Tak bude pršet, nebo nebude? Řada lidí neví, co znamenají procenta u předpovědí srážek v mobilu

Mobilní aplikace u předpovědi srážek nabízejí i procenta. Co ovšem tato čísla znamenají? Interpretace je o něco složitější, než by se mohlo zdát.

mrkapwing_generate_a_landscape_just_before_the_rain_-ar_169__d9780228-b5ed-429c-8d19-2c64a6d98f43_0-min

Foto: Midjourney / CzechCrunch

Bude pršet? Procenta v předpovědi ukazují, že nejspíš ano

0Zobrazit komentáře

Ať už se chystáte na dovolenou na chalupě, rodinnou zahradní oslavu, či výlet do hor, v každém případě vás bude zajímat, jak bude. Pro odpověď stačí jen sáhnout do kapsy pro mobil a zkontrolovat některou z aplikací nabízejících předpověď počasí. Interpretace piktogramu sluníčka, mráčku či dešťových kapek je celkem jednoznačná. Jak ale rozumět procentům, která se v aplikacích objevují u obrázku mraku s dešťovými kapkami? Jde o plochu zasaženou srážkami, nebo o šanci, že promoknete na kost?

Předchozí generace se musely u předpovědi počasí spolehnout na barometr či domeček, ze kterého vycházel panáček či panenka, dnes se stačí podívat do telefonu. Kdo chce mít skutečně přesné informace o vývoji počasí v následujících hodinách, může otevřít Windy či jinou aplikaci nabízející informace z meteoradaru. Ty ovšem neposkytují dlouhodobé předpovědi.

K tomu lépe poslouží aplikace, jako je například Apple Weather či Weather app, které má implementované každé zařízení i operačním systémem iOS, respektive Android. Lze tedy předpokládat, že se jedná i o nejpoužívanější aplikace pro předpověď počasí vůbec.

Kdo si je otevře, dostane celkem jednoduchou a snadno čitelnou předpověď na několik dní dopředu, s odhady nejnižších a nejvyšších teplot, pohyby větru a také toho, zda bude slunečno, oblačno či deštivo. V případě předvídaných srážek obě aplikace uvádí i procenta, jejichž interpretace je o něco složitější, než by se mohlo na první dobrou zdát. Co znamenají? Pravděpodobnost výskytu srážek, vyjádření plochy, kterou déšť v dané oblasti zasáhne, či hustotu deště?

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Správná odpověď se skrývá v kombinaci faktoru pravděpodobnosti srážek a plochy, na kterou mohou dopadnout. Pravděpodobnost se v tomto případě násobí odhadovanou plochou, na kterou by mohly kapky spadnout. Pro příklad, pokud se u piktogramu mraku s deštěm ukáže 40 %, může toto číslo vycházet ze scénáře, kdy si je software, který predikci vytváří, na 80 % jistý, že bude pršet, ale odhaduje, že srážky pokryjí jen 50 % daného území. Popřípadě se může toto procento objevit v momentě, kdy si je software naprosto jistý, že přicházející srážky pokryjí kompletně celé sledované území, tedy 100 %, ale zároveň odhaduje, že výskyt srážek je pouhých 40 %.

Zapomeňte na složitosti

Ona procenta tak v sobě ukrývají určitou dávku nejistoty, která je navíc podtržena tím, že různé aplikace mohou využívat různé predikční modely, jak pro CzechCrunch potvrdil i meteorolog Pavel Borovička z Českého hydrometeorologického ústavu. Dobrou zprávou pro běžné uživatele ovšem je, že ať je výpočet sebekomplikovanější, nakonec vyplivne jen jedno číslo, podle kterého se lze celkem snadno řídit. Pokud plánujete zahradní oslavu, je lepší ji chystat na den, kdy je odhad výskytu srážek v oblasti pouze dvacetiprocentní než osmdesátiprocentní.

Obecně totiž platí, že v případě 10 až 20 % pršet s největší pravděpodobností vůbec nebude. U 30 až 40 % očekávejte spíše menší přeháňky, které by neměly plány na víkend nijak drasticky rozmetat. U 50 až 70 % už nejspíš sprchne na většině území. A pokud předpověď hlásí 80 až 100 %, počítejte s tím, že zmoknete jako slepice, ať už se budete v dané oblasti pohybovat kdekoliv.

