Britové blokují spojení Avastu s jeho americkým konkurentem. Velký obchod se znovu odkládá

Spojení českého antivirového obra s NortonLifeLock se může protáhnout i do konce roku.

Filip HouskaFilip Houska

avast-2021

Foto: Avast

Ústředí české antivirové společnosti Avast

0Zobrazit komentáře

V situaci okolo očekávaného – a pro český byznys historického – spojení Avastu s americkým konkurentem NortonLifeLock dochází k dalšímu rozuzlení. Po nedávném odsunu termínu fúze přišel problém ze strany britského antimonopolního úřadu, kvůli kterému se zkompletování obchodu nestihne v plánovaný termín 4. dubna, ale nejspíš až v polovině roku. Možná dokonce až jeho koncem.

Britští regulátoři vyjádřili okolo fúze českého antivirového obra a společnosti NortonLifeLock, která byla oznámena loni v srpnu, pochybnosti už před pár týdny. Obávali se, že spojení obou firem naruší hospodářskou soutěž, a proto v polovině března přišli se zprávou, že případ podrobí hloubkovému šetření. Což se podle mluvčí Avastu nyní má odehrávat.

To je důvod, proč sloučení v termínu 4. dubna, na kdy bylo plánované po přesunutí z původního termínu 24. února, neproběhne. Kvůli projednávání britských regulátorů, kteří se domnívají, že po spojení Avastu Avast avast-logoČeská softwarová společnost Avast patří k nejznámějším a nejúspěšnejším hráčům v odvětví… 1988Praha (ČR)Eduard Kučera , Pavel Baudiš Ondřej Vlček (CEO), Vince Steckler (bývalý CEO), John Schwarz (předseda představenstva) Více informací s NortonLifeLock budou mít zákazníci horší podmínky při hledání softwaru pro kyberbezpečnost, se termín očekávané fúze znovu přesouvá.

Přesné datum spojení, v rámci kterého je NortonLifeLock za českou společnost ochoten zaplatit zhruba 186 miliard korun, zatím není známo. Nejbližší časový horizont je polovina letoška, ale je možné, že se celá situace natáhne ještě o několik měsíců, tudíž by mohlo být jasno až koncem roku. Antimonopolní úřady Spojených států, Německa a Španělska s fúzí problém nemají.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Avast je česká nadnárodní antivirová společnost, která na trhu působí od roku 1988. Je jedním z průkopníků v oboru počítačového zabezpečení. Dodává bezpečnostní programy pro počítače a mobilní zařízení a podle odborníků se řadí ke světové špičce. Produkty Avastu využívá přes 435 milionů uživatelů po celém světě, z velké části bezplatně. Firma uvádí, že zaměstnává více než 1 700 lidí a že každý měsíc zablokuje 1,5 miliardy počítačových útoků.

NortonLifeLock sídlí ve městě Tempe v americkém státě Arizona. Podnik má tržní hodnotu kolem 17,5 miliardy dolarů a dříve na trhu působil pod názvem Symantec. Sekci výrobce bezpečnostního softwaru Symantec zaměřenou na podniky a úřady ovšem v roce 2019 prodal americkému výrobci čipů Broadcom. Jeho nejvýraznějšími obchodními artikly jsou nyní antivirus Norton a produkty LifeLock na ochranu proti krádeži identity.

Každé všední ráno posíláme nejzásadnější zprávy dne.

S přispěním ČTK.

Brněnský patriot a průmyslník Fait rozšířil své byznysové impérium, získal továrnu z Gdaňsku

Polská společnost Rockfin zaměstnává 700 lidí a loni utržila dvě miliardy korun. Jejími klienty jsou koncerny jako Siemens, Mitsubishi nebo GE.

