Brněnští vědci rozjeli vývoj probiotik na míru. Správně namíchané kapsle pomáhají ve střevech zlepšovat zdraví

probione-boxedStory

Foto: Medi Pharma Vision

Zakladatel Medi Pharma Vision Petr Ryšávka

Skrytý mikrosvět, který s sebou nosíme 24 hodin denně, ovlivňuje víc, než si možná umíme představit. Přitom až v posledních letech vědci postupně odhalují význam bakterií a mikroorganismů žijících v lidském těle, které, jak se ukazuje, není tak zcela lidské. Mikroskopických obyvatel je totiž v těle víc než lidských buněk.

Do výzkumu střevní mikroflóry se před čtyřmi lety pustili také v brněnské laboratoři Medi Pharma Vision, kde osmnáctičlenný tým pod vedením výzkumníka Petra Ryšávky přivedl na trh probiotický doplněk stravy Probione. Ten pomáhá s obnovením rovnováhy ve střevech a je individualizovaný pro každého zákazníka.

Aktuálně firma jedná s potenciálními investory, aby mohla snáz expandovat. O kapsle Probione je totiž zájem i v zahraničí. Pokořený cíl z minulého roku, tedy dosáhnout obratu třicet milionů korun, letos firma rovnou zdvojnásobila. Aby cíl opět naplnila, posiluje týmy, nakupuje nové přístroje a zásobuje sklad surovinami pro výrobu.

Probione

Foto: Medi Pharma Vision

Vlajková loď Probione je designovaná na roční užívání

Pandemie totiž dodavatelské služby v tomto sektoru významně zpomalila a ukázala, že ti nejmenší z nejmenších, ba dokonce neviditelní tvorové dokážou zamíchat kartami v celém světě. Bylo by proto naivní bagatelizovat jejich vliv v lidském těle. „Fascinující je, že každý máme svůj jedinečný mikrobiální make-up nebo otisk prstu, chcete-li,“ začíná rozhovor výzkumník Petr Ryšávka, zakladatel projektu individualizované probiotické kúry.

Probiotika definuje Světová zdravotnická organizace jako živé organismy, které – jsou-li aplikovány v adekvátním množství – působí příznivě na zdraví hostitele. Jenže co je to adekvátní množství, zvážíme-li fakt, že ve střevech žijí tisíce druhů bakterií? Tuto otázku si opakovaně kladl Ryšávka po dobu deseti let, když sledoval účinky a efektivitu lékárenských probiotik, která pomáhal vyvíjet.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Hodně mě překvapilo, že u řady lidí docházelo po užití různých ‚univerzálních‘ probiotik spíše ke zhoršení stavu. Tak jsem pochopil, že neexistuje univerzální léčba a univerzální probiotikum,“ říká vědec. Rozhodl se proto investovat do zařízení na molekulárně-biologickou analýzu mikrobiomu, jinými slovy na analýzu stolice, rozjel vlastní výzkum a následně i firmu.

Celý byznys model postavil Ryšávka v online prostředí. Probione tedy nelze koupit v žádném kamenném obchodu a vstupní vzorky posílají lidé do laboratoře ve speciálních kitech. „Díky transportním kitům na vzdálenosti již tolik nezáleží. Distribuujeme probiotika do celé Evropy. Posílali jsme je už i do Asie či USA,“ zmiňuje jednatel firmy Ondřej Nedoma. Aktivní kampaň však chce biotechnologický startup pro začátek spustit v okolních státech.

Probione již pomohlo tisícům klientů

Aktuálně brněnská laboratoř analyzuje až dva tisíce druhů bakterií, u nichž vědecký i klinický výzkum prokázal významný vliv na lidské zdraví. „U celé řady bakterií víme, že by se jejich obsah měl pohybovat v nějakém rozmezí. Je to jako podstoupit vyšetření krve. Každý máme jiné výsledky, ale musí být v určitých mezích. Pokud vybočují, je něco zásadního špatně,“ přirovnává Ryšávka.

Jeho tým produkt testoval porovnáním mikrobiomu před individualizovanou probiotickou suplementací a po ní. Výsledky ukázaly, že pestrost mikrobiomu a přátelských bakterií ve střevech dokážou kapsle Probione výrazně navýšit. Aktuálně má Medi Pharma Vision v probiotické kúře nebo po jejím ukončení již několik tisíc klientů.

Samotná analýza vzorků trvá v řádech týdnů, celková kúra pak půl roku až rok. „Antibiotika zničí mikrobiom během pár dnů. Jeho obnova ale trvá minimálně šest měsíců,“ vysvětluje Ryšávka. Na zkoušku si však může zákazník objednat i čtvrtletní dávku. „Častá představa, že užívání probiotik po dobu jednoho týdne mikrobiom zásadně ovlivní, je mylná,“ upozorňuje.