Vše tak nějak podtrhuje příspěvek jednoho z uživatelů Redittu, který do diskuze nad interpretací procent v aplikacích předpovídajících počasí napsal. „Můžete ignorovat všechny vědecké poznatky. Pracuji v letectví a vše se smrskává na dvě pravděpodobnosti – 30 % a 40 %. To jsou jediné dva údaje, které dostáváme z meteorologické kanceláře. V zásadě – 30 % znamená, že by mohlo pršet, ale pravděpodobně nebude, a 40 % znamená, že s největší pravděpodobností pršet bude.“

navrh-bez-nazvu-6-min

Foto: CzechCrunch

Předpověď počasí v aplikacích od Applu a Googlu, kdy každá hlásí něco trochu jiného na totožné dny

Procenta u srážek ovšem nejsou tou jedinou komplikací v předpovědi. S určitým odstupem je vždy dobré přistupovat například i k předpovědi bouřek či mlh. Jak vysvětluje Pavel Borovička, právě bouřky a mlhy patří k nejhůře predikovatelným meteorologickým jevům. „Úzce souvisejí s vlhkostí vzduchu, která patří k prostorově nejproměnlivějším meteorologickým parametrům. Zejména výskyt bouřky závisí na celé řadě podmínek, a proto lze zejména silnou bouřku doprovázenou nebezpečnými jevy považovat za nejobtížněji předpověditelný jev,“ vysvětluje meteorolog.

Zároveň ale dodává, že i přesto jsou numerické modely schopny poměrně dobře odhadnout obecné podmínky pro tvorbu bouřek. Tedy s dostatečnou jistotou vědí, že někde na území republiky se silné bouřky skutečně objeví. Podle Borovičky ovšem nelze přesně lokalizovat město nebo obec, kterou taková bouřka zasáhne. „Z toho důvodu je potřeba brát v aplikaci chytrého telefonu ikonu počasí myšlenou pro konkrétní místo s velkou rezervou, ať už ikona bouřku předpovídá, nebo naopak vylučuje,“ vysvětluje Borovička.

Samozřejmě platí, že čím vzdálenější daná předpověď počasí je, tím je vrtkavější a lze ji méně věřit, zvláště, pokud nás zajímá předpověď pro konkrétní lokalitu, a nikoliv plošně pro celou republiku. V některých scénářích ovšem lze i dlouhodobější předpověď považovat za přesnou. „Pokud se nad kontinentem nachází relativně stabilní tlaková výše, úspěšnost předpovědi numerických modelů bude vyšší i na vzdálenější období. Pokud bude přes střední Evropu přecházet zvlněná studená fronta oddělující teplý vzduch na jihovýchodě od chladnějšího na severozápadě, bude úspěšnost předpovědi nižší,“ uzavírá Borovička.

Rubriku Cestování podporujílogo-cedok-modre

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Jakarta se potápí, Indonésie proto otevírá novou metropoli. Podílet by se na ní mohli i Češi

Indonésie buduje svoje nové hlavní město, v sobotu ho slavnostně otevřela. Ještě letos by se sem mělo nastěhovat sto tisíc lidí.

Eliška NováEliška Nová

nusantara-11

Foto: www.ikn.go.id

Takto by měla vypadat Nusantara

0Zobrazit komentáře

Je to tak trochu jako na Titaniku. Hlavní město Indonésie je důležité pro globální obchod, má rušný přístav a patří k nejvlivnějším městům světa. Domov dává více než deseti milionům lidí, v metropolitní oblasti Jakarty jich bydlí dokonce třicet. Jenže se stejně jako nejslavnější loď světa potápí. To je také důvod, proč Jakarta brzy přestane být indonéskou metropolí.

Vítejte v Nusantaře, městě, které se slavnostně otevřelo právě tuto sobotu, 17. srpna. O jejím vzniku se rozhodlo teprve před pár lety, byť debaty o vybudování nové metropole se vedou v ostrovním státě už desítky let. Vláda ale projekt schválila teprve v roce 2022, krátce poté se začalo stavět.

Ačkoliv v sobotu došlo ke slavnostnímu otevření, kdy přesně bude Nusantara oficiálně prohlášena za hlavní město, zatím není jasné. Proběhlo tu už první zasedání vlády, oficiální dekret bude ale pravděpodobně přijat až s nástupem nového prezidenta Prabowa Subianta, což se stane v druhé polovině října. Sláva to navíc tento víkend nebyla tak velká, jak se původně očekávalo. Namísto osmi tisíc lidí jich byla na akci nakonec pozvána jen tisícovka a celkově to vypadá, že je zatím s novým městem spíše trápení.

