Britští mariňáci testují tryskový oblek. Pomůže při útoku na loď obsazenou piráty i během záchranných operací

gravity-industries-jetpack-marines-1

Reprofoto: Gravity Industries/YouTube

Britská námořní pěchota a Gravity Industries testovaly tryskové obleky nejen pro boj s piráty

0Zobrazit komentáře

Pirátství máme spojené především s oblastí Karibiku v 17. století, násilné přepadávání a unášení lodí se však děje dodnes. Dnešní piráti sice nenosí šavle a papoušky na rameni, jejich řádění ovšem dokáže být podobně surové. To je také důvod, proč britské ozbrojené síly testují oblek, jenž by jim umožnil rychlý výsadek na lodě, na které se lze kvůli vysokému trupu dostat jen velice obtížně.

Aktivity dnešních pirátů se odehrávají především v oblastech jižní a jihovýchodní Asie a také na jihu Rudého moře. Zde číhají především na moment, kdy se lodě přibližují k úžinám a průplavům, a proto snižují svou rychlost. Útočníci naopak využívají malých a rychlých plavidel, se kterými se často nepozorovaně přiblíží ke své oběti. Následně po žebřících vyšplhají na palubu.

Jejich cílem často není samotný náklad lodí, ale především lodní trezory s výplatami nebo osobní věci posádky. V těch nejhorších případech jsou to i samotní námořníci, za které piráti vyžadují výkupné. Na záchranu přepadených plavidel jsou proto vojsky po celém světě cvičeny speciální jednotky, jež mají za úkol se co nejrychleji dostat na loď a posádku zachránit.

Právě rychlé a efektivní nalodění, pokud možno bez upoutání pozornosti nepřítele, je ovšem tou nejnáročnější částí. Tzv. operace VBSS (visit, board, search and seizure, tedy přiblížení, nalodění, prohledání a zadržení) patří mezi nejnebezpečnější činnosti, na které mohou být mariňáci nasazeni. Využívají při nich zvláštní vybavení, žebříky a háky, ale dnes například už i drony.

V budoucnu by mohly být součástí tohoto vybavení i speciální tryskové obleky z dílny společnosti Gravity Industries. Prototyp takového obleku, který má na svém kontě i světový rekord, nyní jeho konstruktéři vyzkoušeli ve spolupráci s příslušníky britské námořní pěchoty během několikadenního cvičení.

Na přídi jednoho z rychlých člunů stojí osoba oděná do obleku, který přidržuje speciální stojan. Po vydání rozkazu je letec od stojanu odpoután a díky tryskám rychle překonává vzdálenost mezi člunem a pronásledovanou lodí. O několik sekund letu později dosedne na palubu a shazuje žebřík, po němž mohou rychle vyšplhat ostatní členové jednotky.

Stejným způsobem byl demonstrován i opačný scénář, kdy se příslušník jednotky s oblekem, který můžeme nazývat jetpackem, vrací z pronásledované lodi zpět na člun. Testování mělo podle Business Insideru trvat přibližně tři dny, během nichž nevyužívali oblek přímo příslušníci britských ozbrojených sil, ale pouze sekundovali osobám z Gravity Industries.

gravity-industries-jetpack-marines-2

Reprofoto: Gravity Industries/YouTube

Tryskový oblek slouží k rychlému zajištění výsadku celého komanda

Celé zařízení je prozatím stále ve fázi experimentálního vývoje, nicméně své uplatnění by mělo nacházet právě v podobných případech, kdy je potřeba nalodit se na plavidlo, na kterém je nepřítel, ať už se jedná o piráty nebo příslušníky znepřátelené armády.

Britské ozbrojené síly prozatím nemají jasno, zda obleky do výbavy svých jednotek zahrnou. Přece jen se ještě stále jedná o moderní technologii, která musí být vyladěna k naprosté dokonalosti, než bude sloužit při náročných vojenských operacích, kde může i sebemenší pochybení znamenat ohrožení života.

Nicméně vojenské účely nejsou těmi jedinými, při kterých by takové zařízení mohlo najít své využití. Použitelné by mohlo být i při civilních operacích. Podobné obleky již dříve zkoušeli například členové britského záchranného systému při pátrání po osobách v těžko přístupném terénu.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym