Brněnská Manya je chuťový teleport do země vycházejícího slunce. Toto je pro nás to pravé Japonsko, říkají majitelé
Delikatesy z japonské hospody Manya v Brně
Prostor obložený dřevem, provoněný smaženou tempurou, párou z čerstvě uvařené rýže a fermentovanou pastou miso. Neformální atmosféra a jistota, že ať už před vás kuchař položí cokoliv, půjde pravděpodobně o jeden z vašich nejlepších gurmánských zážitků. Tak by se dala shrnout takřka každá izakaja – japonská hospoda, která je ztělesněním pohostinnosti bez příkras. A přesně taková je i Manya, kterou už téměř rok provozují Margita Havlíková s Martinem Rousem v centru Brna.
Japonská gastronomická vlna se přes Česko přelila zejména v podobě sushi barů rozličné kvality, pár let zpátky si mohli tuzemští strávníci konečně začít vytvářet závislost na pokrmu téměř nadpozemské substance – polévce ramen. Právě „ramenérie“ Čechům ukázaly, že japonská kuchyně nemusí být svázaná striktními pravidly estetiky a minimalismem vytvářejícím atmosféru zenového kláštera. U ramen bister však nabídka neformálního japonského stravování zdaleka nekončí.
Vůbec nejpopulárnějším a také nejběžnějším konceptem je v Japonsku totiž izakaja – obyčejná hospoda, často rozprostřená jen na několika málo metrech čtverečních, která vybízí k dlouhému zastavení u skvělého jídla a saké. Host se zde může nechat strhnout plejádou vynikajících pokrmů, které si na nic nehrají, přesto mnohdy potěší víc než oceněními ověnčené wagyu hovězí. Přesně s myšlenkou na své oblíbené izakaji otevřeli Margita Havlíková s Martinem Rousem svou vlastní – přímo v centru Brna.
„Manyu jsme otevřeli 22. ledna, v okénku mezi vlnami koronaviru. O otevření jsme mluvili od června, kdy už odeznívala první vlna, a my tak v jisté euforii vůbec nepředpokládali, že přijde další, mnohem silnější, kvůli které všechny podniky na půl roku zavřou,“ vypráví Martin Rous zpoza dřevěného baru, za kterým se připravuje na nadcházející sobotní směnu. Rychle ale dodává, že rozhodnutí nelitují. „Šli jsme do toho po hlavě a jsme za to rádi. Kdybychom věděli, co nás čeká, možná bychom do otevření vůbec nešli.“
Margita s Martinem navštívili Japonsko dvakrát. Objevování země vycházejícího slunce však předcházela škola sushi, který Martin absolvoval na Tokyo Sushi Academy v Singapuru. „Právě na kurzu jsem se seznámil se sushi mistrem Fudži-sanem, který nás později pozval do Japonska, kde jsme absolvovali další stáže. Navštívili jsme spolu spoustu gastronomických konceptů, pak nás ale vzal do izakaji a my poznali, že toto je to pravé Japonsko. Byl tam kuchař, který kouřil cigaretu a připravoval skvělá domácí jídla. Celé to byl ohromný zážitek a řekli jsme si, že přesně touhle cestou chceme jít,“ vzpomíná Rous.