Budoucnost Twitteru je nejistá, uvedl jeho šéf. Co se sítí udělá nový majitel Elon Musk?

„Elonův cíl vytvořit platformu, která bude ‚důvěryhodná a inkluzivní‘, je správný,“ uvedl spoluzakladatel Twitteru Jack Dorsey.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

twitter-musk

Foto: Duncan Hull/CzechCrunch

Elon Musk koupil Twitter

0Zobrazit komentáře

Sociální síť Twitter bude mít v následujících měsících nového majitele. Ve výjimečném obchodu po jediném měsíci rokování se jím stane Elon Musk. Šéf Tesly či SpaceX za firmu zaplatí v přepočtu zhruba bilion korun. Vedení Twitteru prozatím neví, jakým směrem se bude sociální síť ubírat, když nad ní nejbohatší muž planety získá kontrolu. Podle médií to řekl výkonný ředitel Twitteru Parag Agrawal, když mluvil se zaměstnanci po oznámení dohody o prodeji firmy Muskovi. Uznal, že pro část z více než pěti tisíc pracovníků je vývoj znepokojivý, zatímco čelil otázkám ohledně financí nebo možných změn ve firmě.

„Vím, že to je významná změna a že pravděpodobně vstřebáváte, co to znamená pro vás i pro budoucnost Twitteru,“ uvedl Agrawal ve vzkazu zaslaném podřízeným. Twitter předtím oznámil, že spoluzakladatel služby PayPal a šéf automobilky Tesla internetovou společnost koupí za přibližně 44 miliard dolarů (zhruba bilion korun). Očekává se, že převzetí bude hotové do několika měsíců, přičemž Elon Musk delší dobu dává najevo, že chce fungování sociální sítě s desítkami milionů uživatelů po celém světě zásadně změnit.

Podrobnosti ohledně jeho plánů, které se patrně týkají moderování obsahu i transparentnosti platformy, ovšem nejsou jasné, což reflektují i Agrawalova slova. „Nevíme, jakým směrem platforma půjde, až bude dohoda uzavřená,“ řekl zaměstnancům podle agentury Reuters v reakci na dotaz, zda by se mohl na tuto sociální síť například vrátit bývalý americký prezident Donald Trump, který na ní byl zablokován po loňských útocích na Kapitol. Sám Trump už ale pro Fox News uvedl, že se vracet na Twitter nehodlá, místo toho se objeví na nové sociální síti Truth, jejíž vznik inicioval.

Spoluzakladatel Twitteru Muskovi věří

„Někteří z vás mají velké obavy, někteří z vás jsou nadšení a někteří z vás čekají, jak to dopadne. Vím, že se to vás všech dotýká osobně,“ citoval Agrawala list The New York Times, podle něhož konference se zaměstnanci trvala asi hodinu. Šéf sociální sítě podle médií řekl, že s Muskem se o jeho plánech povedou diskuze a že miliardář později předstoupí před zaměstnance, aby přijímal jejich otázky.

„Od teď až do uzavření dohody budeme dál přijímat rozhodnutí tak, jak jsme to dělali vždycky, vedeni zásadami, které máme,“ ujišťoval podle televize CNN Agrawal, který je v čele Twitteru teprve čtyři měsíce. Co se týče Muskových plánů, řekl, že miliardář „chce, aby byl Twitter silnou, pozitivní silou ve světě, tak jako my všichni“. Deník The Washington Post napsal, že Agrawal a předseda představenstva firmy Bret Taylor se snažili upokojit nervózní zaměstnance, ovšem neposkytli mnoho přímých odpovědí.

Musk v pondělním prohlášení uvedl, že chce sociální síť vylepšit novými prvky, například zpřístupněním algoritmů pro zvýšení důvěryhodnosti, zakročením proti spam botům či ověřováním pravosti všech lidí. Kromě toho v posledních dnech a týdnech dává najevo, že Twitter podle něj dostatečně nehájí svobodu projevu. Tato vyjádření interpretují různí komentátoři jako předzvěst snahy Muska zasáhnout do pravidel, podle kterých Twitter moderuje obsah od svých uživatelů.

„Svoboda projevu je základem fungující demokracie a Twitter je digitální náměstí, kde se diskutuje o věcech, které jsou pro budoucnost lidstva zásadní,“ uvedl v pondělí Elon Musk a ještě před oficiálním oznámením dohody na Twitteru uvedl, že doufá, že i jeho největší kritici zůstanou na Twitteru, protože to je to, co podle něj znamená svoboda slova.

Mezi pracovníky platformy panuje nervozita ohledně toho, jaké „kulturní změny“ by prodej firmy Muskovi mohl přinést, píše The New York Times. Deník zároveň zmiňuje, že někteří zaměstnanci vývoj vítají a očekávají pozitivní dopady, další média popisovala směsici šoku, strachu a beznaděje na straně zaměstnanců. Obavy zřejmě pramení i ze skutečnosti, že mnozí dostávají velkou část svých platů v podobě akcií firmy, což by její přechod do soukromého vlastnictví znemožnil.

Pozitivně se k Muskově převzetí Twitteru vyjádřil i spoluzakladatel této sociální sítě a její bývalý šéf Jack Dorsey. „Miluji Twitter. Twitter je to nejbližší, co máme k celosvětovému vědomí,“ rozepsal se v sérii tweetů. Pro vyřešení problémů Twitteru jako firmy je prý Elon Musk jediným řešením, kterému Dorsey věří. „Elonův cíl vytvořit platformu, která bude ‚maximálně důvěryhodná a široce inkluzivní‘, je správný,“ dodal Dorsey.

S přispěním ČTK.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym