Brzy bude hotové bydlení na pražském Lihovaru. Nabídne Davida Černého a komín s výtahem na vyhlídku
Lihovar je doteď spojený s pitím, nově to bude jídlo. Developerský projekt Trigemy počítá i s food courtem s jídlem z celého světa.
Původně tu stál jeden z největších pražských lihovarů, jmenoval se Fischl a synové. Pracoval s přelomovým objevem – spotřebovával zbytkovou melasu z cukru a vyráběl z ní líh. Od roku 2000 zůstal zlíchovský areál prázdný. Atraktivní místo u řeky by se nyní mělo změnit na moderní rezidenční čtvrť, kterou staví developerská společnost Trigema.
Lihovar přísluší ke Smíchovu, kdysi industriální čtvrť svůj prapůvod až donedávna udržovala hlavně zde. Reprezentoval ji velký komín, který podobně jako u dalších přestaveb brownfieldů i v tomto případě zůstane jako vzpomínka na zašlé časy. A stejně jako byl kdysi dominantou lihovaru, stane se i dominantou Lihovaru s velkým L, protože přesně takové jméno celý projekt dostal.
První etapa nového areálu se nyní dokončuje, k nastěhování by měl být už na jaře příštího roku. Vzniká tu 245 bytů na rozloze 4 500 metrů čtverečních. Kolaudace by měly probíhat postupně od letošního listopadu, pak bude následovat etapa druhá. Dohromady tak Lihovar nabídne 550 bytů od 1+kk až po 5+kk, počítá se ale také s nestandardními dispozicemi či penthousem. Byty budou ve smíchovském projektu na prodej, ale část bude sloužit i pronájmům. Sakumprásk by mělo být na levém břehu Vltavy hotovo do roku 2026.
„Cílem projektu je doplnit a obohatit urbanistický kontext Smíchova o kompaktní blok budov, kterým vertikálně dominuje obytný komín. Návrh přímo souvisí s dědictvím průmyslové architektury, která je nedílnou pamětí místa,“ popisují architekti ze studia Black n’ Arch, kteří s Trigemou pracovali například i na budově karlínského Fragmentu.
Průmyslové dědictví připomínají cihlové fasády, pilové střechy a právě komíny. V projektu ale zůstala i jedna původní budova. Jde o bývalou varnu, která se proměnila na muzeum Davida Černého pojmenované Musoleum. To je ostatně už dokončené a dá se navštívit. I v tomto případě si Trigema vyzkoušela spolupráci už na Fragmentu, Černý je autorem několika obřích soch, které karlínský projekt obklopují.