Sport ničí planetu. Pozitivní změnu jsme viděli na Euru i olympiádě, říká manažerka Nadace Tipsport

Udržitelnost je v zahraničí pokročilé téma, v českém sportu spíše vzácnost. Co mohou kluby dělat lépe? O tom mluví manažerka Nadace Tipsport Zuzana Zděnková.

Nadace TipsportNadace Tipsport

nadace-tipsport-bs-1124-1

Foto: Nadace Tipsport

Zuzana Zděnková (vpravo) s Evou Ryšavou a Petrem Novotným z INCIEN prezentují příručku Sport bez odpadu

Před rokem jste spustili projekt Sport bez odpadu zaměřený na udržitelnost a optimalizaci odpadového hospodářství v českých sportovních klubech. Jak vypadá aktuálně stav projektu a naplnil dosavadní vývoj vaše očekávání?
Projekt nám radostně roste pod rukama! Pilot ve čtyřech fotbalových klubech pro nás byl užitečným vstupem do reality stadionů a pomohl nám lépe pochopit překážky, kterým kluby, které by chtěly snížit svůj dopad na životní prostředí, čelí. Díky tomu jsme projekt průběžně ladili, naším cílem bylo a stále je dosahovat reálných změn k lepšímu. Zjistili jsme, že kromě personálních či technických bariér jsou brzdou změn asi ne překvapivě finance a jejich nedostatek. Klubům jsme proto na jejich stadionech zaplatili konkrétní opatření, která vyplynula z individuálních odpadových analýz, zrealizovaných naším expertním partnerem INCIEN. Společně jsme se také zaměřili na komunikaci s fanoušky a ukázali jim například, že třídit odpadky může být normální i na fotbale.

Z fotbalového trávníku se teď na podzim projekt rozšiřuje i na hokejový led a basketbalovou palubovku. I tady budeme sbírat data a analyzovat vždy čtyři haly z každého sportu. Podíváme se do Brna, Třince, Litvínova nebo na hokejové Kladno. Sport bez odpadu letos vyrazil i za hranice, ujali se ho naši slovenští kolegové z Nadácie Tipsport ve spolupráci s Inštitútom cirkulárnej ekonomiky a doslova se vrhli na odpad ve čtyřech slovenských fotbalových stadionech.

Máte od zmíněných klubů k dispozici už nějaké informace, jak zavedená opatření zafungovala?
Vstupní analýzy z loňského roku ukázaly, že průměrně 75 procent směsného odpadu mohlo být vytříděno, to je obří potenciál. Právě teď na podzim a v zimě probíhají v pilotovaných klubech srovnávací odpadové analýzy, které ukážou, jak se změnilo množství a složení kontejnerů na směsný odpad. Vzhledem k tomu, že na stadionech se třídilo jen minimální množství odpadků a vratné kelímky byly spíše výjimkou, to budou hezká čísla. Věříme, že také zavedení sušáků na ruce místo papírových ručníků bude mít velký dopad. Papírových ručníků se totiž během zápasu spotřebovalo i 20 tisíc kusů!

nadace-tipsport-bs-1124-cc-3-min

Foto: Nadace Tipsport

Vstupní analýzy z loňského roku ukázaly, že průměrně 75 % směsného odpadu mohlo být vytříděno

Víte, jak s odpadovým hospodářství ve sportovních klubech zacházejí v zahraničí?
Zahraniční sportovní kluby jsou ve snahách o snižování svého negativního dopadu na životní prostředí o pořádný kus dál. Třídění odpadu nebo vratné kelímky jsou samozřejmostí, často se myslí i na třídění bio odpadu. Udržitelnost pak ti nejlepší zohledňují i v oblastech, které u nás zatím příliš diskutovány nejsou, ať už je to nabídka veganského občerstvení jako alternativy k tradičním buřtům nebo třeba recyklace dresů a sportovního vybavení. Velikým tématem a také největší zátěží pro životní prostředí je doprava, ať už fanoušků nebo samotných hráčů. U velkých sportovních akcí je množství letů přímo děsivé, vzniká tím pro životní prostředí obrovská zátěž.