Zdaleka totiž není tak daleko, jak se předpokládalo. Zahájila se sice výstavba několika škol i kancelářských komplexů, vše se ale zpožďuje, a to zejména kvůli chybějícímu kapitálu. Město za 33 miliard dolarů (v přepočtu 758 miliard korun) má vláda financovat jen z dvaceti procent. Se zbytkem se spoléhala na domácí a zahraniční zdroje, očekávání se ale nenaplnilo.

I tak by se už letos mělo do Nusantary přesunout sedmnáct tisíc státních úředníků, policistů nebo členů armády, do konce roku se sem má přistěhovat také sto tisíc lidí a bydlet tu bude i třicet tisíc dělníků, kteří budou pokračovat ve výstavbě nové metropole. Hotová by měla být do roku 2045. Podílet by se na tom mohli ostatně i Češi, loni během návštěvy Indonésie za to orodoval premiér Petr Fiala. Nabízí se pomoc ve veřejné dopravě, v oblasti smart cities nebo s městským mobiliářem.

Celkem má mít nové město rozlohu 256 tisíc hektarů, to je pětkrát víc než Praha a dvakrát víc, než má New York. Do roku 2045 by tu podle odhadů měly být čtyři miliony pracovních sil a HDP by mělo dělat 180 miliard amerických dolarů. Nusantara se nachází asi 1 200 kilometrů od Jakarty, a to v džungli provincie Východní Kalimantan na ostrově Borneo. Její název odkazuje na původní označení indonéského souostroví.

Vláda naplánovala město tak, aby to nebyl samý beton. Zeleň má pokrývat 75 procent metropole a každý rezident by měl být schopen dostat se do zelené rekreační zóny do deseti minut. S ohledem na životní prostředí mají být rovněž budovány všechny rezidenční, institucionální a komerční domy. Město mát být ale také sociální, a tak se má každý do deseti minut dostat rovněž k veřejným službám. Desetiminutový interval je zaveden také pro veřejnou dopravu, obyvatelé se během něj mají dostat k zastávce MHD. Síť má pokrýt až osmdesát procent města. Počítá se také s expresní dopravou na strategická letiště, ta by měla být hotová do roku 2030.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Město by měly tvořit mrakodrapy, ovšem v kombinaci s tradiční indonéskou architekturou, a dominantou má být prezidentský palác. Jmenuje se Garuda a má tvar mytického ptáka. Jeho křídla tvoří skoro pět tisíc ocelových plátů. Projekt je součástí první fáze výstavby, spolu s ním by měla vzniknout také sněmovna a právě první ubytovací kapacity. Mezi lety 2025 až 2035 mají vzniknout různá centra pro inovace a ekonomický rozvoj a dokončit se má i přesun vládních úřadů. Plány jsou ale ještě větší: do roku 2045 se má město dostat mezi pět nejpopulárnějších turistických destinací v jihovýchodní Asii a poté také být nejkonkurenceschopnějším městem světa.

Všechny nové budovy mají mít nižší energetickou náročnost, počítá se také s absolutním využitím obnovitelné energie, nakládáním s odpadní vodou a recyklací odpadu. Nulových emisí se má dosáhnout už do roku 2045. Co se obyvatel týče, budou mít na výběr z luxusních domů, bydlení pro střední třídu a ekonomického bydlení, a to v poměru jedna ku třem ku šesti. Všichni by také měli mít napojení na internet. Nad projektem ovšem visí otázka ohledně odlesňování oblasti, které je s výstavbou spojené. Nachází se tu jeden z nejstarších pásů tropického deštného pralesa, ve kterém mají domov například orangutani.

Současné hlavní město je ale přelidněné a i to sehrává roli v jeho osudu – infrastruktura Jakarty nebyla navržená na tak velký rozvoj. Každý třetí obyvatel nemá přístup k vodě z vodovodu, což vede k nelegálním vrtům. Tím se oslabuje půda. Část Jakarty se i proto v posledních deseti letech propadla o dva a půl metru, skoro polovina pobřežní metropole se pak nachází pod úrovní hladiny moře. Jakarta je tak nejrychleji se potápějícím velkoměstem.