Luboš KrečLuboš Kreč

igor

Foto: Jet Investment

Brněnský patriot a průmyslník Igor Fait

0Zobrazit komentáře

Miliardář Igor Fait koupil v Polsku se svou investiční skupinou Jet Investment významného výrobce technologií pro energetiku Rockfin. Plánem je začlenit ho vedle českých firem Tedom a 2 JCP do vznikajícího holdingu, který se bude podílet na zelené transformaci energetiky.

Fait, kterého časopis Forbes řadí s majetkem 3,6 miliardy korun mezi stovku nejbohatších Čechů a Češek, získal Rockfin od varšavského fondu Tar Heel Capital. Objem transakce sice strany nezveřejnily, jelikož ale Rockfin loni vydělal v hrubém přes 200 milionů korun, jednalo se nejspíš o částku přesahující miliardu korun.

Firma loni utržila dvě miliardy korun a zaměstnává 700 lidí. Sídlo i výroba Rockfinu jsou ve městě Małkowo poblíž přístavu Gdaňsk, podnik má další dva výrobní závody ve středním a východním Polsku. Specializuje se na vývoj a výrobu olejových a palivových systémů pro turbíny, generátory a kompresory. Mezi klíčové klienty patří Siemens, GE, Mitsubishi či Kawasaki.

„Do společnosti Rockfin jsme vstoupili, abychom využili vzájemných obchodních, engineeringových i výrobních synergií a také synergií v oblasti výzkumu a vývoje. Ve fondu tak chceme vybudovat silnou platformu, která dokáže nabídnout řešení pro transformaci směrem k čisté energii a decentralizované energetice. Právě v této oblasti bychom se rádi stali evropským lídrem,“ uvedl k obchodu Igor Fait.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Rockfin by měl plánovaný energetický holding vytvořit spolu s třebíčským výrobcem kogeneračních jednotek Tedom a račickou strojírenskou společností 2 JCP, která se specializuje především na zařízení pro plynové turbíny. Fait chce i s ohledem na ukrajinskou válku, která má na byznys s plynem tvrdý dopad, zaměření firem ve svém portfoliu trochu poupravit a více se soustředit na nové a zelené technologie.

Ty mají hrát důležitou roli také v novém investičním fondu Jet 3, který s kolegy letos spustil a do nějž chce od soukromých i institucionálních investorů získat osm miliard korun. Důležitým parametrem, který bude při případných investicích zvažovat, bude ESG, tedy sociální a ekologický přesah v podnikání dané společnosti.

„Investice, které se budou do fondu nakupovat, budou ohleduplné vůči planetě, budou mít příznivý dopad na zdravý životní styl a životní prostředí. Samozřejmě ne všechny, ale fond bude hodně zaměřený tímto směrem podnikání,“ prohlásil šestapadesátiletý byznysmen v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

wichterle-boxed

Přečtěte si takéMožná nás v Rusku znárodní, říká dědic slavného jména Martin WichterleMožná nám podnik v Rusku znárodní. Ale umět se přeorientovat je základ byznysu, říká dědic slavného jména Martin Wichterle

Fait je v rodném Brně známý jako velký filantrop a milovník architektury. Obnovil mimo jiné funkcionalistickou kavárnu Era, restauraci Pavillon (dříve známou jako Zemanova kavárna) a také slavnou Münzovu vilu. Vlastní též špičkovou výstavní síň Fait Gallery, jeho soukromá umělecká sbírka čítá několik stovek děl v hodnotě stovek milionů korun. Je také milovníkem exkluzivních aut, v jeho garáži parkoval McLaren P1 nebo Rolls Royce Cullinan.

Jeho společnost Jet Investment nashromáždila za poslední roky kapitál ve výši 8,5 miliardy korun. Kromě Tedomu a 2 JCP se v portfoliu nachází například podniky Strojírny Poldi v Kladně, německá EDS Group nebo První brněnská strojírna. V posledních třech letech Jet Investment uskutečnil čtyři velké prodeje – společností Less & Timber, Kordárna Plus, Benet Automotive a MSV Metal Studénka.