Není téma udržitelnosti spíš jen módní vlna? Čekají i české sportovní kluby opravdu reálné změny?
Určitě to není móda. Česká republika je jako členská země EU jedním ze signatářů mezinárodních právně závazných dohod, kde jsme přislíbili společně usilovat o snížení negativních důsledků klimatických změn a také omezit nárůst globální teploty. K naplnění těchto závazků musí naše vláda svými politickými rozhodnutími směřovat. Na sport konkrétně pak působí tlak i ze strany mezinárodních organizací a asociací, které také mají povinnost naplňovat své klimatické dohody a závazky.

U nás to tak zatím moc nevypadá, ale změnu v komunikaci tématu jsme mohli vidět při letošních velkých sportovních událostech, u fotbalového EURO 2024 nebo pařížských hrách. Ostatně UEFA, pořadatel fotbalového šampionátu, před pár týdny vydala zprávu o udržitelnosti celé akce a nastavila tak laťku poměrně vysoko. Když zůstaneme u odpadů, oproti předchozímu Euru se letos pořadatelům povedlo snížit množství odpadů o 36 procent, přičemž nula procent z odpadů skončilo na skládkách. Konkrétních kroků a investic do udržitelnosti jsme u obou eventů mohli vidět spoustu. Takže změna se opravdu děje!

tipsport-nadace-stadion-brno

Foto: Nadace Tipsport

Fotbalovým klubům jsme na jejich stadionech zaplatili konkrétní opatření, která vyplynula z individuálních odpadových analýz

Nedávno jste se vrátili z Londýna z konference Sport Positive Summit a BBC Green Sport Awards? O jaké akce se jedná?
Obě akce jen dokazují, že sledování, a hlavně snižování negativního dopadu sportu na životní prostředí opravdu nejsou jen prázdná slova a módní záležitost. Odnesli jsme si z nich velkou motivaci, abychom v Nadaci Tipsport i nadále toto téma intenzivně „tlačili“ a podporovali sportoviště, která se o změnu snaží. BBC Green Sport Awards jsou ocenění, udělovaná třetím rokem sportovcům, profesionálním i „grassroot“ organizacím, které inspirují ostatní, přinášejí změnu a přesah sportovnímu světu. Letošní vítěz poslední jmenované kategorie, společnost Pledgeball, se ostatně věnuje mimo jiné i tématu eliminace odpadu a spolupracuje také s velkými pořadateli jako je právě UEFA.

Konference Sport Positive Summit byla intenzivní dvoudenní nálož přednášek a workshopů s lidmi, kteří za sebou mají skvělé sportovní projekty s dopadem na životní prostředí i místní komunity a společnost. Věříme, že některé z nich dostaneme i do ČR, aby nám pomohli ukázat i českému sportu, že cesta existuje. Jedno z poselství, které jsme si z naší cesty do Londýna odnesli, bylo uvědomění, jak silnou platformou sport a jeho osobnosti jsou, jaký obrovský komunikační potenciál a sociální kapitál se za ním skrývá.

1920x1080px-player

Foto: Nadace Tipsport

Nadace Tipsport pomáhá prostřednictvím svého projektu Sport bez odpadu sportovním klubům zavádět ekologická opatření v oblasti odpadového hospodářství

Jaké jsou plány Nadace Tipsport s projektem Sport bez odpadu a vůbec v tématu udržitelnosti ve sportu v nadcházejícím roce?
Plány máme veliké, prostor pro společenskou změnu je právě v oblasti sportu a udržitelnosti stále obrovský. Právě jsme uzavřeli letošní grantovou výzvu Sázíme na klima, která podpoří mimo jiné i projekty ze sportovního prostředí. Laické i profi kluby, které chtějí například zavést vratné kelímky, úspornější osvětlení nebo pomoci se zachycováním dešťové vody a tříděním bio odpadu. Příští rok chceme naši finanční podporu pro tuto oblast ještě navýšit.

Na podzim náš tým posílil kolega Martin Šlapák na pozici ESG manažera, který téma udržitelnosti rozšíří do celé naší mateřské společnosti. Sám je bývalý profi fotbalista, takže věřím, že jsme našli toho nejpovolanějšího.

A teď nás hodně zaměstnává nový koncept partnerského projektu, který téma udržitelnosti ve sportu opravdu zviditelní a nakopne. Detaily si zatím necháme pro sebe, ale věřte, že se je na co těšit!

Poslechněte si v podcastu, jak sport ničí planetu.

CC Brandstory

Článek vznikl ve spolupráci s Nadací Tipsport