybora, autora mimořádně povedených komiksových adaptací Cyberpunku a Zaklínače.

Česká akce samozřejmě znamená české hosty i mezi knižními a komiksovými autory. Spisovatelská trojice Kristýna Sněgoňová, František Kotleta alias Leoš Kyša a Jan Kotouč patří mezi nejoblíbenější tvůrce současné domácí fantastiky. Kreslíře Nikkarina můžete znát jako autora Super Spellsword Ságy. Petr Kopl je zase spoluautorem české superhrdinské série Dechberoucí zázrak nebo komiksových příběhů Péráka.

Comic-Con Prague 2024 vypukne v O2 universu v pátek 5. dubna ve 14 hodin a potrvá až do nedělního večera. V prodeji jsou jednodenní vstupenky za 990 korun až třídenní za 2 890 korun. Kromě vystoupení jednotlivých osobností v rámci programu můžete využít i možnost setkání a vyfocení se s hosty či získání jejich podpisu. Dress code Comic-Conu je libovolný, ale říká se, že kdo přijde v cosplayovém kostýmu, užije si ho ještě víc.

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Na Netflixu vyšel Problém tří těles. Sci-fi podle slavné knihy patří mezi nejzajímavější seriály roku

Věda už nedává smysl, fyzikové páchají sebevraždy a lidé hrají podivnou hru. Co se děje? Na to odpovídá nový seriál tvůrců Hry o trůny.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

problem-tri-teles

Foto: Netflix

3 Body Problem neboli Problém tří těles od Netflixu

0Zobrazit komentáře

Každou chvíli se stává, že se nějaká vědecká teorie ukáže jako neplatná – to je základ vědy. Na základě pozorování, výpočtů nebo myšlenek vznikne hypotéza, která se ověří experimenty a stane se z ní teorie. Vždy se mohou objevit další data a důkazy, které ji zdiskreditují. Co kdyby se ale jako chybné ukázaly všechny vědecké teorie najednou? Právě to je premisa nového sci-fi seriálu na Netflixu, který láká na velkou záhadu v podání tvůrců Hry o trůny. Je to jeden z nejzajímavějších počinů začátku roku.

Problém tří těles je adaptací stejnojmenné předlohy Lioua Cch’-sina, která se v roce 2015 stala první asijskou knihou oceněnou prestižní cenou Hugo. Celá trilogie zahrnuje ještě romány Temný les a Vzpomínka na zemi. To, že televizního zpracování se ujali právě D.B. Weiss a David Benioff, stojící za seriálovou Hrou o trůny, není jen shoda náhod, vynalézavý sci-fi román ve velkém chválil také autor populárního fantasy George R. R. Martin.

Příběh osmidílného seriálu, který tento čtvrtek vyšel na Netflixu, diváky zavádí nejdříve do období čínské kulturní revoluce, kdy mladá astrofyzička Ye Wenjie přihlíží veřejnému lynči svého otce a sama je kvůli údajné vlastizradě uvězněna. Díky svému vzdělání dostane šanci pracovat na tajné základně ovládající obří satelit, který zneužije a vyšle signál s dalekosáhlými důsledky.

O několik desítek let později pak v Londýně sledujeme skupinu vědců snažících se zjistit, proč jako by ze dne na den všechny teorie moderní fyziky přestaly dávat smysl. Do toho přicházejí podivné sebevraždy těch nejlepších fyziků, hrdinové vidící před očima děsivý odpočet, extrémně pokročilá hra ve virtuální realitě, úvahy o možnosti zachránit obyvatele planety sužované několika slunci, tajemná organizace, podivné přírodní úkazy a podobně. Ne nadarmo se v kontextu s Problémem tří těles často zmiňují Ztraceni.

Celé vyprávění je postavené primárně na řešení velké záhady, které všechny zmíněné prvky propojí a dá smysl tomu, co sledujeme. Jelikož předloha spadá do žánru takzvaných hard sci-fi, často si hraje s vědeckými poznatky a teoriemi a testuje jejich limity, stejně jako limity toho, co čtenáři dokážou akceptovat coby uvěřitelné. Hrdinové knihy například tráví mnoho času s fyzikální hádankou problému tří těles, který pomocí dnešní technologie není možné spolehlivě vyřešit.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Přesto nejde o příliš náročnou četbu, Cch’-sinovi se daří skvěle kombinovat velké myšlenky z astronomie, astrofyziky i filozofie s přístupným stylem a vše zaobalit do zábavné, vzrušující zápletky, co ve čtenářích neustále podněcuje touhu vědět víc. Ačkoliv při tom pracuje s řadou dialogů a vnitřních monologů postav, nabízí také prostor pro vizuální imaginaci, když se snažíme představit si prvky zmíněné hry ve virtuální realitě nebo různá technologická řešení.

Ačkoliv televizní adaptace má ve svém zpracování poměrně daleko k velkolepému zpracování Hry o trůny a přes rozsáhlé scény plné vizuálních efektů často odhaluje svůj ateliérový původ, Weissovi a Benioffovi se daří příležitosti dobře využít. Jejich Problém tří těles svojí estetikou, která kombinuje civilní kulisy současného Londýna, historické exkurze do Číny 60. let, prostředí vědeckých laboratoří a fantaskní světy ve virtuální realitě, nachází unikátní místo v dnešní seriálové produkci.

three-body-problem-netflix-2

Reprofoto: Netflix/YouTube

Velká část zápletky se točí kolem tajemné VR hry

Totéž platí o zápletce, která se velice úzce drží předlohy. Tvůrci pozměnili posloupnost některých událostí, příběh soustředěný v Číně z většiny přenesli do Spojeného království a zjednodušili složitá vysvětlení a rozsáhlý soubor vědců. Duch a vyznění knihy ale seriál vystihuje velice dobře. To znamená, že na jedné straně nás napíná dílčími otázkami o tom, co se děje, na druhé je přetavuje do velkých témat o hodnotě lidstva a našem vztahu se zbytkem vesmíru.

Snad jediný aspekt, který poněkud trpí kvůli zaměření se na stěžejní záhadu, jsou postavy. Zatímco zmiňovaní Ztraceni ústřední hádanku kombinovali s osobními příběhy jednotlivých postav, v Problému tří těles je to spíše naopak. Jednotliví hrdinové slouží primárně jako ozubená kola posouvající děj kupředu a sami o sobě nedokážou nabídnout zvlášť silné nebo zajímavé charaktery. Odhalování tajemství a porozumění tomu, co se děje, nicméně po většinu času poskytuje dostatek stimulace na to, aby si seriál udržel pozornost – jen nečekejme příliš emotivní napojení na hrdiny.

Problém tří těles hned ve svém historickém úvodu navozuje dojem sledování velkých událostí. I když místy působí až komorně, na periferiích neustále přetrvává pocit vzrušující podívané, která diváky zavede do míst, co nejsou zvyklí navštěvovat – jak v doslovném smyslu cizích světů, tak v přeneseném smyslu podivných zákoutí vědy. Ačkoliv například druhá Duna, která nyní dominuje kinům, nabízí zcela jiný a mnohem silnější zážitek, na obrazovkách letos moc zajímavějších sci-fi nejspíš neuvidíme.