Stojí za nejlepším rezidenčním projektem roku: Developer s průkopnickou vizí, který mění pravidla hry

Nájemní dům Fragment sklízí úspěchy na všech frontách. Nájemníci v něm milují bydlet, turisté si ho chodí fotit a ekologové chválí jeho zpracování.

Henceforth.Henceforth.

marcel-min

Foto: Trigema

Marcel Soural, zakladatel a předseda představenstva investiční skupiny Trigema

Mimo jiné dům Fragment získal cenu za nejlepší rezidenční a environmentální projekt roku v prestižní soutěži Best of Realty. Stojí za ním developer Trigema, který postupně obohacuje Prahu o zajímavé a kvalitně zpracované projekty, s důrazem na koncového uživatele – budoucího nájemníka či vlastníka. Zároveň také Trigema posouvá českou architekturu za hranu běžné představivosti. Právě tím nejčastěji vzbuzují pozornost. Ze spolupráce developera s Davidem Černým vznikají ikonická díla, která nejen, že působí rozruch, ale vytváří i zajímavý odkaz doby pro budoucí generace.

To všechno je součástí dlouhodobé vize, kterou zakladatel Trigemy Marcel Soural s postupem času rozvíjí. Jednotlivé prvky, jež se až doposud většině jevily jako izolované projekty, se nyní skládají jako mozaika a naplňují tak vizi ekosystému, který funguje jako vzájemně se doplňující celek.

Tuto vizi nyní zastřešuje slogan Developer of Different, jenž vystihuje popsaný přístup společnosti. Každý projekt odhaluje nový způsob, jak zažít bydlení ve městě jinak. Při jejich tvorbě jde Trigema za hranice „pouhého bydlení“. Nevznikají tak jen obytné komplexy, ale promyšlené prostory, které propojují architekturu, umění, technologie a principy udržitelnosti. Díky spojení těchto prvků vznikají projekty, které mění celý charakter jednotlivých čtvrtí.

trigema

Foto: Trigema

Nájemní dům Fragment od společnosti Trigema v Karlíně

Fragment se zrodil během tří let. Svou vizi Marcel Soural realizoval s Davidem Černým a architekty z ateliéru QARTA Architektura. Projekt vznikl na domácí poměry velmi rychle – vedle neočekávaně plynulého procesu povolování však za nebývalé tempo vděčí více než 2000 lidem, kteří se na jeho vzniku podíleli. Fragment, projekt se zaměřením na nájemní bydlení, je v této kvalitě prvním projektem svého druhu v Praze. Svým nájemníkům nabízí životní styl, který jinde nezažijí. I proto pojí jeho obyvatele něco jiného než pouze věk či jiné typické demografické parametry, jak tomu bývá u jiných projektů. Karlínský dům je tak dnes domovem mladých fotbalistů, umělců, ale třeba i osmdesátiletého páru, který se do Fragmentu přestěhoval ze své vily na Hanspaulce. Jádrem projektu je touha žít jinak a živá, pulzující komunita. V tomto duchu Fragment dostává svému názvu a jeho symbolismu.

Název projektu Fragment je výsledkem spolupráce se společností Henceforth. Po několika kolech návrhů přišel Paul Matthews, partner a kreativní ředitel Henceforth., s názvem, který podtrhuje ikonickou fasádu objektu. Ta rámuje jednotlivé životy jeho obyvatel, čímž skládá pomyslnou mozaiku života. Tento koncept dále ovlivnil již vznikající soubor soch od Davida Černého, které byly nakonec také realizovány jako fragmenty. Dominantní socha ženské postavy, Lilith, je dle autora symbolem nezávislosti. Není náhodou, že právě budování nezávislosti je definující ambicí celé skupiny Trigema.

paul-min

Foto: Henceforth.

Paul Matthews, Partner a kreativní ředitel Henceforth.

Jedním z hlavních aspektů projektu Fragment je udržitelnost, i proto byl oceněn v soutěži Best of Realty titulem „Environmentální projekt roku“. Byť se nálepkou udržitelnosti developer vyloženě neprofiluje, i tak zvládl porazit nejsilnější hráče na trhu. Projekt dále získal ocenění ze soutěží Stavba roku 2023, CJI Awards 2023 nebo titul Inovace roku. Ve šlépějích úspěchů Fragmentu pokračuje i projekt LIHOVAR, rezidenční čtvrť, která nabídne bydlení u řeky tak, jak ho v Praze ještě neznáme.

Takzvaný „riverside living“ je fenoménem velkých světových metropolí a díky projektu LIHOVAR se k nim brzy připojí i Praha. Jeho první část – blok Sever bude dokončena na jaře roku 2024, ale už nyní jsou všechny tři plánované bloky ze 70 procent vyprodané. Architektura LIHOVARU, za níž stojí architektonické studio Black n’Arch, připomíná slavnou industriální minulost bývalého provozu objektu a navazuje na ni novým programem a náplní – vše v duchu skutečných principů udržitelnosti ve smyslu obnovy, renovace a hledání nového využití pro již urbanizované prostředí.

Ambice společnosti ale sahají i za hranice a její další aspirací je úspěch v mezinárodních soutěžích. Dle slov Marcela Sourala je klíčem k úspěchu spolupráce s lidmi, kteří jejich přístup sdílí. Trigema se v posledních letech mimo jiné soustředila i na budování své strategie a značky. Tu Trigemě pomáhala nastavit konzultační společnost Henceforth., která je dlouhodobým partnerem celé skupiny. Mimo kampaň Developer of Different stojí Henceforth. i za názvem ikonického Fragmentu. Tvoří strategie značek pro real estate, hospitality či investiční fondy. Působí v Čechách, ale i na Blízkém východě, kde pracuje například na projektech pro využití rozvojových území v Saudské Arábii iniciovaných místní administrativou.

jarmila-min

Foto: Henceforth.

Jarmila Fryntová, Partner a CEO Henceforth.

Pro projekt Fragment Henceforth. vytvořila návrh dispozic a interiérů jednotlivých bytů a také společných prostor. S Trigemou dále úzce spolupracovala při definici vybavení a nastavení standardů. Pro LIHOVAR Henceforth. nastavoval kreativní vizi destinace, vlastní značku i následnou komunikaci. „Přidaná hodnota Henceforth. spočívá v pomoci definovat strategii na základě vizí a dále je překlápět do reality,“ popisuje důvody opakující se spolupráce s firmou Marcel Soural.

Jarmila Fryntová, CEO společnosti Henceforth., vnímá spolupráci s Marcelem Souralem jako obohacující: „Klíčem je odvaha klienta, která mě baví. Pokud se má zajímavá myšlenka posunout a rozvinout, nesmíte se bát rozbít status quo. Milovníci zajetých pořádků vás sice pravděpodobně nebudou mít rádi, ale až tu změnu uděláte, vše se přeskupí, prach se usadí, lidé se nadechnou a zpětně ocení nové, originální řešení, k němuž by tradiční cestou nedospěli. Nová kvalita vystoupí do popředí a obohatí vás i prostředí.“ V tomto duchu Trigema v symbióze s Henceforth. společně posouvají hranice pojmu development nejen v Česku.

CC Brandstory

Článek vznikl ve spolupráci se společností Henceforth.