DC7: Nejmodernější české datacentrum se rozrůstá o nové křídlo s privátní 5G sítí

Již sedmé datové centrum T-Mobilu se dočká významného rozšíření, nové křídlo nabídne čtyři datové sály, až 780 racků a nejvyšší standardy zabezpečení. Novinkou je pak 5G privátní síť, která bude sloužit k monitorování prostředí.

T-MobileT-Mobile

michal-kolacek-2

Foto: T-Mobile

Michal Koláček má v T-Mobilu na starost datová centra a cloudové služby

Nejmodernější české datacentrum DC7 najdeme na Praze 15, kde na celkové zastavěné ploše 9 000 metrů čtverečních pečuje o data 50 mezinárodních firemních zákazníků včetně třeba hlavních bankovních domů. Jako jediné datacentrum v Česku je navíc certifikované na normu ANSI/TIA-942 rating 3, což znamená, že všechny jeho komponenty jsou plně servisovatelné za provozu.

„Naším cílem je, aby zákazník měl s infrastrukturou co nejméně starostí a mohl se plně soustředit na svůj vlastní business.“ dodává Michal Koláček, který má v T-Mobilu na starost datová centra a cloudové služby. „Vzhledem k tomu, že naše datová centra jsou zahrnuta do kategorie kritické infrastruktury státu, garantujeme mimo jiné dostupnost zdrojů i během mimořádných událostí.“

Hostování IT infrastruktury i řešení na míru

Firemní zákazníci mohou využít řadu pokročilých služeb a řešení na míru v oblasti infrastrukturních, cloudových služeb a uchovávání dat. Kromě pronájmu celých sálů, klecových systémů, racků nebo jejich součástí lze využít i služby pronájmu a provozu HW a kompletní IT infrastruktury včetně profesionálních služeb konfigurace, správy a dohledu 24/7.

„Řešení tvoříme na míru každému zákazníkovi,“ doplňuje Michal Koláček. „Vyhledávané jsou i doplňkové služby jako hosting, montáž, konektivita nebo například vzdálená technická podpora. Samozřejmostí je lokální a vzdálený monitoring s režimem 24/7 a systém elektronické kontroly s využitím biometrických prvků.“

Biometrika a ostraha v režimu 24/7

Centrum je rozdělené do bezpečnostních zón s kontrolovaným pohybem osob a materiálu a na bezpečný chod tu dohlíží nepřetržitý lokální i vzdálený monitoring. Měří se například tok elektrické energie, výroba chladu, teplota a vlhkost v klíčových bodech, ale třeba i úniky kapalin. A pod neustálým dohledem je i chod síťové infrastruktury. V případě potvrzeného požáru se aktivuje automatický plynový zhášecí systém, který bezpečně za plného provozu a bez ohrožení zdraví přítomných osob požár uhasí snížením efektivního objemu kyslíku v postiženém prostoru.

„Vstup do centra zajišťujeme pomocí systému elektronické kontroly vstupu včetně biometrických prvků, elektronického poplachového zabezpečovacího a tísňového systému a kamerového sledovacího systému s dobou archivace záznamu až 30 dní. Na místě je také fyzická ostraha v režimu 24/7,“ dodává k celkovému zabezpečení Michal Koláček.

michal-kolacek-1

Foto: T-Mobile

Michal Koláček z T-Mobilu

Datacentrum dlouhodobě sází kromě moderních energeticky efektivních technologií také na pokročilý systém chlazení. Ten využívá princip nepřímého freecolingu s adiabitickým dochlazováním s energetickou efektivitou PUE 1.3. Tato hodnota patří do vůbec nejnižších parametrů v rámci provozu komerčních datových center v České republice. Datacentrum tak může zajistit nejvyšší možný výkon při zachování velmi vysoké efektivity, tedy i za nižších celkových provozních nákladů.

Modulární stavba umožní reagovat na potřeby klientů

Druhé křídlo datacentra se začalo stavět v květnu tohoto roku a vychází z projektu prvního datacentra – nabídne čtyři sály, jeho konfigurace se ale bude dynamicky rozšiřovat podle aktuálních potřeb klientů. Stavba funguje na modulární bázi a je plně v režii společnosti T-Mobile. Po dokončení se propojí se stávající budovou prvního datacentra a kancelářskou částí.

Nové datacentrum bude plně „5G driven” díky unikátní privátní 5G síti, která bude sloužit k monitorování prostředí. Privátní 5G síť pokryje svým signálem vybrané prostory datacentra, a prostřednictvím řady průmyslových senzorů bude přenášet provozní hodnoty umístěných technologií.

Souběžně se stavbou nových sálů pracuje společnost také na přípravě a realizaci FVE přímo v areálu datového centra. DC7 je totiž výjimečné také svým napájením, které v souladu s ESG strategií společnosti T-Mobile využívá ze 100 % zelené energie. Pro vytápění kancelářských, skladových a společných prostor je využívána rekuperace tepla z datových sálů a pomocí zbytkového tepla se předehřívají dieselové agregáty.

T-Mobile se na poskytování ICT služeb v oblasti privátních a veřejných cloudů, síťových služeb a bezpečnosti zaměřuje již 25 let. Služby datových center, cloudů a uchovávání dat sjednocuje v rámci své divize T-Business, která se v loňském roce podílela na celkových příjmech společnosti ze 48 %.

CC Brandstory

Článek vznikl ve spolupráci T-Mobile