Probione_2

Foto: Medi Pharma Vision

Co trvalo týdny, trvá měsíce. Brněnský startup kvůli pomalým dodávkám zásobuje sklad

Vlajková loď Probione je designovaná na roční užívání s tím, že každé tři měsíce dostává zákazník zcela nový probiotický koktejl šitý na míru jeho tělu. Tuto kúru Ryšávka doporučuje klientům s vážnými potížemi a lidem, kteří vyhledávají nejvyšší standard. Mladší sestra projektu Probione, Smart Probio, je nastavená na 6 měsíců a je tedy i finančně dostupnější.

Za roční individualizovanou probiotickou kúru včetně analýz vzorků zaplatí zákazník 34 500 korun. Půlroční kúra vyjde na 19 tisíc. „Z klientů, kteří do našeho programu vstoupili kvůli zdravotním problémům, jich 80 procent zůstává a často u nás pokračují již třetím rokem. Individualizovaná probiotika je vrátila do běžného života a nechtějí riskovat návrat problémů,“ zmiňuje Ryšávka.

Kapsle dostávají zákazníci v hliníkové dóze s desikantem, tedy látkou, která absorbuje vlhkost a zajišťuje tak stabilitu probiotických kultur. Samotné kapsle jsou enterosolventní, což znamená, že prochází žaludkem bez vlivu na jeho sliznici a bezpečně přenesou probiotické kultury přes agresivní prostředí v něm. Efekt je tak dle slov Ryšávky výrazně vyšší než u želatinových tobolek či fermentovaných potravin.

„Mikrobiom je přímo nebo nepřímo spojen s každým lidským onemocněním.“

„S jistotou můžeme říct, že více než 90 procent kultur doputuje do střeva a jsou schopné rekolonizovat a regenerovat poškozený mikrobiom,“ říká Ryšávka. Kromě toho dodává Probione řadu kultur, které ničí patogeny, jsou testované na potlačení depresí, alergií, podporu imunity a dýchacích cest. „Takové bakterie v jogurtech nenajdete,“ usmívá se vědec.

Za poslední rok otestovala brněnská laboratoř 10 tisíc unikátních vzorků. Již první výsledky ukázaly na specifické rysy mikrobiomu lidí bojujících s obezitou. Právě ti se podle slov Ryšávky stále častěji řadí ke klientům Probione, neboť si uvědomují, že obezita ve většině případů začíná právě na úrovni střevního mikrobiomu.

Další výzkum firma zacílila také na pacienty hospitalizované s vážnějším průběhem nemoci COVID-19, jejichž mikrobiom se současně snaží uzdravit. První analýzy u pacientů odhalily vážné narušení střevního mikrosvěta. Cílem studie je také prokázat, že podávání vhodně navržených probiotik může snížit riziko závažného průběhu infekce. „Vždyť až 80 procent imunity se nám vytváří ve střevě,“ podotýká Ryšávka. Na studii spolupracuje Medi Pharma Vision s Fakultní nemocnicí Brno.

Probiotika jako léčba i prevence

Mezi nejčastější uživatele Probione se řadí lidé s nespecifickými střevními záněty, kteří trpí chronickými průjmy, a dále pak lidé s poškozenou imunitou. Samostatnou skupinu tvoří pacienti s neurodegenerativními nemocemi, jako je Parkinsonova nebo Alzheimerova choroba. Ty začínají právě změnami střevního mikrobiomu a střevního nervového systému přibližně 10 až 15 let před propuknutím onemocnění.

Mikrobiom je však dle slov Ryšávky přímo nebo nepřímo spojen s každým lidským onemocněním. „Nejde pouze o průjmy, zácpy, vysoký cholesterol nebo imunitu. Střevní mikrobiom je klíčový v čištění a detoxikaci organismu,“ poznamenává. Významnou roli hraje dle jeho slov i tam, kde bychom to vůbec nečekali.

Probione_1

Foto: Medi Pharma Vision

Probiotika na míru vyvíjí Ryšávkův tým již pátým rokem

Zdravý mikrobiom třeba snižuje riziko zlomenin, neboť ovlivňuje vstřebávání vápníku. Řada klientů tak probiotika užívá jako prevenci a podporu zdraví. Správná činnost střev je totiž zcela základním předpokladem pro život ve zdraví a dlouhověkost.

Mikrobiální medicína je nicméně stále v raných fázích a nesporně ji čeká ještě spousta bádání. Již teď je však jasné, že temné hlubiny našich útrob nemusí žít tak úplně vlastním životem, jako tomu bylo dosud. Do budoucna se dost možná monitorování mikrobiomu a suplementace probiotik stane každodenní záležitostí, jakou je třeba péče o zdravý chrup.

Partnerem článku a CzechCrunche je společnost Medi Pharma Vision. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.

CzechCrunch Jobs