Tak bude pršet, nebo nebude? Řada lidí neví, co znamenají procenta u předpovědí srážek v mobilu
Mobilní aplikace u předpovědi srážek nabízejí i procenta. Co ovšem tato čísla znamenají? Interpretace je o něco složitější, než by se mohlo zdát.
Ať už se chystáte na dovolenou na chalupě, rodinnou zahradní oslavu, či výlet do hor, v každém případě vás bude zajímat, jak bude. Pro odpověď stačí jen sáhnout do kapsy pro mobil a zkontrolovat některou z aplikací nabízejících předpověď počasí. Interpretace piktogramu sluníčka, mráčku či dešťových kapek je celkem jednoznačná. Jak ale rozumět procentům, která se v aplikacích objevují u obrázku mraku s dešťovými kapkami? Jde o plochu zasaženou srážkami, nebo o šanci, že promoknete na kost?
Předchozí generace se musely u předpovědi počasí spolehnout na barometr či domeček, ze kterého vycházel panáček či panenka, dnes se stačí podívat do telefonu. Kdo chce mít skutečně přesné informace o vývoji počasí v následujících hodinách, může otevřít Windy či jinou aplikaci nabízející informace z meteoradaru. Ty ovšem neposkytují dlouhodobé předpovědi.
K tomu lépe poslouží aplikace, jako je například Apple Weather či Weather app, které má implementované každé zařízení i operačním systémem iOS, respektive Android. Lze tedy předpokládat, že se jedná i o nejpoužívanější aplikace pro předpověď počasí vůbec.
Kdo si je otevře, dostane celkem jednoduchou a snadno čitelnou předpověď na několik dní dopředu, s odhady nejnižších a nejvyšších teplot, pohyby větru a také toho, zda bude slunečno, oblačno či deštivo. V případě předvídaných srážek obě aplikace uvádí i procenta, jejichž interpretace je o něco složitější, než by se mohlo na první dobrou zdát. Co znamenají? Pravděpodobnost výskytu srážek, vyjádření plochy, kterou déšť v dané oblasti zasáhne, či hustotu deště?