Budoucnost medicíny z Ostravy: Vědci úspěšně otestovali rychlejší a levnější léčbu rakoviny krve
Nynější metody léčby mnohočetného myelomu vyjdou i na 10 milionů korun. Technologie, kterou vyvíjejí v Ostravě, by byla až desetkrát levnější.
Když se Michal Šimíček vracel před lety z britské Cambridge, kde působil jako pracovník v prestižním lékařském institutu Medical Research Council, snil o tom, jak bude i doma dělat podobně špičkovou vědu jako na ostrovech. A skutečně – jeho týmu se nyní podařilo udělat důležitý krok na cestě k účinnější terapii proti rakovině krve, kterou jen v Česku ročně onemocní stovky lidí.
Mnohočetný myelom je zhoubná choroba kostní dřeně, která vzniká nekontrolovaným množením myelomových buněk. Nádory, které pak na kostech rostou, způsobují zlomeniny, dochází také k řídnutí a kompresi kostí a hrozí řada dalších komplikací. Podle odborného serveru Linkos jde o relativně dobře léčitelnou rakovinu, dlouhodobě ji ovšem přežije jen asi pětina pacientů, protože se objevuje především u starších lidí.
Ostravský tým Blood Cancer Research Group, který tvoří experti z lékařské fakulty tamní univerzity a z biomedicínské společnosti Primecell Bioscience, nyní na myších úspěšně otestoval pokročilou metodu, jak s mnohočetným myelomem efektivněji bojovat. Skupinu vede právě Michal Šimíček, jejím zakladatelem je přední český hematolog, profesor Roman Hájek.
Právě ten už před časem pro CzechCrunch popsal, na čem se Šimíčkem a několika desítkami dalších odborníků pracují: „Momentální stav je následující – máte pacienta, u kterého už všechny konvenční metody léčby selhaly. Tak mu odeberete buněčný vzorek nádoru a jeho bílých krvinek, které se musí odeslat na specializované pracoviště. Tam se vyšetří a imunitní buňky se upraví tak, aby dokázaly ty nádorové ničit, a následně se odešlou zpět. Celé to ale trvá týdny, buňky mezitím mutují nebo pacient může být už po smrti.“