Bruce Willis kvůli afázii končí s herectvím. Připomeňte si, jak se zapsal do dějin Hollywoodu
Hrát začal původně proto, že mu to pomohlo překonat koktání.
Bruce Willis byl populární už v dětství mezi svými spolužáky, trpěl ale nepříjemným handicapem – nedokázal plynule mluvit. Na střední škole ovšem zjistil, že jeho koktání výrazně oslábne, když stojí na scéně divadla a pronáší repliky. Jakoby si jeho vlastní tělo vynutilo, aby se stal hercem. Po čtyřiceti letech hvězdné kariéry teď jeho tělo zase „rozhodlo“, že je na čase záři reflektorů opustit. Willisovi byla diagnostikována porucha schopnosti komunikace a jeho rodina oznámila, že s herectvím končí.
Podle vyjádření rodiny se Bruce Willis potýká se zdravotními problémy a nedávno mu lékaři diagnostikovali afázii. „V důsledku toho Bruce po detailním zvážení opouští kariéru, která pro něj tolik znamenala,“ napsala rodina na sociálních sítích. „Procházíme tím jako silná jednotná rodina a chtěli jsme o tom dát vědět fanouškům, protože víme, že je pro vás stejně důležitý, jako jste vy pro něj.“
Willis se do srdcí milionů diváků otisknul mnoha rolemi v průběhu skoro čtyřicetileté kariéry. Její takřka osudové rámování ovšem neznamená, že byla přímočará. Naopak. Svým průběhem připomínala jeden z jeho filmů s akcí a zklidněním, vrcholy, pády a mnoha vedlejšími liniemi. Herec si přitom stihnul vyzkoušet většinu hlavních žánrů, do historie se ale zapsal hlavně jako akční hrdina.
Syn válečného veterána, živícího se převážně dělnickými zaměstnáními, a matky pracující v bance se po škole, kde chodil do zmíněného divadelního kroužku, na hereckou dráhu nevydal okamžitě. Na obor dramatu na univerzitě se zapsal až po krátkých zkušenostech jako člen ochranky jaderné elektrárny a soukromý vyšetřovatel. Jelikož se mu na škole dařilo, rozhodl se pak vyrazit do New Yorku hledat herecké angažmá.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Zde nejdříve pracoval jako barman a doufal, že narazí na známé divadelní nebo filmové tvůrce. Nedlouho po získání první větší role v menším divadle se v 80. letech začal objevovat také v televizi. Zpočátku hrál epizodní nebo nepříliš významné postavy v seriálech a reklamách. V roce 1984 ale vyrazil do Los Angeles, kde ho ze tří tisíc kandidátů vybral producent pro jednu z hlavních rolí komediálního seriálu Měsíční svit.
Ten se stal obrovským hitem, Willise ustanovil jako známé herecké jméno v televizi a v pozdějších řadách mu získal cenu Emmy i Zlatý glóbus. O rok později pak do kin dorazila Smrtonosná past. Napínavý a relativně nákladný akční film s hrdinou z televizní komedie mnoho lidí v Hollywoodu před vydáním považovalo za značný risk. Stal se z něj ale hit, který vydělal více než čtyřnásobek svého rozpočtu a byl nominovaný na čtyři Oscary.
Willis byl najednou hollywoodská hvězda. Natáčel jeden snímek za druhým, rok po první Smrtonosné pasti v kinech uspěla komedie Kdopak to mluví, v níž propůjčil hlas batoleti, a v roce 1990 následovala už vysoce očekávaná Smrtonosná past 2. Krátce na to vyšel ještě dnes kultovní Poslední skaut, vinou pár propadáků pak ale Willis na několik let opustil výsluní.